Dolar : Alış : 4.7908 / Satış : 4.7994
Euro : Alış : 5.5680 / Satış : 5.5780
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir38°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Evim yıkılsın, ölümler olmasın!”

28 Şubat 2016 - 941 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Evim yıkılsın, ölümler olmasın!”

Haberdiyarbakir.gen.tr, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden yardım alabilmek için başvuran ailelerin tespitinde bulunan Sur Belediyesi yardım komisyonu ile birlikte Sur’un ‘fiili’ yasak bulunan mahallelerindeki ailelerle görüştük. Fatihpaşa Mahallesi’nden İskenderpaşa Mahallesi’ne göç eden Hava Özdemir, “Evimiz yıkılsın, ama kimse ölmesin” diyerek özetliyor yaşananları…

Sur’un halen sokağa çıkma yasağının halen devam ettiği Mahallelerinden Sur’un diğer mahalleleri ve Bağlar, Yenişehir ve Kayapınar İlçesi’ne göç eden sur mağduru ailelerin durumu gittikçe kötüleşiyor. Sur’un mağdur ailelerine gıda, giyim ve battaniye yardımı yapan sivil toplum kuruluşlarından bir olan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Büyükşehir ve İlçe Belediyelerle çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar 4 bin 100 mağdur aileye yardımda bulunan Dernek, bu yardımları açtıkları hesap numaralarına gönderilen bağışlarla yapıyor. Yardımlar için başvuran ihtiyaç sahiplerinin tespitini Belediyeler yapıyor, Rojava derneği de havuzda topladığı yardımları bunlara yetiştiriyor. Zaman zaman yardım dağıtımı ve ailelerin tespiti sırasında polis tarafından zorluk çıkarıldığı belirtilse de, yardımlar ihtiyaç sahiplerine bomba ve silah sesleri altında dağıtılıyor.  Haberdiyarbakir.gen.tr olarak, Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nden yardım alabilmek için başvuran ailelerin tespitinde bulunan Sur Belediyesi yardım komisyonu ile birlikte Sur’un ‘fiili’ yasak bulunan mahallelerindeki ailelerle görüştük. Sur’daki aileler ile görüşme öncesi ziyaret ettiğimiz Rojava (Batı) Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde, yardım ve çalışmalarla ilgili yetkililerle konuştuk. Biz sorduk, Rojava Derneği yetkilisi Hüseyin Durmaz ve Edip Binbir cevapladı.

DİĞER İLÇELERE GÖÇ ETTİLER

Sur’dan göç eden 30 bin’e yakın aile nerede kalıyor?

Sur’dan göç etmek zorunda kalanlar, malumunuz 6 mahallede yasak var. Bu 6 mahallede kalanların büyük bir kısmı yasak olmayan mahallerdeki akrabalarının, arkadaşlarının ve tanıdıklarının yanına sığınmak zorunda kaldılar. Daha sonra diğer mahallelerde de sokağa çıkma yasakları oluşunca oradaki ikinci bir göç olarak, Kayapınar, Bağlar, Yenişehir ilçelerine çok az kısmı da civar köylere göç etmek zorunda kaldılar. Başka şehirlere göç edenlerin olup olmadığı yönünde ise, maddi durumları çok iyi olanlar gitti. Sur’da maddi durumu iyi olanların sayısı da binde birdir. Ama çoğunluğa yakın bu bahsettiğim ilçe ve köylere göç etmişlerdir. 

“GIDA VE GİYİM YARDIMI YAPIYORUZ”

 Nasıl yaşıyorlar, hayatlarını nasıl idame ettiriyorlar?

Bu diğer ilçelere göç etmek zorunda kalanların giyim, gıda sorunlarını biz çözüyoruz. Biz dediğimiz, Belediye ve Sivil toplum kuruluşlarımız ve derneğimiz üzerinde gerçekleşiyor. Bunların barınmalarını da bizler temin ediyoruz. Barınma olarak, oluşturulan bir üst komisyon her bir mahallede kaç kişi var?, Ailedeki çocuk, erkek ve kadın sayısı ve varsa engelliler tespit ediliyor. Ve ailedeki fert sayısına göre gıda gönderiyoruz.

“BARINMA İLE İLGİLİ HAYIRSEVERLERİN KİRA YARDIMI VAR”

Onlara kalıcı yer bulmayı nasıl sağlıyorsunuz?

Onlara şimdilik geçici olarak bizim maddi anlamda bir katkımız yok. Ama gittiği yerde sadece gıda, giyim ve yatak sorunlarıyla ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Tabiki bazı hayırsever vatandaşlarımız, belediyelerimizden bazıları 3 veya 6 aylık kirasını ödüyor. Bu tür çalışmaları da yürüten kişiler de var. Ama bizim derneğimizin böyle bir imkanı da yok. Biz sadece insani yardım konusunda çalışıyoruz.

“4 BİNİN ÜZERİNDE AİLEYE YARDIM YAPTIK”

Dernek şuanda kaç kişiye, kaç aileye yardım ediyor?

Sadece sur için 4binin üzerinde aileye ulaşmış durumdayız. Tabi bu yardımlar bir defaya mahsus değil. Ayda bir veya ailenin büyüklüğüne göre 15 günde bir yapıyoruz. Bu yardımlarımız Sur’un dışında, Cizre’de, Nusaybin, Şırnak ve İlçelerinde göç etmek zorunda kalanlar da var. Onlara da giyim, gıda, barınma yardımlarında bulunuyoruz.

“EĞİTİM KONUSUNU EĞİTİM-SEN İLE ÇÖZÜYORUZ”

Peki, çocukların okula gitmesi gibi durumlarda var? Okula da gidemiyorlar? Onlarla ilgili sizin bir çalışmanız var mı?

Bizim bu tür çalışmamız Eğitim-Sen üzerinde yapılıyor. Bildiğiniz gibi bu konuyu en iyi onlar bilirler. Dolayısıyla bizim göç eden çocukların eğitimle ilgili çalışmalar yapan arkadaşımız Eğitim-Sen ile birlikte yürütüyor. Daha çok eğitim-Sen..

4 bin 100 aileye destekte bulundunuz.

“YARDIM ALAN AİLE SAYISI DEĞİŞİYOR”

Ancak bu sayı değişiyor. Bugün 4 bin 100 diyoruz, ama bir saat sonra bakıyorsunuz ki bu sayı 4 bin 300 veya 4 bin 500 oldu. Net değil.

Bu yardımları nasıl temin ediyorsunuz?

Biz bu yardımları Derneğimizin Valilikten aldığı izin ile açtığı hesap numaralarımız var. Bu hesap numaralarımıza aktarımlar yapılıyor. Bağışlar yapılıyor. Bu bağışlar hem Yurt içinde hem de yurt dışından derneğimizin hesabına aktarılıyor. Bizlerde belediyelerimizin bize müracaatları sonucunda bu ihtiyaçları ara ara gidermeye çalışıyoruz.

“BELEDİYELER AİLELERİN TESPİTİNİ YAPIYOR”

Belediyelerin bir desteği oluyor mu?

Belediyelerin tabi geçmişte oldu. Ama şimdi Belediyelerde bu tespitler yapılıyor. Oluşturulan yardım komisyonları içerisinde belediyelerimizde var. Belediyeler, komisyonlar aracılığıyla hangi İlçeye, hangi mahalleye kaç kişi gelmiş? Bunların tespitini yaparak, listeleri bize getiriyorlar. Örnek, Bağlar’da bugün yardım alamamış 150 aile var. Bize isim, adres ve telefon bilgileri ile başvuruyorlar. Biz onların ihtiyaçlarını bize verilen listeye göre temin ediyoruz. Yardımların dağıtımını da belediyeler yapıyor. Taleplerine karşılık, bizlerde gıda ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Belediye’nin kendi yaptığı yardımlar var mı?

Varsa bu onlarındır. Bizim ayrıdır. Onların da olabilir. Yapıyorlar.

Peki, Sur’da halen 200 ailenin olduğu iddia ediliyor. Onlarla bir şekilde iletişimde yok. Oradan ayrılan ailelerin onlarla iletişimi var mı? Buna dair bir bilginiz var mı?

Şimdi bu 6 Mahallede sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Giriş-çıkışlara izin verilmiyor. Bugün telefon üzerinden onlara ulaşmaya çalışanlar varsa da biz bilmiyoruz.

 “EVİMİZ YIKILSIN AMA İNSANLAR ÖLMESİN…”

Oradan size ulaşmaya çalışan oldu mu?

Hiç olmadı. Onlar can derdindedirler. Gıda’ya ihtiyaçları olmaz tabiî ki…

Rojava Derneği’ndeki görüşmelerimizin ardından Sur’un yasaklı bölgelerinden göç edip, halen Sur içinde yaşayan aileler ile de görüşmeler yaptık. İlk çaldığımız kapı, halen yasaklı olan Fatihpaşa Mahallesi Özdemir Sokak’tan göç ederek, İskenderpaşa Mahallesi’ne göç eden Hava Özdemir oldu. Yaşlı kocası ve 3 çocuğu ile birlikte komşuları tarafından verilen halıların serildiği odada kalıyor. Hem yaşlı, hem hasta. 4 ay önce evinden çıkmış Hava teyze, yanına hiçbir şey almadan tabi. Mevsimlik çalışarak, biriktirdikleri para ile onarımını yaptıkları Fatihpaşa Mahallesideki evlerini bırakmak zor gelmiş Hava teyzeye. ‘Evimiz yıkılsın, ama kimse ölmesin’ diye özetliyor, bu yaşanmışlıkları… Özdemir Ailesi, Hani Depremi’nden zorunlu olarak göç etmiş Sur’a…

İPEK, HALI İSTEDİ

Hava teyze ve eşine Allaha ısmarladık’ dedikten sonra aynı apartmanda oturan İpek’i ziyaret ediyoruz. İpek…  Sur’da yasaklı mahallelerden göç etmek zorunda kalan binlerce insandan biri. Ufak iki çocuğu var. Eteğinde dolanıyor. Derme çatma evlerden birine yerleşmişler. Ev diyorum ama sadece dört duvar. Bir oda bomboş. Sadece perdesi var. İkinci odada iki tane sünger var. Biri duvara dayalı ikinci süngerde bir çocuk uyuyor.  Yerde halı serili ama yer beton. İncecik bir sünger… “Üşümez mi” diye soracak oluyorum, ayakları çıplak öteki çocuğu görüyorum sesim geri kaçıyor. Ne yapsınlar?

SUR BELEDİYESİ AİLELERİ TESPİT EDİYOR

İpek Belediye’ye yardım için başvuranlardan biri. Evde kayınpederi, kayınvalidesi, kocası ve iki çocuğuyla birlikte yaşıyorlar. Şimdi girmeleri yasak olan evlerinden mahallerinden çıkarken yanlarına hiç bir şey alamamışlar. “Halı istiyorum” diyor İpek ama belediyenin temin ettiği malzemeler arasında halı yok. Çocuğun yattığı sünger döşeği ve battaniyeyi daha önce belediye vermiş. Ama İpek halı istiyor. Yerde halı serili, oda olabildiğince temiz.  Halıları gösterip  “var ya” diyecek oluyoruz,  komşusu vermiş geri istiyormuş.  İncecik süngerin üzerinde bir çocuk boyu kadar büyük bir yastığa sarılmış uyuyor…  Öteki çıplak ayaklarıyla annesinin eteklerinde…

Bir yandan bomba ve kurşun seslerini duyuyoruz. Belediye çalışanı arkadaş “Biz kuru gıda, battaniye, döşek yardımı yapabiliyoruz halı yok” diyor. İpek ısrarlı “Bir halım olsun başka bir şey istemiyorum.” Belediye çalışanı arkadaş not alıyor kendisi bir yerlerden halı bulabilirse İpek’i arayacak. İpek seviniyor. Arkadaş söz vermiyorum ha diyor. Ama İpek aklında o halıyı serdi bile. “ Bir çay yapayım size” diyor. “Yok” diyoruz  “gitmemiz lazım” Sur eski haline dönsün artık, evimize gidelim. Zaten her şeyimizi kaybettik.”

“EVİMİZE DÖNMEK İSTİYORUZ…”

Sur’un daracık sokaklarında ilerliyoruz… Bomba ve kurşun sesleri arasında…Tüm mahalleleri ve sokakları saran barut kokusu genzimizi yakıyor…  Ziya Gökap Mahallesi’nin başka bir sokaktaki yaşayan Meral Atar’a konuk oluyoruz. 2 aile 13 kişi derme çatma iki gözlü bir odada kalıyorlar. Şuan oturduğu eve 250 lira kira veriyorlar. Kocası çalışmak için İstanbul’a gittiği için Kayınpederi ile birlikte yaşıyor Meral..Henüz 22 yaşında 3 çocuk annesi Meral, çocuklarına bez, gıda istiyor. Ama en çok da evini özlemiş. “Ev gibisi yok” diyor Meral.. “En azından minnetsiz yaşıyorduk” diye ekliyor.

“DAHA ÇOK BAĞIŞ, DAHA ÇOK YARDIM”

Ziyaretimizi Rojava (Batı) Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin yardım havuz ile noktalıyoruz. Sümerpark’taki bu yardım havuzunda toplanan yardımlar, buradan araçlarla Sur’a, cizre’ye ve Silopi’ye gönderiliyor. Gıda paketleri, battaniyelerin olduğu ‘yardım deposundaki yetkililer, daha çok destek istediler…Yeni göçzede insanlara daha çok yardım ulaştırmak adına bağış bekliyor…

Sait BAYRAM’ın Özel Röportaj/Analizi

Sur (1) Sur (2) Sur (3) Sur (4) Sur (5) Sur (6) Sur (7) Sur (8) Sur

598 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..