Dolar : Alış : 3.9087 / Satış : 3.9157
Euro : Alış : 4.8245 / Satış : 4.8332
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14156 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP: “Kürtlerin Suriye’deki kazanımları baltalanmak isteniyor”

29 Ağustos 2016 - 541 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDP: “Kürtlerin Suriye’deki kazanımları baltalanmak isteniyor”

hisyar özsoy

Halkların Demokrasi Partisi (HDP), Hükümetin Cerablus’a yönelik başlattığı operasyona tepki gösterdi. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy tarafından yapılan açıklamada, Türkiye Hükümeti’nin son 5 yıldır Suriye’de sürdürdüğü yanlışta ısrara devam ettiğini ifade edilerek, “TSK’nın IŞİD ile mücadele kılıfı altında Cerablus’a yönelik başlattığı operasyon, her iki ülkede var olan savaşı derinleştirebilecek özellikler içermektedir. Tabii ki, Türkiye IŞİD’e karşı aktif bir mücadele içinde olmalıdır. Ancak bu son operasyonda Türkiye’nin hedefinde IŞİD değil, IŞİD’e karşı en etkin mücadeleyi sürdüren Demokratik Suriye Güçleri vardır. Geçtiğimiz günlerde Cerablus’a yönelik askeri harekatın en vahim neticelerinden birisi yaşandı. Bağımsız gözlemciler Cerablus’un Bir El-Kusa ve Siresat köylerinin bombalanarak en az 35 sivilin öldürüldüğünü ifade etmektedir” dedi.

İKTİDAR KÜRTLERİN SURİYE’DEKİ KAZANIMLARINI BALTALAMAK İSTİYOR

İktidarın Kürtlerin Suriye’deki kazanımlarını baltalamak istediğini belirtilen açıklamada, şöyle denildi:“Bu operasyon başladığı andan itibaren, bunun Rojava’da IŞİD’e karşı savaşan Demokratik Suriye Güçleri’ni, özellikle de Kürt güçlerini hedeflediğini vurguladık. Rojava’nın iki köyündeki bu katliam, Türkiye Hükümeti’nin amacını açık bir şekilde gözler önüne sermektedir. İktidar, IŞİD ile gerçek bir mücadeleden ziyade, Kürtler’in Suriye’deki kazanımlarını baltalamak istiyor. Hükümetin hem Türkiye hem de Suriye’de Kürtlere yönelik düşmanca tutumunun bir diğer kabul edilemez ürünü de, Kobane’de ve sınır hattının diğer noktalarında örülmeye çalışılan duvardır. Bu duvarın inşası hem uluslararası hukuk hem de temel hak ve özgürlüklerin ağır bir şekilde ihlal edilmesidir. IŞİD’in kontrolünde bulunan sınır bölgelerinde bırakın duvar örmeyi, sınır güvenliği için gerekli olan rutin önlemleri bile almayan hükümetin, Kobane’ye sınır örmekle neyi hedeflediği açıktır. Kürtlerle barışmak yerine, düşmanca bir tutumu tercih eden hükümet, duvar inşa ederek ancak her iki ülkede yaşayan Kürtlerin öfkesini ve güven kaybını büyütür.

ULUSLAR ARASI KAMUOYUNA ÇAĞRI

Uluslararası kamuoyu bir an önce harekete geçerek, Türkiye’nin Suriye’de giriştiği ve şimdiden ağır bedellere neden olan bu çılgınca tutumuna dur demelidir. Geri dönülemez bir noktaya varmadan, demokrasi güçlerini Türkiye’de ve Suriye’de Kürtlerle savaşmak yerine, kalıcı bir işbirliği ve barış tesis etme yönünde iktidarı yanlış politikalardan vazgeçirecek tepkiler vermeye çağırıyoruz”

530 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika