Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14152 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP gözaltı ve tutuklamalar için meclis araştırması istedi

13 Ağustos 2015 - 464 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»HDP gözaltı ve tutuklamalar için meclis araştırması istedi

HDP, Batman ve Türkiye genelinde son dönemlerde yaşanan gözaltı, işkence ve hak ihlallerinin araştırılması amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekilleri Saadet Becerekli, Ali Atalan ve Ayşe Acar Başaran, son günlerde HDP çalışanları ve Türkiye’nin demokratik güçlerine yönelik devletin uyguladığı gözaltı, operasyon ve şiddetin kaynağının belirlenmesi, Anayasa ihlallerinin araştırılması amacıyla Meclis’te Araştırma Komisyonu kurulmasını talep etti.

Dilekçede şu ifadelere yer verildi:

‘ŞİDDET ARTARAK DEVAM ETMEKTEDİR’

“Suruç Katliamı sonrasında IŞİD’le mücadele adı altında başlatılan operasyonlar bahane edilerek partimiz Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP), muhalif ve demokratik güçlere yöneltilen operasyonlar kapsamında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri başta olmak üzere tüm Türkiye’de çok sayıda yurttaşımız gözaltına alınmıştır. Yurttaşlarımız bu gözaltılar sırasında 90’lı yılları hatırlatan insanlık dışı, onur kırıcı muamelelere ve ağır işkencelere maruz kalmışlardır. Kolluk kuvvetlerinin yurttaşlara yönelik saldırgan, hukuk dışı ve düşmanca tavırları basında da genişçe yer bulmuş ve vicdanları yaralamıştır. Birçok kez kolluk kuvvetleri yasal sınırları aşarak darp, yaralama ve hatta ölüme sebebiyet vermiştir. Uygulayanları ve karar alıcıları herhangi bir cezaya tabi tutulmadığından bu şiddet artarak devam etmektedir. Bu süreç zarfında Batman genelinde benzer şekilde yapılan ev baskınlarında çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır. 4-5-6 Ağustos 2015 tarihlerinde Batman’ın Sason ilçesinde jandarma tarafından yapılan ev baskınları sonucu Sason’un Karameşe, Kelhasan, Hevre köylerinden 9 yurttaşımız hukuk kuralları hiçe sayılarak 2012-2013 tarihli telefon dinlemelerinin bahane edilmesiyle gözaltına alınmışlardır ve yeni delil olmamasına rağmen, dosyalarına “gizli tanık” beyanı eklenerek gizlilik kararı konulmuştur.

‘YAPTIRIM VE GİDERİM MEKANİZMALARINI İŞLETİLMELİ’

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 3. maddesi ‘Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz’ şeklindedir. İşkence yasağının devletlere yüklediği iki temel yükümlülük bulunmakta olup, devletin işkence eylemlerini ajanları aracılığıyla işlememesi ve hoş görmemesi, devletin esasa ilişkin ödevini, diğer bir deyişle negatif yükümlülüğünü oluşturmaktadır. Bunun yanında, devletin işkencenin hiç gerçekleşmemesi için gerekli yasal ve yapısal düzenlemeleri gerçekleştirmesi, ancak tüm çabalara rağmen ihlal iddiaları ortaya çıktığında ise, bunların doğruluğunu araştırıp, yaptırım ve giderim mekanizmalarını işletmesi gerekir. Partimiz, çalışanlarımız ve Türkiye’nin demokratik güçlerine yönelik kolluk kuvvetleri tarafından uygulanan şiddetin kaynağının belirlenmesi, Anayasa ihlallerinin araştırılması ve hukuk kurallarına aykırı şekilde yapılan uygulamaların engellenmesi amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması elzemdir.”

gözaltı-13-Ağustos-2015

325 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika