Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Eş Başkanlardan kayyum uyarısı

15 Ağustos 2016 - 912 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Eş Başkanlardan kayyum uyarısı

kayyum uyarısı (1) kayyum uyarısı (2)

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Siirt Belediyesi  Eş Başkanı Tuncer Bakırhan, Van Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda belediye başkanı ile meclis üyesi bugün saat 11.00’da Büyükşehir Belediyesi Protokol girişinde bir araya gelerek, yarın TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak olan Torba Yasa Tasarısı’nı değerlendirdi.

KIŞANAK: BELEDİYELERE EL KONULMAK İSTENİYOR

İlk olarak konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Torba Yasa Tasarısı’yla belediye yönetimlerine el konulmak istendiğini söyledi. Sorunun herhangi bir nedenle suç işlediği varsayılan kişiler hakkında yaptırım uygulama meselesi olmadığını, bunun mevzuatta olduğunu hatırlatan Kışanak, “Şu ana kadar çok sayıda belediye eş başkanı, meclis üyesi, mevcut mevzuata göre hiçbir yargı kararı beklenmeden görevden alındı. Ama bu yasayla getirilmek istenen bir bütün olarak seçimlerle iş başına gelmiş belediye eş başkanlarını, belediye encümenini ve belediye meclisini tasfiye etmektir. Yasa teklifinde bunu çok açık yazıyorlar.” dedi.

AÇIKÇA SEÇME SEÇİLME HAKKINI YOK SAYMAK VE YEREL DEMOKRASİYİ TASFİYE ETMEKTİR

Yasa tasarısının içeriği hakkında bilgi veren Kışanak,  bu tasarının yasallaşması halinde İçişleri Bakanlığı, Valilik ya da Kaymakamlık eliyle atanan memurların isterse meclisin ve encümenin toplanacağını, belediye çalışmalarının valiliğe bağlı kurumlarda yürütüleceğini anlattı. Kışanak, yerel yönetimlerin her türlü imar, kamulaştırma, tarih ve kültürel miras alanlarındaki restorasyon yetkisini ortadan kaldıran, Alan Yönetim başkanlığını, danışma kurulunu tasfiye eden, yerel yönetimleri, STK’ları hiçbir şekilde bu sürece katmayan bir düzenleme ile karşı karşıya olunduğunu kaydetti.  “Bu açıkça belediyelere el koyma yasasıdır. Halkın iradesini hiçe saymaktır ve yerel demokrasiyi tasfiyedir. Anayasa’yla tanımlanmış hakları torba yasayla kaldırmaya çalışıyorlar.” diyen Kışanak, halkın en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkının ortadan kaldırılmaya çalışıldığının altını çizdi.

‘BU YASA DELİ DUMRUL YASASIDIR’

Kışanak, “Bu yasa bir Deli Dumrul yasasıdır. Canımın istediğini yaparım yasasıdır. Anayasayı da ihlal ederim, egemenlik hakkını, seçme seçilme hakkını ortadan kaldırırım, yerel demokrasiyi yerel yönetimi de tasfiye ederim diyen bir yasa teklifidir. Sonuçları çok ağır olacaktır. Bir ülkede yerel yönetimleri tasfiye etmek, halkın bir kısmının seçme seçilme hakkını elinden almak o ülkede darbelerden çok daha büyük bir deprem etkisi yaratacaktır. Güya bugün darbelere karşı mücadele ediyoruz, ortak ses, ortak akıl oluşturmaya kalkışıyoruz ama bu ortaklığın içerisinde Kürt halkı yok. Belediye eş başkanlarımızla birlikte belediyenin seçilmiş insanları olarak meclis üyeleri ile birlikte görevi halktan aldık; ancak halka teslim ederiz.” ifadelerini kullandı.

TUNCEL:  BİZİM İÇİN YOK HÜKMÜNDEDİR

Ardından konuşan Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel ise Torba Yasa Tasarısı’nın bölgede yerel yönetimlere nasıl el koyabilirizin bir yansıması olduğunu belirtti. Yasa tasarısının DBP’li belediyelere yönelik çıktığını düşünenlerin yanıldığını, tüm belediyelerin aynı tehlikeyle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Tuncel, hükümete şu çağrıda bulundu: “Bu yol yol değildir. Bizim açımızdan yok hükmündedir. Son kez uyarıda bulunmak istiyoruz. Yerel yönetimlere el koyarak Türkiye’de demokratik siyasetin alanını geliştiremezsiniz.  Türkiye’nin krizden çıkması isteniyorsa yapılması gereken şey bütün halkların ve  inançların özgürlüklerinin   güvence altına alındığı bir sisteme gitmek durumundasınız.”

DEMİRTAŞ’TAN ÇAĞRI

Daha sonra konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise yerel demokrasiyi veya demokratikleşme sürecini ortadan kaldıracak kayyum hamlesinin aklı başında bir hamle olmadığını kaydederek, “Umut ediyoruz ki genel kurul aşamasında bu riskli tasarının yine bu kadar kritik bir tarihi dönemde oylanmasının veya onaylanmasının ülkede ne kadar ciddi sorunlara, kırılmalara yol açacağı bir kez daha görülmüş olur. Bizim beklentimiz, uyarımız ve çağrımız budur.” dedi. Seçilmiş belediyelere kayyum atanarak,  yerel halkın iradesini gasp etmenin fiilen mümkün olmadığına dikkat çeken Demirtaş, başta sendikalar olmak üzere, belediye personeline, STK’lara, barolara ve halka, “Sizin seçtiğiniz belediyeyi görevden alıp onu yerine bir memur atayan zihniyeti sizde tanımayın.” çağrısında bulundu.   Demirtaş, “Kayyumdan mı yana mısınız seçilmiş halk idaresinden mi, bunu görmek istiyoruz. Gün orta yolculuk dönemi değildir. Herkesin tarafını bilmek istiyoruz. Diyarbakır başta olmak üzere tüm sendikaları ve STK’ları şu dakika itibariyle göreve çağırıyoruz. Kayyum hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu kayyumla çalışacak mısınız? Bu kayyumla işbirliği yapacak mısınız? Çünkü STK’lar ve muhtarlar kentin demokratik yönetim bileşenleridir. Halkımızda her şeye hazırlıklı olmalıdır. Biz irademize bu kadar aleni el konulmasına ve darbe yapılmasını asla kabul etmeyeceğiz. Bedeli ne mi olur onu düşünmüyoruz. Onursuz haysiyetsiz yaşamaktansa ölmeyi tercih ederiz. Bizim duruşumuz tam olarak budur.” şeklinde konuştu.

‘HODRİ MEYDAN: HER YERDE YERELDE ERKEN SEÇİM YAPALIM’

Belediyenin iyi çalışmadığını, halka hizmet etmediğini, halkın da belediyelerden şikayetçi olduğunu düşünenlere de “hodri meydan” diyen Demirtaş, konuşmasına şöyle devam etti:  “Size demokratif bir teklif:  Kayyum atamak istediğiniz her yerde yerelde erken seçim yapalım. Buyurun Diyarbakır, Şırnak, Hakkari ve Nusaybin nereyi, hangi belediye halk tarafından tepki görüyor veya biz o nedenle kayyum atıyoruz diyorsanız işte gelin oralarda seçimi tekrarlayalım. Bir bakalım halk kimden şikayetçi kimden değil. Sandıkla gelmiş olanlar sandıkla gitmiş olsunlar, kararı halk versin. Eğer biz orada seçimi kaybediyorsak, yerine seçilmiş belediye başkanı ve parti kimse biz saygı duyarız. Ama sizin derdiniz başka, sizin derdiniz Kürt’le Kürt’le.. Kayyumunuz gelir ama buradaki gerçekliği değiştiremez. Kayyumunuz ancak itibarsız bir hükümet temsilcisi olur.”

