Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP ile EMEP seçim ittifakı yaptı

18 Eylül 2015 - 518 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDP ile EMEP seçim ittifakı yaptı

HDP Eş Başkanları Yüksekdağ ve Demirtaş ile EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan yayınladıkları ortak açıklamayla, 1 Kasım seçiminde ortak hareket etme kararı aldıklarını duyurdular. HDP Genel Merkezi’nde dün gerçekleşen görüşmeye, HDP adına HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ve HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ali Ürküt katıldı. EMEP heyeti ise, EMEP Genel Başkanı Gürkan, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan ve EMEP MYK Üyesi İskender Bayhan’dan oluştu.

7 Haziran seçimlerine ‘ittifak’ halinde giren iki parti yapılan görüşmede 1 Kasım seçimlerinde de birlikte hareket etme konusunda anlaştı. 1 Kasım seçiminde ortak hareket etme kararı, HDP Eş Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın imzasıyla açıklandı.

ORTAK MÜCADELE

 Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye, 7 Haziran öncesinden çok daha ağırlaşan ekonomik, sosyal ve siyasal koşullarda 1 Kasım’da yapılacak olan erken seçime gidiyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP, 7 Haziran’da almış olduğu seçim yenilgisinin ardından sömürülen ve ezilen halk kesimlerine karşı yeni bir saldırı dalgası başlatmıştır. Başkanlık hayalleri yıkılmış, tek başına hükümet kuracak çoğunluk bile elde edilememiştir. İşte bu yenilginin faturası başta Kürt ve Türk olmak üzere, bütün milliyetlerden sömürülen ve ezilen halk kitlelerine kesilmektedir. Ülke genelinde fiili OHAL ve sıkıyönetim politikaları uygulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet, özellikle bölgede Kürt halkına yönelik sindirme ve baskı politikalarını devreye sokmuştur. Cizre başta olmak üzere birçok Kürt kentinde yaşanan saldırılar bunun en açık göstergesidir. İşçi sınıfı ve emekçilerin çalışma ve yaşam koşullarına ilişkin en küçük bir hak talebi bile karşılanmadığı gibi, koşullar daha da ağırlaşmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’nin hedefi bu koşullarda gidilecek bir erken seçimden en azından tek parti hükümeti kuracak bir çoğunlukla çıkmak ve fiili başkanlık konumu edinmektir. Açıktır ki, “Tek Adam ve Tek Parti Diktatörlüğü” özleminden vazgeçilmemiştir. Bu özet tablo içerisinde demokrasi güçlerinin ortak mücadelesine olan ihtiyaç daha da artmıştır. Örgütlenme, siyasi faaliyet sürdürme ve söz-basın özgürlüğü, Kürt halkının eşit koşullarda birarada yaşama talebi başta olmak üzere, temel demokratik haklar ve siyasi özgürlükler için birlikte mücadele etmek, demokrasi güçlerinin ortak sorumluluğu olmaya devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Emek Partisi (EMEP) olarak, bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de demokratik haklar ve siyasi özgürlükler için yürüttüğümüz ortak mücadele konusundaki kararlılığımız devam etmektedir. Sadece bizlerin değil, bütün demokrasi güçlerinin de aynı kararlılıkla hareket etmesinin zorunluluğunu bir kez daha vurguluyoruz. Bu anlayışla EMEP ve HDP olarak 1 Kasım’da yapılacak olan erken seçimlerde birlikte hareket etme kararı aldığımızı bütün kamuoyuyla paylaşıyoruz.

“Bütün demokrasi güçlerini de HDP’yi desteklemeye çağırıyoruz.” (İMC)

hdp1

 

298 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika