Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP “cenazeleri” sordu

05 Ocak 2016 - 658 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»HDP “cenazeleri” sordu

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Cizre, Sur ve Silopi’de devam eden çatışmalardaki insani kayıplar ve ailelerin alamadığı cenazeleri Meclis gündemine taşıdı. Yiğitalp, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması isteğiyle verdiği önergesinde, morglarda bekletilen, ailelerine teslim edilmeyen kaç cenaze bulunduğunu ve Adli Tıpta bekletilen veya teşhis edilemeyen cenazelerin açıklanmasını istedi

HDP Diyarbakır Milletvekili Sibel Yiğitalp, Sur’da yaşanan çatışmalarda yaşamını yitirdiği belirtilen Mesut Seviktek, İsa Oran ve Ramazan Öğüt’ün cenazelerinin çatışma bölgelerinden alınmayışı ile ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi. Önergede, Cizre, Sur ve Silopi’de morglarda bekletilen, ailelerine teslim edilmeyen kaç cenaze bulunduğunu ve Adli Tıpta bekletilen veya teşhis edilemeyen cenaze var mıdır? soruldu.

Önergede, şunlara yer verildi:

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki 6 mahallede, 2 Aralık’ta uygulanan ve 10 Aralık’ta 17 saat ara verildikten sonra 11 Aralık günü saat 16.00’dan itibaren yeniden konulan sokağa çıkma yasağı devam etmektedir. Hala devam eden ve 33. gününe giren yasak süresince; 14 yurttaş yaşamını yitirmiş, onlarca yurttaş yaralanmış ve on binlercesi de zorla yerinden göç ettirilmiştir.

23 Aralık 2015 tarihinde Mesut Seviktek ve İsa Oran, 29 Aralıkta 2015 tarihinde ise Ramazan Öğüt adlı yurttaşlar hayatlarını kaybetmiştir. Bütün girişimlerimize rağmen cenazeler ailelerine teslim edilmeyerek defin edilmelerine izin verilmemektedir. Cenazeler günlerdir sokakta uygunsuz koşullarda bekletilmektedir. Bilinçli uygulanan bu politikaya karşı; cenazelerini alamayan Oran, Seviktek ve Öğüt’ün aileleri 02 Ocak tarihinde açlık grevine başlamış, “Açlık grevi içerisinde cenazelerimiz verilmezse ölüm orucuna dönüştürürüz.” diye beyanda bulunmuşlardır.

Bu Bağlamda;

Uluslararası İnsancıl Hukuk kapsamında olan BM Cenevre sözleşmelerinin 15, 16. ve 17. maddeleri, savaşta bile “öldürülen düşman unsurların cesetlerine sahip çıkılmasını; kimliklerinin ve ölüm nedenlerinin titizlikle saptanmasını ve karşı tarafa bildirilmesini cenazelerin insan onuruna yakışır, öldürülenlerin dini inancına uygun ve savaş bitince çıkarılıp ailelerine teslim edilmesini sağlayarak gömülmesini” şart koşuyorken, Sur’da cenazelerin sokakta bekletilmesinin, ailelerine teslim edilmemesinin ve defnedilmesinin engellenmesinin yasal dayanağı nedir?

Tüm din ve inançların ortak değerleri arasında yer alan ölüye saygının her koşulda dini ritüellerinin yerine getirilmesini bir hak olarak kabul ederken, yine aynı ortak değerler arasında gelen, ilk ve en temel ilke olan cenazenin bir ritüel içinde defin edilmesi hakkının, savaş hukukunda da en temel ilke olarak yer alan “gömülme hakkı”nın gözardı edilerek, bir ölünün defin işlemlerine izin vermeden günlerce sokakta bekletilmesinin hem cenazeye hem de cenaze sahiplerine tanınmamasının sebebi nedir?

Ölü bedenlerin definlerinin engellenerek çürümesiyle birlikte maddi ve manevi bütünlüklerinin bozulması içinde yaşadığımız toplumun ahlak değerleri kapsamında, ölüye ve topluma işkence değil midir? Bununla amaçlanan nedir?

Bugüne kadar kaç cenaze sokakta bekletilmiştir? Bunların ilçelerine göre dağılımı nedir?

Halen Cizre, Sur ve Silopi’de morglarda bekletilen, ailelerine teslim edilmeyen kaç cenaze bulunmaktadır?

Morglarda bekletilen cenazeler varsa, bu cenazelerin yaş ve cinsiyete göre dağılımı nedir?

Halen Adli Tıpta bekletilen veya teşhis edilemeyen cenaze var mıdır?

Sibel Yiğitalp (3)

380 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika