Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer’den çarpıcı açıklama

12 Ağustos 2015 - 1.336 kez okunmuş
Ana Sayfa » Röportaj»HDP Diyarbakır Milletvekili Taşçıer’den çarpıcı açıklama

“Erdoğan Başkan olsaydı, saldırılar ve operasyonlar olmayacaktı”

Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Suruç’taki bombalı eylem ile başlayan ve operasyonlarla devam eden süreci değerlendirdi. AK Parti Hükümeti’nin tek başına iktidar olması ya da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başkan olması durumunda yaşanan saldırı ve operasyonların olmayacağını savunan Taşçıer, Çözüm sürecini rafa kaldıran devlet yani AK Parti Hükümeti olduğunu ifade eti.

SURUÇ’TAN ÖNCE BİR EYLEM DİZİSİ VARDI

Taşçıer, Suruç’tan önce Ağrı’dan başlayıp süre gelen bir eylem dizisi olduğuna değinerek, “HDP’nin dışındaki herhangi bir parti ye bunlar yapılmadı. 150-160’ın üzerinde HDP’ye saldırılar oldu. Ağrı’dan sonra büyük saldırılardan bir tanesi Erzurum, Bingöl, Mersin ve Adana’da ve en vahimi Diyarbakır mitinginde oldu. Bütün bu saldırılara baktığımız zaman Suruç görünüyordu. Kobane’ye oyuncaklar götürecek üniversite gençlerine yapılan bu saldırıların tümü planlıydı. Hangi güç yönetiyorsa onu tek merkezden yönetilen saldırılardı. Fakat hükümetin görevi devletin görevi bu saldırıları ortaya çıkarıp saldırıların faillerini öğrenip gerçeği çıkarmak yerine hepsini bir şekilde hiç çıkarılmadı. Yani tek kişinin bunu yapması imkânsızdır. Mutlaka etrafında onlarca kişi olması lazım. Bu bir savaş konseptinin tekrar Kürdistan da olmasıdır. Kim bunu yaptı?, ne yaptı Erdoğan acaba başkan olsaydı yapar mıydı? Bakıyoruz ki bu süreçte AK Parti barajı aşsaydı yani ak parti tek başına iktidar olsaydı Erdoğan başkan olsaydı inanın bana bunların hiç biri olmayacaktı. Zaten Erdoğan’ın konuşmalarında da bunlar görülüyor. Yazık değil mi başkanlık için bu kadar insan ölüyor. Yani hangi insana sorarsan sor herkesin kafasında bu soru işareti var” dedi.

ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI GİBİ DAVRANMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim meydanlarında hep HDP’yi hedef alan söyler sarf ettiğine işaret eden Taşçıer, şöyle konuştu:

“Çünkü Erdoğan bir cumhurbaşkanı olarak seçimin bu iki ay boyunca tüm Kürdistan illerini ve ilçelerini gezip AK parti için oy çağrısında bulundu. Arkasından seçim sonrası her gün iftar yemeklerinde erken seçim söylüyorlardı. Ve yine HDP’yi hedef gösterdi Bir cumhurbaşkanının yapmaması gereken ne varsa hepsini Erdoğan yaptı. İnanıyorum ki bu süreçte ona bağlı gelişen bir süreçtir. Yani Erdoğan’ın başkan olmamasından dolayı bu kadar olaylar gelişti. Ve bu kadar olayların hiç biri ne Türkiye nede Kürtlerin çıkarına değil. Biz seçim çalışmaları bittiğinde şunu söyledik, ‘biz bir savaşı durdurmak çabasındayız” Zaten hiçbir seçmen bizden iş-aş talebinde bulunmadı. Seçmenin bizdeki talebi ‘savaşı ve kanı durdurun’ oldu. Bizde bu sorunu demokratik barışı siyaset yoluyla mecliste sağlamak için çalışmalarda bulunacağız’ dedik. Ancak maalesef 2 gün boyunca Meclis’e giremedik. Meclis’e gittiğimizde Meclis’in hazır olmadığını gördük”

BÜYÜK BİR FIRSAT YAKALANMIŞTI

Çok büyük fırsat yakaladıklarına değinen Taşçıer, “Aslında çok büyük bir fırsatı yakalamıştık. CHP ile AK Parti iktidarı mecbur kalacaklardı. HDP’de Kürt sorunu konusundaki sorunları destekleyecekti. Ama maalesef AK Parti iktidarı Türkiye’de koalisyon sürecini dahil kaldıracak durumda değil. Bir basın toplantısında şunu diyor ‘Koalisyon olmaz, kabul edilemez’ diyor. Tabi ki ona göre iki tane büyük parti koalisyon olmalı. Bunlar işte katliamları, ölümleri sorun olarak görmüyor. Ölümler, tutuklamalar arttı. Yani 90’lı yıllar gibi kanlı yeni bir sürece girmişiz. Yani ben 90’lı yıllarda yaşadığım için bu süreci biliyorum. Bir terör estiriliyor, insanlar tutuklanıyor. Evlerde arama yaptıklarında tehditler savuruyorlar. Bir suçlu varsa eğer mahkeme karar verir yani polis tutuklar onu alır götürür mahkemeye götürür” dedi.

ERDOĞAN KOALİSYON HÜKÜMETİ İSTEMİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, Koalisyon hükümeti’nin kurulmasını istediğinin altını çizen Taşçıer, “Ancak Davutoğlu’nun da,  AK Partinin de elinde bir şey yok. Ak Parti de Davutoğlu da hükümetin kurulmasını istiyor. CHP de bunu istiyor. Ama istemeyen bir tek Erdoğan’dır. Kim bu hükümeti kuracak? Nasıl kuracak? Şimdi hükümet kurulmazsa eğer pazarlıklar sonucu kurulmuş bir hükümet olmayacak. Hükümet kurulursa bunu Erdoğan engelleyecek. Haziran’dan bu yana 2 ayın üzerinde bir zaman geçti. Halen hükümetin kurulmaması bu teorimizi güçlendiriyor” dedi.

ÇÖZÜM SÜRECİ’Nİ RAFA KALDIRAN AK PARTİ’DİR

Taşçıer, Çözüm sürecini rafa kaldıran devlet yani AK Parti Hükümeti olduğunu ifade ederek. “Dolma bahçe sarayındaki açıklamalardan sonra AK Parti geri adım atmıştı. Zaten çözüm süreci son 13 yılda AKP hükümeti döneminde Kürtlere herhangi bir yasal ve anayasal hak verilmemişti. Hak verilmediği için devlet bunları sıkıştırmıştır. Ve bu anayasanın değişmesi ve benzeri 10 maddelik tabaka maddelerini hayata geçirmesi gerekiyordu. Ancak, Devlet vazgeçti. Vazgeçen AK parti hükümeti oldu. Eğer bu kaldığı yerden devam ederse Kürtler ve Kürt siyaseti buna hazırdır. Sürecin devamını istiyorlar. Yani HDP, Kürt halkı, Türkiye’nin demokratları ve CHP bunu istiyor. Fakat kesin değil. Çünkü yasal ve anayasal düzenleme olması gerekiyor. Yinede biz hazırız çözüm sürecinin kaldığı yerden devam etmesine barışla olması için zaten bunun olması gerekiyor. Kaldığı yerden devam etmesi gerekiyor. Ve bu yönde çok talep oluyor. Yani demokrasiye talep var. İnsanlardan talep var. Onun için çözüm sürecinin şu aşamada durmuş. Ama ‘ne kadar zarardan dönersek kardır’ tabirini kullanacaksak bu günde yeni çözüm sürecinde bu operasyonlar dursa karşılıklı ateşkes olsa bu çözüm süreci için geç değil. Bence adımlar atılması gerekiyor. Geç kalınmadan kısa sürede yapmak gerekiyor” diye konuştu.

SAVAŞ YAPTIRTMAYACAĞIZ

HDP tabanı her zaman barıştan yana tavır aldığına işaret eden Taşçıer, söyle dedi:

“Nasıl ki biz HDP olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Başkan seçilmesi için önünü açmadıksak, biz barışı da getirmek için onun önünü açmamız gerekiyor. Kesinlikle savaşa karşı durmamız gerekiyor. Bütün HDP’liler polisin, askerin, Gerillanın ölmemesini istiyoruz. ‘Savaş yaptırtmayacağız’ sloganını her zaman güncelleştirmemiz lazım. Çünkü savaş halkların, Kürtlerin, Türkiye’de yaşayan bütün insanların faydasına değil, zararınadır. Suriye’deki, Irak’taki ve Mısır’daki savaşı görüyoruz. Ortadoğu kan ve barut içinde. Türkiye’nin öyle olmaması için HDP olarak bize düşen görevi yapmamız gerekiyor. Hükümeti de bu konuda sıkıştırmalıyız. Yani yangına körükle değil de yangına su ile gidip onu söndürmeye çalışmalıyız”

IMG_5234 IMG_5237

499 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika