Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7545 / Satış : 4.7630
Euro : Alış : 5.4969 / Satış : 5.5068
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HDP’den “Ortak mücadele” çağrısı

08 Kasım 2015 - 460 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HDP’den “Ortak mücadele” çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, 1 Kasım seçimlerinin ardından partisinin ilk Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi açıklama yaptı. HDP Genel Merkezi’nde yapılan toplantıya HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da katıldı. Önceki gün HDP İl Eşbaşkanları toplantısının yapıldığını hatırlatan Yüksekdağ, toplantılarla birlikte kapsamlı değerlendirmeler yaparak yeni bir sürece hazırlandıklarını söyledi.

“YİNE BİR MÜCADELE DÖNEMİDİR”

1 Kasım sonrası yeni bir süreç başladığını belirten Yüksekdağ, “Bizim için bu sürecin tanımı yine bir mücadele dönemidir” dedi. Yüksekdağ şöyle konuştu, “Bizler her yeni kritik eşiği geçerken ‘bu daha başlangıç mücadeleye devam’ sözünü kendimize eksen edindik. Zorlu mücadele dönemlerinde yeniden başlamayı, kendimizi yeniden gözden geçirmeyi ve yeniden daha güçlü ilerleme kararlığını ortaya koymayı bildik. HDP’yi diğer partilerden ayırın en temel özellikte budur. Yeniden başlamayı bilmek başlangıçların gücüne inanmak. Bizler 1 Kasım seçimleri gibi tarihte ender görülen anormal bir seçimin arkasından bütün Türkiye halklarının önüne bu seçim sürecinde çıkartılan, zorluk, baskı ve anti demokratik uygulamaya karşı yeniden başlama iradesini ortaya koyuyoruz. Bu gün PM toplantımızda bu yeni başlangıcın temel boyutlarını ele alacağız.”

“ 1 KASIM SONUÇTAN İBARET DEĞİLDİR”

1 Kasım seçimleri sadece o gün kurulan sandıklar ve sonuçtan ibaret olmadığını söyleyen Yüksekdağ, “1 Kasım seçim sürecini hazırlayan bir 7 Haziran seçim süreci tarihe kazanmış temel noktadır. 7 Haziran yeni bir demokratik değişim güçlerinin açığa çıktığı bir süreçtir. HDP’nin aldığı oy ve kazandığı barıda kendisini gösterdi. Ancak, haksızlık üzerine kurulu anti-demokratik rejimlerde olduğu gibi 7 Haziran’da ortaya çıkan bu demokratik değişim gücü kendi karşıtını da daha güçlü bir şekilde ortaya çıkardı. 7 Haziran’da ortaya çıkan bu değişim iradesi karşısında statükonun gücü de kendisini tahkim ederek karşı saldırıya geçerek bu değişim dinamiğini geriye itmeye yöneldi. 7 Haziran seçimleri arkasından geçen 5 aylık süre içinde keskin bir mücadele yaşandı. Değişim ile statükonun mücadelesi, ileri gitmek isteyenlerle bütün Türkiye’yi geriye çekmeye çalışan güçlerin mücadelesi” diye konuştu.

“BARIŞ VE ÇÖZÜM İÇİN…”

AKP ve Saray iktidarın karşısında barışın ve çözümün önünün açılması için kararlı bir mücadeleyi sürdüreceklerini söyleyen Yüksekdağ, “5 Nisan’dan bu yana Sayın Öcalan’a sistematik bir tecrit uygulanıyor. Çözüm sürecini buzdolabına kaldıranlar halkın evlatlarının ölümü üzerinden bir iktidar kurdu ve bunu üzerinden sürdürmekte ısrar ediyor. Ölümler üzerinden siyaset yapan bir iktidar ile karşı karşıyayız. 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk olarak operasyonları sürdüreceğiz dediler. Her yerde bu operasyonlara devam ediyorlar. Karşımızda bir siyasi iktidar yok karşımızda bir operasyon iktidarı var. Bunun karışsında ısrarla müzakerelerin başlatılması için mücadelemizi sürdüreceğiz. Demokratik bir Anayasa için hazırlıklarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

 “TOPRAK OLMAYI SEÇTİK”

Bundan sonraki süreçte HDP olarak bütün demokrasi güçlerine “Hep birlikte bu gücü ve umudu büyütelim” çağrısı yaptığını söyleyen Yüksekdağ, “Önümüzdeki süreçte geniş ve büyük bir demokrasi blokuyla, bütün barış ve özgürlük güçlerini emek güçlerini birleştireceğimiz yeni bir emek gücünü hep birlikte açabiliriz. Bizler bu inançla yeni bir dönemi örgütleyeceğiz. Bu süreç içinde yitirdiğimiz barış şehitlerimize verdiğimiz sözü tutacağız. Mevlan’ın şu sözünü unutmayacağız; ‘Eğer istiyorsa Hakka varmayı bırak Saraylarda mermer olmayı, toprak ol bağrında güller yetişsin’ Bizler ve bu süreçte mücadele eden, yitirdiğimiz tüm canlarımız saraylara mermer olmayı reddetmiştir. Saraylara mermer olmaktansa toprak olmayı tercih etti. Bizler toprağız, bu ortak vatanın toprağı ve bizim bağrımızda geleceğin gülleri açacak” ifadesinde bulundu.

“Ortak mücadele” çağrısı 1

319 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika