Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP: Seçimler iptal edilsin

16 Kasım 2015 - 571 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDP: Seçimler iptal edilsin

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 1 Kasım günü gerçekleştirilen seçimlerin meşru olmadığını belirterek, iptal edilmesi yönünde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) başvuruda bulundu. Önceki gün 19 sayfadan oluşan dilekçe ile yapılan başvuruda, itiraz hakkı yaratan Anayasa maddelerine atıfta bulunularak, seçimin tarafı olmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim hükümeti eliyle HDP aleyhine bir kampanya yürüttüğü savunuldu. Yine başvuruda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu amaçla kamu kaynakları sınırsızca kullanması, basın yayın organlarının zapturapt altına alınması, seçmenlerin korkutulup yıldırılarak seçimlere gitmesinin engellenmesinden dolayı seçimlerin “dürüstlük” ilkesine aykırı gerçekleştirildiği ileri sürüldü. Ayrıca vali, kaymakam, jandarma komutanları ile emniyet müdürleri il ve ilçe seçim kurullarını yanlış bilgilerle yönlendirmeye ve etki altına almaya çalıştığı, sandıkların birleştirilmesi için bir dizi girişimde bulunulduğu hatırlatılarak, bu gerekçelerle 1 Kasım seçimlerinin “serbestlik” ve “eşitlik” ilkelerine aykırı gerçekleştirildiği dolayısıyla da meşru olmadığı iddia edildi.

4 TEMEL GEREKÇE

Başvuruda iptal gerekçeleri, “Basın yayın organlarının zapturapt altına alınması ve yayın ihlalleri”, “Cumhurbaşkanının tarafsızlık ilkesine aykırı davranışları ile dürüstlük ilkesinin ihlali”, “HDP’ye yönelik saldırılar ve şiddet eylemleri”, “HDP’nin yüksek oy aldığı yerleşim yerlerinde seçmenlerin korkutularak oy kullanmalarının engellenmesi” şeklinde dört ana başlıkta toplandı.  İptal gerekçelerinin ayrıntılandırıldığı başvuruda, seçim süreci boyunca AKP’ye yakın basın-yayın organlarında onlarca ihlal yaşandığı savunularak, seçim dönemi yayınları incelendiğinde YSK kararlarını yok sayan, tek yanlı, taraflı, doğruluk ve gerçeklik ilkelerine aykırı yayınlar yürütüldüğü ileri dürüldü. Kamu yayıncısı olması gereken TRT ile karasal yayın yapan özel televizyon kanallarında baskın bir biçimde iktidar partisi propagandası yapıldığı iddia edilirken, HDP’ye ambargo uygulanarak fırsat eşitliği tanınmadığı ileri sürülen başvuruda, seçim dönemi yayın ilkeleri açıkça ihlal edildiği savunuldu. Başvuruda seçim sürecinde basın kuruluşları üzerindeki baskı ve engellemele iddialarına da dikkat çekilerek, “Bunun, basın özgürlüğüne, yurttaşların haber alma özgürlüğüne açıkça müdahale anlamına geldiğine kuşku bulunmamaktadır” denildi.

“ERDOĞAN 152 SAAT EKRANDAYDI”

Dilekçede, “tarafsızlık” ve “dürüstlük” ilkesini ihlal ettiği de savunularak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 16-Eylül-31 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirdiği 27 değişik toplantı ve 3 canlı özel televizyon programında yaptığı konuşmaların TRT ve özel televizyonlardan oluşan 12 ulusal kanalda, toplam 9 bin 109 dakika canlı olarak yayınlandığı aktarıldı. İptal talebine gerekçe olarak gösterilen bir diğer başlık ise HDP’ye yönelik saldırılardan oluşuyor.

Dilekçede, 23 Temmuz ile birlikte Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere seçim hükümeti üyelerinin yaptıkları açıklamalarla HDP’yi açıkça hedef gösterdiği savunularak, bundan cesaret alan saldırganların onlarca il ve ilçede HDP saldırdığı belirtildi. 7 Haziran seçimlerinin hemen ardından 2 bin 950 üye veya yöneticinin HDP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alındığı, bunlardan 630’nun çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklandığına işaret edilerek, saldırı, gözaltı ve tutuklamalarla HDP’nin seçim çalışması yürütemez, propaganda ve miting yapamaz hale getirilmek istendiği iddia edildi. 23 Temmuz-23 Ekim tarihleri arasında 127 HDP il ve ilçe örgütüne yönelik gerçekleşen saldırılar da ayrıntılı olarak yer aldı.

“HDP’Lİ SEÇMENİN OY KULLANMALARI ENGELLENDİ”

Aynı dilekçede son olarak, HDP’nin yüksek oy aldığı yerleşim yerlerinde seçmenlerinin korkutulup sindirilerek oy kullanmalarının engellendiği iddia edildi. Bu kapsamda hazırlanan bir tablo da başvuruya eklendi. Söz konusu tabloda, 26 ilde seçime katılım oranı azalırken, seçime katılım oranı azalan illerden Şırnak hariç tamamında HDP’nin oy oranı da azaldığı görülüyor. Katılım oranı düşen 26 ilde, HDP’nin 7 Haziran oy oranı yüzde 45 iken 1 Kasım’da ise bu oran yüzde 30’a kadar düştü. Aynı şekilde 26 ilde bir önceki seçime göre sandığa gidemeyen toplam seçmen sayısının 153 bin 135 olduğu görülürken, “Özellikle HDP oy oranının yüzde 80 ve üzeri olduğu ilçelerde seçmenlerin önemli bir kısmı sandığa gidememiş ve seçme hakkını kullanamamıştır” bilgilerine yer verildi. Başvuruda yine HDP’nin ağırlıklı örgütünün bulunmadığı seçim çevrelerinde sandık başında görevli de bulunduramadığı, bu bölgelerde görev almak isteyen müşahitlerin de bir biçimde korkutulup, sindirildiği iddia edildi.  Bu kapsamda da 7 Haziran seçiminde HDP 23 bin 912 sandıktan hiç oy alamamışken bu sayının 1 Kasım seçiminde 35 bin 183’e çıktığına yer verildi.  Tüm bu gerekçelerle 1 Kasım 2015 günü gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin “serbestlik” ve “eşitlik” ilkelerine aykırı gerçekleştiğine, dolayısıyla meşru olmadığını, Cumhurbaşkanı ve seçim hükümetinin büyük bir seçim yolsuzluğuna imza atıldığı iddia edilirken, HDP, 298 sayılı Yasanın 2’nci maddesine aykırı olarak gerçekleşen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinin iptalini talep etti.

hdp

HDP, 1 Kasım’da gerçekleştirilen 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin iptal edilmesi talebiyle Yüksek Seçim Kurulu’na başvuruda bulundu. 

370 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika