Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP: Halkımız kendi güvenliğini alsın

20 Temmuz 2015 - 430 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»HDP: Halkımız kendi güvenliğini alsın

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Suruç’ da SGDF üyelerine yönelik yapılan bombalı saldırıyı yaptığı yazılı açıklamada kınadı. Kobanê etrafındaki enternasyonal dayanışmanın kırılmak istendiğine dikkat çeken HDP, “Bu tecavüz ordusunu kaypak Hükümet politikaları değil, halkların dayanışması durduracaktır” mesajı verdi. HDP halka da olası saldırılara karşı kendi güvenlik önlemlerini alması çağrısı da yaptı.

HABER MERKEZİ

Halkların Demokratik Partisi ( HDP ) Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş Suruç’ta meydana gelen bombalı saldırıyı yaptıkları yazılı açıklamayla lanetledi. Saldırının insanlık dışı, alçakça bir saldırı olduğunu belirten HDP, “Saldırıda yaşamını yitiren bütün arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, halkımız ve yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimizi iletiyoruz. Yaralanan arkadaşlarımıza da acil şifalar diliyoruz” dedi.

“Bugün Suruç’ta bir kez daha, insanlık onurunu yitirmiş barbarlık ve tecavüz ordusunun neler yapabileceğine tanıklık ettik” diyen HDP, Rojava Devrimi’nin hemen yıl dönümü sonrasında ve Kobanê ile dayanışmak için yola çıkmış Türkiyeli devrimcilerin hedef alınmasıyla, Kobanê etrafındaki enternasyonal dayanışmanın kırılmak istendiğini açıkladı. Bu saldırıyla Kobanê etrafında devrimci dayanışma ruhuyla biraraya gelen ve kenetlenen insanlara bir mesaj verilmek istenildiğini ifade eden HDP, saldırının altında “Bu dayanışmadan vazgeçin”mesajnın yer aldığını vurguladı.

BARIŞ BLOĞUNDA BİR ARAYA GELİN ÇAĞRISI

“IŞİD’e karşı sus pus olanlar, sesini bile yükseltmeye cesaret edemeyenler, HDP’ye her gün tehdit savurup IŞİD’in başını okşayan Ankara’daki yöneticiler bu barbarlığın suç ortağıdırlar” ifadeleriyle Türkiye’nin DAIŞ politikalarına dikkat çeken HDP, DAIŞ’in destek aldığı bütün ülkelerin bu barbarlığa suç ortaklığı olduğunun altını çizdi. Açıklamada; demokrasi, adalet ve barış ilkelerini hayata geçirme konusundaki kararlılık vurgulanarak, bu ilkelerin her koşulda savunulacağına işaret edildi. “Bu ilkeleri hayata geçirmek için IŞİD ve benzeri zihniyetlere karşı daha fazla yan yana durmak, daha fazla dayanışma içinde olma zamanıdır. Bu tecavüz ordusunu kaypak Hükümet politikaları değil, halkların dayanışması durduracaktır” denilen HDP açıklamasında, herkese IŞİD ve türevlerine karşı, Türkiye’de IŞİD zihniyetini savunan ve temsil edenlere karşı, IŞİD’e sessiz kalarak ya da doğrudan destek sunarak büyütenlere karşı barış bloğunda bir araya gelme çağrısı yapıldı.

‘HALKIMIZ KENDİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNİ GELİŞTİRSİN’

HDP geçici hükümetin halkın can ve mal güvenliğini sağlamakla sorumlu olduğunu açıklayarak, “PYD’ye karşı, orduyu ve on binlerce askeri sınıra yığarak sözde güvenlik tedbiri alan hükümet, Suruç’ta elini kolunu sallayarak bomba patlatanların siyasi olarak hesabını vermek zorundadır. Her türlü istihbarat ve güvenlik açığından şu andaki hükümet sorumludur” dedi.

HERKES KENDİ GÜVENLİĞİNİ ALSIN

Halkın, siyasi kurumların ve bütün toplumsal yapıların kendi güvenlik tedbirlerini geliştirmesi uyarısı yapılan açıklamada, “Parti binalarımıza giriş çıkışlar, toplu eylem ve etkinliklerin yapıldığı yerler mutlaka özel olarak güvenliği sağlanan yerler haline getirilmelidir. IŞİD tecavüzcülerinin kurumlarımıza, halkımıza bu kadar rahatça ve pervasızca saldırmasının önüne geçecek tedbirler geliştirilmelidir. Yarın yapılacak MYK toplantımızda bu konu özel olarak ele alınacaktır. Ayrıca önümüzdeki dönem siyasi sürece dair kapsamlı değerlendirme ve planlamalar yapılacaktır. Suruç katliamı karşısında Türkiye’de demokrasi, adalet ve barış ilkeleri etrafında dayanışma ruhuyla bir arada durmak isteyen ve bu tür saldırılara karşı birlikte neler yapabileceğimizi tartışmak isteyen bütün siyasi parti hareket ve gruplarla ortaklaşmaya hazır olduğumuz ifade etmek istiyoruz” denildi.

HDP HDP1

310 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika