Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Faili meçhul bırakmayacağız”

01 Aralık 2015 - 475 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“Faili meçhul bırakmayacağız”

20 Eylül 1992 yılında katledilen Kürt bilgesi Apê Musa’nın (Musa Anter) oğlu Dicle Anter, Diyarbakır’da sokak ortasında güpegündüz katledilen Baro Başkanı Tahir Elçi cinayetinin ilk olmadığını bugüne kadar 17 bin 500 faili meçhul cinayetin işlendiğinin altını çizdi. DİHA’da yer alan habere göre, bölgenin toplum hukukuna saygılı bir yiğidini daha kaybettiğini dile getiren Dicle Anter, devlet hukuku sağlamadığı için aynı cinayetlerin devam ettiğine ileri sürerek, “Devlet zamanında hukuku sağlamış olsaydı, bugün bu acıları yaşamıyor olacaktık” dedi.

“DEVLET CİNAYET İŞLEYENLERİ KORUYOR”

JİTEM tarafından katledilen babası Musa Anter’in cinayetini hatırlatan Anter, “Babamın cinayetinin failleri belli olmasına rağmen mahkeme hala devam ediyor. Ancak kimse yargılanmış ve tutuklanmış değil. Babamın ardından Mehmet Sincar, Hrant Dink cinayetleri işlendi. Yakın tarihimizde yaşanmış olan Hrant Dink cinayetinde henüz bir gelişme yaşanmış değil. Bu konuda devletin bir refleksi var; devlet faili meçhul cinayetleri işleyenleri sürekli korudu” diye konuştu. AKP iktidarı tarafından sıklıkla dile getirilen “AKP döneminde hiçbir faili meçhul cinayet işlenmemiş ve bugüne kadar işlenen cinayetlerde açığa çıkarılmıştır” sözlerine dikkat çeken Anter, AKP döneminde hiçbir faili meçhul cinayetin aydınlatılmadığını savundu.

“JİTEM’İN GÖREVİNİ BUGÜN ESADULLAH YAPIYOR”

Geçmişten bugüne devletin hep inkar ettiği JİTEM’in var olduğunu belirten Anter, JİTEM’in devlete bağlı eli kanlı bir terör örgütü olduğunu iddia etti. 90’lı yıllarda JİTEM elemanlarının sakallı olduklarına tanıklık ettiklerinin altını çizen Anter, şunları söyledi:

“Bugün önümüzde ‘Esadullah’ diye bir örgüt var. Bunlar da IŞİD sakallı, aynı JİTEM gibi davranan ve kendi kafasına göre cinayet işleyen bir örgüt var. Bugün devlete sorsan, ‘Hayır öyle bir örgüt yoktur’ diyecekler. 90’lı yıllardaki JİTEM’in görevini, bugün ‘Esadullah’ yapıyor.”

“NEDEN HESAP SORULMUYOR?”

“Beyaz Toroslara” da dikkat çeken Anter, yapılan yolsuzluklar ile birlikte Torosların yerine Ford Rangerlerin aldığını ileri sürdü. Anter, “Devlet bunlardan neden hesap sormuyor? Biz derdimizi kime anlatacağız, kime şikâyet edeceğiz?” diyerek tepki gösterdi. Kürt halkına yönelik sürdürülen savaş konseptinin barışa evirilmesi yönünde yoğun çabaların sarf edildiğini ifade eden Anter, “Artık barış isteyen insanlar, her ne kadar barış haykırsalar bile katlediliyorlar” dedi.

“ÜSTÜNÜN ÖRTÜLMESİNE MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Tahir Elçi’nin katledilmesinin 90’lı yıllarda yaşanan faili meçhul cinayetler gibi üstünün örtülmesine müsaade etmeyeceklerini dile getiren Anter, şöyle konuştu:

“Bu şekilde yaşanan cinayetlere karşı devletin refleksi her zaman cinayetin üzerini örtmeye yöneliktir, ancak biz buna müsaade etmeyeceğiz. Kürt aydınlarından barış sesi çıktığı sürece, Kürt halkının barış talepleri yükseldiği sürece, tuhaftır ki Türk Devleti savaş ile karşılık veriyor.”

DİCLE ANTER

20 Eylül 1992 yılında katledilen Kürt bilgesi Apê Musa’nın (Musa Anter) oğlu Dicle Anter

309 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika