Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gökalp: ‘İmralı tecridi toplumdaki gerilimi artırır’

07 Eylül 2015 - 874 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Gökalp: ‘İmralı tecridi toplumdaki gerilimi artırır’

İmralı’daki ağırlaşmış tecridin Öcalan’ın sağlığını ve yaşamını etkileyen bir tecride dönüştüğünün altını çizen Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, “Öcalan, Kürt meselesinin savaşsız, silahsız çözülmesinde ve müzakere edilmesinde öncülük eden önemli bir şahsiyet. Yaşam koşullarının ona göre düzeltilmesi gerekir. Aksi takdirde Öcalan’ın sağlık durumundaki olumsuz bir etki geçmiş yıllarda olduğu gibi toplumdaki gerilimlerin artmasına neden olacaktır” dedi.

17 yıldır İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecrit, hükümetin çözüm sürecini dondurmasının ardından ağırlaşarak sürüyor. Öcalan, 5 Nisan’dan bu yana ne İmralı Heyeti, ne ailesi ne de avukatları ile görüşemezken, sağlık durumu hakkında da devlet yetkililerinden bilgi alınamıyor. Ağırlaştırılmış tecrit koşullarının, Öcalan’ın yaşamına ve sağlığına etkilerini geldiği Diyarbakır’da değerlendiren Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp, Öcalan’ın hem sağlık koşullarını iyileştirmek hem de barış ve çözüm misyonunu yerine getirebilmesi için bir an önce sağlık koşullarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘ÖCALAN’IN YAŞAM KOŞULLARININ DÜZELTİLMELİ’

İmralı’ya giden kosterin sürekli “bozuk Olması”ndan ve “Hava Muhalefeti”nden dolayı Öcalan’ın aile ve avukatları ile görüştürülmediğini hatırlatan Gökalp, şöyle konuştu: “Kötü hava koşullarının olduğu bir günde olası acil bir sağlık durumu geliştiği zaman ‘koster bozuk’ veya ‘hava muhalefeti’ gibi nedenlerle Öcalan’a nasıl tıbbi bir müdahale sağlanabilir? Öcalan’ı bir birey olarak ele almamak lazım. Öcalan bugün milyonlarca insanın ‘İrademizdir’ dediği bir hareketin liderliğini yapan, tarihi ve siyasal bir kişilik olduğunu belirtmek gerekir. Ülkemizdeki en temel gündemlerinden olan Kürt meselesinin savaşsız, silahsız çözülmesini ve müzakere edilmesini isteyen tarihi ve siyasal bir şahsiyet. Bu yönüyle yaşam koşullarının ona göre düzeltilmesi gerekir.”

‘İMRALI’NIN SAĞLIK KOŞULLARI DSÖ TANIMLARINA UYMUYOR’

Devletin herkesin hayatını beden ve ruh sağlığı çerçevesinde idame etmesini sağlamakla görevli olduğuna dikkat çeken Gökalp, buna ilişkin anayasada kanunların olduğunu belirtti. Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) insan sağlığını bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali olarak tanımladığını kaydeden Gökalp, kendilerinin bu tanıma ek olarak “siyasal iyilik hali”ni de eklediklerini söyledi. İmralı Cezaevi’nin sağlık koşullarının bu tanımlara ve kanunlara uymadığına dikkat çeken Gökalp, koşulların tanımlara ve kanunlara uygun hale getirilmesi gerektiğini ifade etti.

‘İMRALI’DA BEDENLER YAVAŞ YAVAŞ ÇÜRÜMEYLE KARŞI KARŞIYA’

Öcalan’ın daha öncesinden avukatları aracılığıyla boğazındaki sürekli bir akıntının olduğunu ve cildinde kaşımaların olduğunu hatırlatan Gökalp, bu rahatsızlıkların temelinde adanın aşırı nemli olması ve cezaevinin havalandırma koşullarının çok dar ve kısıtlı olmasından kaynaklandığını söyledi. Bu tür olumsuz etkenlerden dolayı İmralı Cezaevi’nde kalan insanların bedenlerinin yavaş yavaş çürümeyle karşı karşıya kaldığının altını çizen Gökalp, Öcalan’dan önce kalan tutsaklarda da bu tür yakınmaların olduğunun bilindiğini kaydetti. Adanın en çok solunum sistemi hastalıkları üzerinde olmak üzere akciğer, bronşit ve yine kulak burun boğaz rahatsızlıkları üzerinde etki yarattığını aktaran Gökalp, kronik sinüzit, baş ağrısı ve postnazal akıntı gibi rahatsızlıklara yol açtığını da söyledi.

‘SOSYALLEŞMEME BEDEN VE RUH SAĞLIĞINI OLUMSUZ ETKİLİYOR’

İmralı Cezaevi’nin sosyal yönden kısıtlanmış dar bir ortam olduğunu ve tutsakların aileleri ile dünya ilişkilerinin kesildiğini aktaran Gökalp, sosyalleşmemenin de beden ve ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu söyledi. Cezaevinin dar bir ortam olmasından kaynaklı tutsakların hareketsizliği gastrointestinal sistem (bağırsak ve mide sindirim yolları) üzerinde hazımsızlık gibi benzeri olumsuz etkilere yol açabileceğini vurgulayan Gökalp, özellikle sinir sistemi üzerinde de olumsuz etkileri olabileceğini ve ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini kaydetti.

‘ANİ SAĞLIK RAHATSIZLIĞI DURUMUNDA İMRALI’DA MÜDAHALE OLAMAZ’

İmralı Cezaevi’ne nakledilip 9 gün kaldıktan sonra “sağlık gerekçesiyle” önce Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne sonra Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne sevk edilen Mehmet Sait Yıldırım’ın durumunu hatırlatan Gökalp, “Mehmet Sait Yıldırım’ın sağlık koşulları referans alınırsa Sayın Öcalan’a da bu yönlü bir tedbir alınması gerekir. Çünkü Öcalan 60 yaşını aşmış bir durumda ve olabilecek ani sağlık rahatsızlığı durumunda müdahale imkanı olamaz. Bu nedenle Yıldırım’a yapılan nakil önleminin Öcalan’a da yapılması gerekir ve yerinde bir önlem olur” diye konuştu.

‘ÖCALAN SAĞLIK HİZMETİ ALACAĞI ORTAMA TRANSFER EDİLMELİ’

Sağlık hizmetlerinde ikinci ve üçüncü basamak tedavi hizmetlerine gereksinimi olan kişilerin bu hizmetlere çok kolay erişebilmeleri gerektiğinin önemine dikkat çeken Gökalp, Öcalan’ın da yaşının 60 üstü olmasından kaynaklı bu basamaklara girdiğini ve sağlık hizmetlerine ihtiyaç duyulduğu zaman hemen alabilmesi gerektiğini söyledi. Ancak İmralı’nın koşulları gereği bunun imkansız olduğunu belirten Gökalp, Öcalan’ın bu sağlık hizmetlerini alabileceği ortama transferi yapılması gerektiğinin altını çizdi. Öcalan’ın sağlık durumunun, Türkiye’de var olan Kürt sorununun üzerinde etkisinin ciddi olduğunu herkesin bildiğini belirten Gökalp, “Geçmiş yıllarda, toplumdaki bazı gerilimlerin artmasına ve azalmasına Öcalan’ın sağlığının olumlu veya olumsuz etkileri olduğunu gördük. O yüzden bu noktalarda tedbir alınması gerektiğini belirtiyoruz” diye konuştu. (DİHA)

49066

 

467 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika