Dolar : Alış : 4.0964 / Satış : 4.1038
Euro : Alış : 5.0665 / Satış : 5.0756
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gazeteci Tarancı vurulduğu yerde anıldı

20 Kasım 2015 - 481 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Gazeteci Tarancı vurulduğu yerde anıldı

Gerçek Dergisi bürosundan çıktığı sırada Bağlarda kontra güçler tarafından katledilen Namık Tarancı, Evrensel Gazetesi, Hayat Televizyonu ve Emek Partisi Diyarbakır İl Örgütü tarafından katledildiği yerde anıldı. Anmaya, yazar Şeyhmus Diken, SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Ramazan Kaval, Devrimci 78’liler Derneği yöneticileri, Evrensel gazetesi, Hayat Televizyonu emekçileri ile EMEP yöneticileri katıldı. “Beyaz Torosçulardan AKtorosçulara baskı, sansür, kurşun, kayyum ve tutuklamalar devam ediyor. Özgür Basın Susturulamaz” yazılı pankart açılan anmada, özgür basın şehitleri ve Tarancı şahsında saygı duruşunda bulunuldu.

‘GAZETECİLERİ KATLEDEN KONTRA GÜÇLERİ AKP SALIVERDİ’

Burada konuşan Evrensel Gazetesi Yazarı Yusuf Karataş, Namık Tarancı’nın, 23 yıl önce bugün kontra güçler tarafından katledildiğini, aynı dönem onun gibi halka gerçekleri ulaştırma mücadelesi içinde olan Apê Musa’dan Hafız Akdemir’e ve Ferhat Tepe’den ve Yahya Orhan’a kadar birçok özgür basın emekçisinin katledildiğini hatırlattı. Gazetecileri anan Karataş, “Birçok gazeteci arkadaşımızı katleden JİTEM’ciler ve kontra güçler AKP iktidarı döneminde ya salıverildiler ya da son Temizöz davasında olduğu gibi aklandılar. ‘JİTEM onları öldürüyordu, kelepçeye şükretsinler’ diyen AKP zihniyetinin medya üzerindeki baskılar konusunda 90’lı yılları aratmadığı bir dönemden geçiyoruz. Soru sorduğu için vali tarafından gözaltına alınan, haber izlerken polis tarafından kafasına silah dayanan, cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanan, IŞİD destekçileri tarafından kafası kesilmekle tehdit edilen gazeteciler, hükümete muhalefet etme gerekçesiyle kayyuma devredilen, Türksat’tan çıkartılan medya organları bugün o dönemi aratmadığını gösteriyor” diye konuştu.  7 Haziran seçimlerinden sonra hükümet sözcüsü Arınç’ın, Evrensel ve Özgür Gündem gazetelerini hedef gösterdiğini hatırlatan Karataş, “Hükümetin tetikçisi medya organlarından Sabah, İMC ve Özgür Gündemi hedef gösteriyor. Çünkü halka karşı yürüttükleri kirli savaşı kimse görmesin, duymasın istiyorlar” dedi.

‘YURTSEVER DEVRİMCİ GENÇLİĞİN KAPTANIYDI’

Namık Tarancı’nın da devletin ve desteklediği kontra güçlerin halkımıza karşı yürüttüğü kirli savaşı deşifre ettiği için 1992’de katledildiğine dikkat çeken Karataş, “O sadece gerçeğin habercisi değil, aynı zamanda ‘Sevdamıza Prangalar Vurulmaz’ diyen halkın devrimci bir şairiydi. 1980 darbesi öncesinde Halkın Kurtuluşu mücadelesinde Yurtsever Devrimci Gençliğin ‘kaptan’ı olarak bilinirdi. Hayatının her döneminde hep halkının davasına sahip çıktı, hep onun sesi olmaya çalıştı” dedi. Bugün Namık’ların, Apê Musa’ların mirasına sahip çıkmak, her türlü tehdide, baskıya, tutuklamaya, sansüre karşı halka gerçeği ulaştırma mücadelesinin militan gazetecileri olmaktan geçtiğini ifade eden Karataş, “Bizler dün olduğu gibi bugünde bu mirasın devamcıları olmaya devam edeceğiz. Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu olarak tutuklanan bütün gazeteci arkadaşlarımızı, tehdit edilen, hedef gösterilen bütün medya organlarını dayanışma duygularımızla selamlıyoruz” dedi.

‘FAİLİ MEÇHUL AMA BİZ FAİLLERİ BİLİYORUZ’

Ardından konuşan Yazar Şeyhmus Diken de, Tarancı’nın Diyarbakır’da yetişmiş değerli bir insan olduğunu ve Diyarbakır’ın sadece siyasi kimliğinin olmadığını belirterek, “Edepli ve edebi bir kimliği de var Diyarbakır’ın. Namık Tarancı o kimlikten gelen bir kaptandı. Faili meçhul ama biz failleri biliyoruz” dedi.

Diken, Tarancı’nın anısına, “Sevdamıza prangalar vurulmaz” adlı kitabından şiirlerini okudu. Konuşmaların ardından Tarancı’nın vurulduğu noktaya karanfiller bırakıldı. Evrensel Gazetesi ve Hayat Televizyonu emekçileri de anmada, “Kaptan’ın kalemini yere düşüremediler. Bizler yazmaya devam ediyoruz. Onu yaşatmaya devam edeceğiz. Bugün varlığımızla da gerçeğe kurşun işlemediğini bir kez daha göstermiş olduk” dedi. (DİHA)

10 MANŞET (2)

296 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika