Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7488 / Satış : 4.7573
Euro : Alış : 5.4929 / Satış : 5.5028
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14271 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eş Başkanlardan DİHA ve Azadiya Welat’a dayanışma ziyareti

29 Eylül 2015 - 724 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Eş Başkanlardan DİHA ve Azadiya Welat’a dayanışma ziyareti

Polis tarafından hukuksuz bir şekilde aranarak çalışanları gözaltına alınan Dicle Haber Ajansı (DİHA), Azadiya Welat Gazetesi, Aram Yayınları ve KURDİ-DER’e dayanışma ziyaretinde bulunan Eş Başkanlarımız Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, yaşam hakkının ortadan kalktığı, korkunç bir savaşın yaşandığı dönemden geçildiğini ifade etti. Basına yönelik saldırıların gerçeklerin öğrenilmemesi anlamına geldiğini vurgulayan Eş Başkanlar, hukuksuzlukların sona ermesini, karanlığa karşı halkların kenetlenmesini istedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, dün akşam saatlerinde polislerin baskın düzenlediği KURDİ-DER, DİHA, Azadiya Welat ve Aram Yayınları’na geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Kayapınar ilçesi Huzurevleri Mahallesi’nde dört kurumun çalışmalarını yürüttüğü binaya gelen Kışanak ile Anlı’yı, Azadiya Welat Gazetesi, Dicle Haber Ajansı’nın editörleri ile diğer kurumların yöneticileri karşıladı. Binayı gezen Eş Başkanlar, baskına ilişkin gazetecilerden bilgi aldı.

Ardından bir konuşma yapan Eş Başkan Gültan Kışanak, ülke olarak zor bir dönemden geçildiğini belirterek, böyle bir dönemde basının görevini yapabilmesinin, az da olsa hukuksuzlukların önüne geçebilecek bir çalışma olduğuna dikkat çekti. Demokratik bir ülkede en dokunulmaz hakkın düşünce ve basın özgürlüğü olduğuna işaret eden Kışanak, insanların kendini ifade etme ve haber alma hakkının ortadan kaldırılması halinde o ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini söyledi.

KIŞANAK: YAŞAM HAKKI ORTADAN KALKTI

Yaşam hakkının ortadan kalktığı,  korkunç bir savaşın yaşandığı dönemden geçtiklerini ifade eden Kışanak, “Savaştan dolayı birçok kadın ve çocukta yaşamını yitiriyor. Basına yönelik yapılan bu saldırı, bütün bunları artık öğrenemeyeceğimiz bir ortamı yaratma anlamına geliyor. Bu da tam bir karanlık ortamıdır. Gerçeklerin karartıldığı ve insanların gerçekleri öğrenme hakkının ortadan kaldırıldığı bir yerde, artık hiçbir hakkımız söz konusu olamayacak.” dedi.

‘HUKUKSUZLUKLARIN EN KÖTÜSÜ BUDUR’

Azadiya Welat ve DİHA’ya yapılan baskının şimdiye kadar yaşanmış hukuksuzlukların en kötüsü olarak gördüklerini ifade eden Kışanak, baskını, gerçekleri öğrenme hakkının gasp edilmesi ve insanların bilgi almasına yapılan bir saldırı olarak gördüklerini kaydetti. Hiçbir kural tanımayan bu saldırı ve hukuksuzlukların son bulmasını temenni eden Kışanak, “Umarım bu durumu yapanlar da bunun hesabını verir.” şeklinde konuştu.

ANLI: KENETLENMEZSEK GELECEĞİMİZ KARANLIK

Eş Başkan Fırat Anlı ise, kanunsuz ve gayri insani saldırıyı kınayarak, iletişim hakkının meşru ve çok önemli bir hak olduğunu söyledi. Anlı, “Savaşın çirkefliğini her yere saçtığı bir dönemde en çok gerçeklere saldırı oluyor. Dün büyük bir oyun sahneye konuldu. Artık hiçbir yerde hiç kimsenin can güvenliği yok.  Artık sadece özgür basın değil, Türk basınında bile kimse ‘ben özgürüm’ diyemiyor. 30 yıldır hep söyledik, ama kulaklar söylemlerimize sağır, gözler kördü. Şimdi gelinen aşamada yarım diktatöryal bir düzene geçmiş bulunmaktayız. Eğer demokrat, özgürlükçü halklar kenetlenmezse geleceğimiz karanlık. Cizre, Gever, Amed’te halkımız bir katliamla yüz yüze. Yineliyoruz, bu yöntem bizi yıldırmayacaktır. Azadiya Welat bizim onurumuz, özgür basın şehitleri sayesinde biz bugün özgürlükten bahsedebiliriz. Bugün herkes demokrasi standartlarına göre konuşmalı.” diye konuştu.

‘HABER ALMA HAKKI EVRENSEL HAKTIR’

Anlı, demokrasinin standartlarında hiç kimsenin farklı bir pozisyon almaması gerektiğini vurgulayarak, basın özgürlüğü ve haber alma hakkının evrensel bir halk olduğunun altını çizdi. Gerçek demokrasi yanlılarının aynı tutum içinde olması gerektiğini ifade eden Anlı, “Eğer birlikte geleceğimizi inşa edeceksek, bu konuda ortak bir tutumun geliştirilmesi gerekir.” dedi.

‘BASIN ENGELLENMEYE ÇALIŞILIYOR’

Son dönemlerde Türkiye’de basına karşı yapılan maddi ve manevi baskılarla gerçek anlamda basının engellenmeye çalışıldığını dile getiren Anlı, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu durum son derece sıkıntılıdır. Bunun yurttaş hakkı ekseni ile tekrardan ele alınması gerekir. Dün yaşananlar bunun çok ötesinde farklı anlamlar barındırıyor. O yüzden bu şehir ve ülkedeki yetkililere bir daha seslenmek gerekir. Kontrol edemediğimiz güç güç değildir ve her geçen gün bu kontrolsüz güç telafisi olmayan yaralar açıyor. O yüzden bizler Azadiya Welat, KURDİ-DER, Aram Yayınları ve DİHA’ya dayanışmamızı ifade ediyoruz. Bundan sonra yerel, Kurdistani ve tüm basının görevini yapması için herkesin duyarlı olması gerekiyor. Umarız bu baskınlar son bulur.”

Eş Başkanların konuşmaları ardından Azadiya Welat Editörü Hatice Şahin ve DİHA Editörü M. Ali Ertaş, yaşananlar hakkında bilgi vererek, dayanışma ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

1 2 3

410 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika