Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Evsen: “Çatışmalı süreç tarihi eserlere zarar verdi”

09 Mayıs 2016 - 1.169 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»Evsen: “Çatışmalı süreç tarihi eserlere zarar verdi”

evsen

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Sur ve Silvan’da yaşanan çatışmalardan dolayı Vakıflara ait 10 tarihi eserin ciddi hasar gördüğünü ifade ederek, hasarların meydana geldiği eserlerin sokağa çıkma yasağının ardından onarımına başlanacağını söyledi.

9–15 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Vakıflar haftası nedeniyle Yenigün gazetesi’ne konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, Bu yıl ki Vakıflar haftası’nın “Vakıf ve sivil toplum” teması çerçevesinde kutlandığını söyledi.

DİYARBAKIR VAKIF ŞEHRİDİR

Diyarbakır’ın, Anadolu’nun pek çok güzel ili gibi vakıfla taçlanarak güzelleşmiş bir vakıf şehri olduğuna vurgu yapan Evsen, “İnsanlığın yardımlaşma ve dayanışma duygusunun en iyi ifadesi olan vakıf yoluyla nice büyük cami, medrese, mektep, darüşşifa, han, hamam, Kervansaray ve çarşı gibi her türlü alanda hizmet veren yapılar inşa edilmiştir. Böylesine ulvi ve kutsal bir düşüncenin ürünü olan, mimarlık ve sanat tarihi alanında öncü rolü bulunan, her biri tarihin ve medeniyetin ışığını geleceğe aktaran vakıf eserlerin en güzel örnekleri, Diyarbakır’ı adeta bir açıkhava müzesi haline getirmiştir. Hayır, yapma ve iyilik anlayışının vücuda gelmiş hali olan ecdat yadigârı vakıfların bugünkü temsilcisi konumunda bulunan Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak, geçmişten devraldığımız bu zengin mirası gelecek kuşaklara taşımakla yükümlü olmaktan onur duyuyoruz” diye konuştu.

13 YILDA 82 VAKIF ESERİ ONARILDI

Evsen, Yıllar boyunca yıpranan, tahrip edilen abidevi nitelikteki vakıf eserlerin orijinal hallerine uygun bir şekilde restorasyonlarının Bölge Müdürlüğü’nce yapıldığını hatırlatarak, “Hazırlanan tüm projelerimiz ilgili Koruma Kurullarınca onaylandıktan sonra, hayata geçirilmekte, akademik heyetlerce izlenmekte ve kontrol edilmektedir. 24 bölgede olduğu gibi Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğünde de 2003 yılından bu yana Diyarbakır, Mardin ve Bingöl de 82 vakıf eser onarılmış, 46 vakıf eserin projelendirme işleri tamamlanmış olup Kurul Onayları alınmıştır” dedi.

DİYARBAKIR, MARDİN VEBİNGÖL’DE ONARILAN ESERLER

Evsen, Vakıflar Bölge Müdürlüğü alanı içerisinde yer alan Diyarbakır, Mardin ve Bingöl’de onarılan eserleri şöyle açıkladı: “Ayrıca, Dünya çapında önemli bir yapı olan islam dünyasında (Mekke, Medine, Mescidi Aksa, Şam Emeviye Camii ve Diyarbakır Ulu Camii olarak kabul edilmektedir) beşinci harem-i şerif denilen ve tarihte dört mezhebin ibadetine imkan veren en fazla yazılı kitabeyi bünyesinde barındırmasıyla başlı başına bir medeniyet köprüsü olan Ulu Cami, İslami ve pozitif ilimlerin okutulduğu Anadolu’nun  ilk İslam üniversitesi olan Mesudiye Medresesi, ilk açık avlulu medrese olan Zinciriye Medresesi, Hasan Paşa Hanı, Behram Paşa Camii, Fatih Paşa Cami, İskender Paşa Konağı, peygamber sahabelerinin kabirlerinin bulunduğu Hz. Süleyman Cami, 1926 yılında camisi ve türbesi yıktırılan, neredeyse ortadan kaldırılan Diyarbakır’ın ilk İslam valisi büyük sahabe Sultan Sa’saa Hazretlerinin camii ve türbesi, peygamberlerin makamının ve kabirlerinin bulunduğu Eğil ilçesi, Ergani makam dağında bulunan Zülküfil peygamberin makamı  gibi pek çok eserimiz ile Mardin ilinde bulunan vakıf kültür varlıklarından; Ulu Cami, Şehidiye Camii, Kasımiye ve Zinciriye Medreseleri, Zeynel Abidin Külliyesi, Surur Han ile Sultan Şeyhmus Külliyesi, Pir Hattap Türbe ve Camisi gibi önemli inanç merkezleri Vakıflar Bölge Müdürlüğünce onarılmıştır. Anadolu’nun güzide eserlerinden Kızıltepe Ulu Caminin onarımı devam etmekte olup, 2017 yılı içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Tarihi eser onarımının yanı sıra Bingöl Merkez de bulunan ve depremden etkilen Hacı Hasip Toplu Camii  yıktırılmış ve Bölge Müdürlüğümüzce yeniden inşa çalışmalarına başlanılmıştır. İnşaatının ramazan ayından önce tamamlanması ile birlikte görkemli bir eser Bingöl ilimize kazandırılacaktır”

OLAYLARDAN DOLAYI 10 ESER HASAR GÖRDÜ

Vakıflara ait eserlerin de yoğun olarak bulunduğu Sur İlçesinde yaşanan olaylardan dolayı Diyarbakır Ulu Camii, Fatih Paşa Cami, Fatih Paşa Cami Şafiler Bölümü, Şeyh Muttahhar Cami, Dört Ayaklı Minare, Ermeni Katolik Kilisesi, Protestan Kilisesi,  Arap Şeyh Cami, Kadı Camii ve Hasırlı Mescidi olmak üzere toplam on adet eserin büyük hasar gördüğüne işaret eden Evsen, “Mülkiyeti Mülhak Vakıf bünyesinde bulunan Şeyh Muttahhar Cami dışında bahsi geçen tüm eserlerin onaylı projeleri bulunmakla beraber, Vakıflar genel Müdürlüğü tarafından Vakıf Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliğinde gerçekleşecek değişiklik sonrası proje ve onarım süreci birlikte haziranın ilk haftasında ihale edileceği ve Diyarbakır’ın önemli eserlerinden ve günümüzde atıl bulunan Borsa Han’ın kamulaştırılarak onarımının tamamlanacağının müjdesini buradan vermek istiyorum.

PROJE VE ONARIMLARA 60 MİLYON TL HARCANACAK

Bölge Müdürlüğümüz tarafından Diyarbakır’da 35.605.164,24 TL bedelle 49 adet, Mardin’de 18.214.397,40 TL bedelle 30 adet,  Bingöl’de 4.340.000,00 TL bedeline ulaşan 3 adet ile inşası tamamlanacak olan Hacı Hasip Toplu Cami ile birlikte sorumluluk alanımızda gerçekleştirilen proje ve onarımların maddi tutarı takriben 60 milyon TL’dir” diye konuştu.

HER AY 5 BİN 500 YOKSULA YARDIM

Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün yalnızca vakıf eserlerin yaşatılması için değil, aynı zamanda temsil ettiği vakıflar adına hayır hizmetlerin sürdürülmesini de sağladığına işaret eden “Bu kapsamda, Diyarbakır Bölge Müdürlüğümüzce Her ay 5 bin 500 kişiye kuru gıda, 300 kişiye muhtaç aylığı, 678 ilköğretim öğrencisi ve 422 yükseköğretim öğrencisine burs ve yardım yapılmaktadır.

SUR’A 4 BİN KOLİ KURU GIDA YARDIMI

Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğümüzce sur ilçesinde yaşanan olaylardan etkilenen vatandaşlarımıza Sur Kaymakamlığı aracılığıyla 4 bin koli kuru gıda yardım paketi dağıtılmıştır. Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk alanında bulunan kiracılarımıza 2016 yılı için kira artışı yapılmamıştır. Sur ilçesinde terör olaylarından etkilenen kiracılarımızdan ise 2015 Kasım–2016 Nisan arası 6 aylık sürede kira alınmamıştır” dedi.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ’NE AİT 2 BİN 214 TAŞINMAZ VAR

Bölge Müdürlüğünün sorumluluk alanı dâhilinde 2 bin 214 adet mazbut vakıf taşınmazın bulunduğuna işaret eden Evsen, “Ayrıca 19 adet mülhak, 11 adet cemaat, 34 adet yeni vakıf ve 43 adet SYDV vakıfları bulunmaktadır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak temsil ettiğimiz vakıfların kuruluşlarında belirlenen amaçlarının bugünde gerçekleştirilebilmesi için gösterdiğimiz çabanın değerli Diyarbakır halkı tarafından da desteklendiğini bilmenin şevki ile yapmış olduğumuz hizmetlerin tüm hızıyla artarak devam edeceğini ifade etmek isterim” dedi. (Sait BAYRAM’ın Özel Haberi)

653 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..