“Yasa tasarısını geri çekip, ortak devlet ve siyaset aklıyla ülkeyi beraber düze çıkaralım, derseniz HDP ve DBP bütün gücüyle buna vardır.” diyen Demirtaş, muhalefet partilerinin devletten pay kapmak, birkaç kadro elde etmek adına her türlü faşizmi içine sindirmiş durumda olduğunu aktardı.  AKP’li belediyelerin tamamının Fetullahçı terör örgütünün destekçisi olarak ortaya çıktığını, kayyum atanacaksa AKP’li belediyelere atanması gerektiğinin altını çizen Demirtaş, şunları kaydetti: “Çıkaracağınız kayyum yasasına göre Ankara, İstanbul, Konya ve Kayseri başta olmak üzere bütün AKP’li belediyelere kayyum atamanız lazım. Çünkü en büyük terör destekçileri bunlardır. Gülen terör örgütüne yapmadıkları yardım kalmamıştır. Neler yapmadılar. Örtülü ödenekten Cumhurbaşkanı olmadan önce Recep Tayyip Erdoğan, ne kadar aktardın bu terör örgütüne. Örtülü ödenekten harcadığın Fetullah örgütüne gönderdiğin paranın haddi hesabı yok. Bütçeden harcadığın paranın haddi hesabı yok. Bu ülkede birileri terör örgütüne yardım, yataklıktan ve destekten yargılanacaksa senden başlamak lazım. Allah affetsin diye çıkamazsın. Allah hepimizi affetsin, hepimiz hata ve eksik yaparız; ama bir de kanun var. Kanunlar bize işliyor, sana işlemiyor. Sadece seni Allah affetsin, Allah hepimizi affetsin. Fakat bu dünyada da hesap vermeyecek misin? Sıradan bir memuru Fetullah Gülen örgütü cemaati kandırdı diye görevden alıyorsun. Darbe ile alakası yok, suç işlememiş, şiddete bulaşmamış, tek suçu ve günahı cemaatin evinde kalmış, okulunda okumuş, dershanesine gitmiş, başka da bir günahı ve suçu yok, onu görevden alıyorsun. Sen hükümet olarak 12 yıl boyunca devletin bütün imkânlarını bunlara, peşkeş çekmişsin. Fetullah’ı Fetullah yapan sensin. Bu şeyhi uçuran mürit sizsiniz. Bütün dünyanın başına bela eden sizsiniz. Belediyesine kayyum atanacak olan biziz. Böyle bir adaletsizlik olur mu? CHP bu adaletsizliğe karşı neler yapar bilmiyoruz. Ama biz bu yasayı yok hükmünde sayacağız. Kayyum hiçbir belediyemizi çalıştıramayacak. Bu direnme hakkından kaynaklıdır. Nereden biliyoruz? Seçilmişleri görevden almak için yola çıkan tanklardan biliyoruz. Seçilmişleri içeri atmak için havalanan uçaklardan biliyoruz. Ona karşı direnmek meşrudur. Gayrı meşru hukuk dışı bir şekilde sizin seçtiklerinizi görevden almak için darbe yapanlara direnmek nasıl meşru ise, belediyelerimize ve vekillerimize dokunulmazlık vesilesiyle darbe girişiminde bulunanlara karşı her şeyimizle direnmek o kadar meşrudur. Bize kötülük yapanlara karşı da kurbanlık koyun gibi davranacak halimiz yok. Biz güçlüyüz, tüm halkımızla ve öz gücümüzle direneceğiz.”

Tasarının yarın parlamentoda görüşülmeye başlanacağını  aktaran Demirtaş, “Yasanın çıkmaması için HDP grubu olarak parlamento içinde elimizden geleni yapacağız, parlamento dışında da yasanın uygulamaya geçmesi halinde her türlü meşru direnişe halkımız hazır olmalıdır.” dedi. (www.haberdiyarbakir.gen.tr)

877 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika