Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP’den Cizre raporu

19 Eylül 2015 - 741 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»HDP’den Cizre raporu

HDP, 9 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve 21 sivilin hayatını kaybettiği Cizre’ye ilişkin hazırladığı raporu yayınladı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), 9 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı ve 21 sivilin hayatını kaybettiği Cizre’ye ilişkin “Cizre’de Sokağa Çıkma Yasağı Sırasında Sivil Yurttaşlara Yönelik İnfazlar ve Hak İhlalleri Raporu”nu hazırladı. 50 sayfadan oluşan rapor, ‘Cizre ablukasına neden gelindi’, ‘Neden Cizre’, ‘Cizre’de yaşananlar, tanıklıklar ve tespitler’, ‘Sokağa çıkma yasağının ulusal ve uluslararası hukukta yeri’, ‘Talepler’, ‘Yandaş basında Cizre’ başlıklarını kapsıyor.

HDP tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere yer verildi:

‘NEDEN CİZRE?’

4 Eylül günü Cizre’de ilan edilen sokağa çıkma yasağı 9 gün sürekli bir şekilde sürdü. Güvenlik güçlerinin saldırıları sonucu şu ana kadar aralarında en az 4 çocuğun ve bir bebeğin de bulunduğu 21 sivil katledildi. Cizre’nin tarihi ve siyasi geçmişine bakıldığında kentin hem devlet gözünde hem de Kürt halkı nezdinde sembolik önemde olduğu görülecektir. Sokağa çıkma yasağı altında uygulanan vahşetin neden özellikle Cizre’de bu kadar uzun sürdürüldüğü, insanlara ölülerini bile gömdürmeyen devlet zihniyetinin neden Cizre’de vücut bulduğu Cizre’nin direniş tarihine bakıldığında daha iyi anlaşılacaktır.

‘SOKAKLARDA ONBİNLERCE MERMİ KOVANI BULUNMAKTADIR’

Cizre’nin bütün cadde ve sokaklarında doçka, uçaksavar mermileri, A6 silahlarına ait mermiler, roket, bomba atarın da içerisinde olduğu onbinlerce mermi kovanı bulunmaktadır. AKP Devleti Cizre’ye kelimenin tam anlamıyla topyekun savaş konseptinin tüm insanlık dışı araçlarını devreye sokarak açık bir sivil katliama girişmiş, 35 günlük bebek ve 7 çocuk sahibi bir anne de dahil olmak üzere 21 sivil yurttaşı katletmiştir. Yaşamını yitiren 21 kişiden 15’i direkt kolluk güçlerinin açtığı ateş sonucu katledilirken, geriye kalanlarda hasta olmalarına rağmen saatlerce ambulansların mahallelere girişine izin verilmemesi sonucu hayatını kaybetmiştir. Demokratik ve meşru bir talep Özyönetim ilanı şiddetle bastırılmak istenmiş, halkın demokratik talepleri görmezden gelinerek sivil infazlara girişilmiştir. Cizre halkı hukuksuz gözaltı ve ölüm tehdidi karşısında hendekler kazmak zorunda kalmış, sokaklara serdikleri battaniye ve çarşaflarla kendilerini çatılara yerleşen keskin nişancılardan korumak istemiştir.

‘İLÇE AĞIR BİR ABLUKA ALTINA ALINMIŞ’

150 bin nüfuslu ilçenin tamamına sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, ilçe ağır bir abluka altına alınmış, yasak boyunca halkın tüm hak ve özgürlükleri gasp edilmiştir. İlçeyle bütün bağlantılar koparılmış, halka ulaşmaya çalışan STK, milletvekilleri ve bakanlar ilçeye sokulmamıştır. İnsanlar evlerinden çıkamadıkları için gıda ihtiyaçlarını karşılayamamış, 50 dereceye yaklaşan Cizre sıcağında su ve elektrik kesintisi yapılmış, hayat tamamıyla can tehlikesi altında durmuştur. 7 Haziran’daki seçim sonuçlarından dolayı Kürt halkı Cizre özelinde cezalandırılmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar uzun süreli ve kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulanmamıştır. Son bir haftada Cizre’de yaşananlar insanlık tarihinde utanç ve zulüm günleri olarak anılacaktır. Tüm bu zulümlerin sorumlusu seçimlerden istediği sonucu elde edemeyen, 400 vekili alamayan AKP hükümetidir. 90’lı yıllara rahmet okutan insanlık dışı uygulamalar Kürt halkının hafızasına ikinci bir Kobane olarak kazınmıştır. Basında çıkan haberlere göre bu tür insanlık dışı topyekun savaş yugulamaları ‘Cizre Modeli’ altında Kürdistan’da 20 ilçeye daha uygulanacaktır. Kürt halkının direniş tarihini bilenler, bu tür uygulamaların başarısız olacağını yakından bilmektedir. Son olarak İçişleri Bakanlığı Cizre belediye başkanı Leyla İmret’i görevden alarak Cizre halkının iradesine saygısızlık yapmaya devam etmektedir. Seçilmişlerin atanmışlardan üstün olduğunu zamanında sıkça vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt halkının seçtiği temsilcilere karşı açıkça savaş ilan etmiştir.”

R_T_2309-660x330

379 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika