Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP: Devlet yangınlara bilerek müdahale etmiyor

30 Temmuz 2015 - 459 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»HDP: Devlet yangınlara bilerek müdahale etmiyor

Sait BAYRAM

HDP Diyarbakır milletvekilleri Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek Lice ilçesinde çıkan yangınları ile İlgili araştırma önergesi sundu. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır milletvekilleri Lice ilçesinde çıkan yangınları Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Lice’nin Fis Ovası’nda başlayan yangının, ilerleyen saatlerde Duru, Serin, Arıklı, Güçlü, Kayacık, Ziyaret, Gömeç ve Çağdaş köylerindeki yaşam alanlarında ve çevredeki ormanlık muhitte gün boyunca büyük tahribata neden olduğu belirtilerek, “Yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimlere ait itfaiye ekipleri ve çevrede yaşayan yurttaşlar askeri güvenlik güçlerince engellenirken; yetkili Orman Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlükleri ise tüm çağrılarımıza rağmen duruma kayıtsız kalmıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Suruç Katliamı’nın ardından topyekun bir savaşa doğru adım adım sürükleniyoruz. Tarihten ders almak yerine yeni destanlar yazmak peşinde olanlar; halkı, demokrasi güçlerini ve doğayı hedef almış, barış ihtimalini yok etmek istiyorlar. Biz ise genzimizde mezarlıklardan getirdiğimiz tozun, Lice’de yanan ormanların dumanının, Gazi Mahallesi’nde yediğimiz biber gazının yakıcılığı, ve kulağımızda evlatlarını, yaşam alanlarını yitirmiş anaların feryatları ile sesleniyoruz: İlle de barış, ille de size savaş yaptırmayacağız!

ENDİŞE EDİYORUZ

Bizler her yeni sabaha sınır ötesi hava operasyonları ve gözaltı operasyonlarıyla başladığımız bu son günlerde bölgede ardı ardına çıkan ve binlerce dönümlük orman ile yaşam alanını tahrip eden orman yangınlarının yine kirli bir savaşın alameti olduğundan endişe duyuyoruz. Geçtiğimiz hafta HDP’li milletvekilleri olarak, 15 Temmuz’da Cudi Dağı’nda başlayan ve 5 gün süren, yine 19-20 Temmuz 2015’te Diyarbakır ilinin farklı mıntıkalarında üst üste çıkan yangınları hem kamuoyunun hem de verdiğimiz soru önergeleri ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun dikkatine sunmuştuk. Önümüzdeki günlerde benzeri hadiseler yaşanmaması adına yetkili tüm kurumları sorumluluk almaya davet etmişken 26 Temmuz sabahına yine Diyarbakır’da yangın haberleriyle uyandık. Yangınları söndürmek için müdahale etmek isteyen yerel yönetimlere ait itfaiye ekipleri ve çevrede yaşayan yurttaşlar askeri güvenlik güçlerince engellenirken; yetkili Orman Bölge Müdürlüğü ve İşletme Müdürlükleri ise tüm çağrılarımıza rağmen duruma kayıtsız kalmıştır. Bakanlık, Orman Bölge Müdürlüğü, Diyarbakır Valiliği ve Orman İşletme Müdürlüğü ile yaptığımız sayısız görüşmelerde yangınlara karadan ya da havadan müdahalenin neden yapılamadığına dair sorularımıza uzun süre tatmin edici yanıtlar verilmemiştir.”

BASIN AÇIKLAMASI FOTOĞRAF

297 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika