Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Herkes diploma alır…’

23 Kasım 2015 - 468 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»‘Herkes diploma alır…’

“Ordinaryus” unvanı taşıyan Jeolog Prof. Dr. Celal Şengör’ün, bir gazeteye verdiği röportajında, 80 askeri darbesi sonrası Diyarbakır Cezaevi’nde yapılan işkenceleri savunmasına ve “Dışkı yedirmek, işkence değil” şeklindeki sözlerine dair tepkiler çığ gibi büyüyor. Şengör’ün sözlerine dair tepki gösteren en önemli isimlerden biri ise darbe sonrası tutuklanarak konulduğu Diyarbakır Cezaevi’nde işkence görüp, dışkı yedirilen Dr. Sinan Olcan.

“BU SÖYLEM FAŞİZMİN DIŞAVURUMUDUR”

Şengör’ün sarf ettiği sözler için “Bu söylem faşizmin dışavurumudur” diyen Dr. Olcan, Şengör’ün bu değerlendirmelerinin aynı zamanda Kürtlere düşmanlığın en dip dalgası olduğu niteliğinde olduğunu belirterek tepkisini dile getirdi. Diyarbakır Cezaevi’nde ne olduğunu bilmeyenlerin, yaşananları anlattıklarında sanki tüm bunlar bu ülkede yaşanmamış gibi, sanki başka bir gezegenden ufo gelmiş gibi şaşırıp kaldığını dile getiren Olcan, Prof. Şengör’e şu sözlerle yanıt verdi: “Ben hekimin. Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey. O insanın ordinaryus olması hiçbir şey ifade etmiyor. Kendi çapında bir ordinaryus, ama insan değil. Aynı şeyler onun başına gelse ne yapardı çok merak ediyorum. Onun gibi Burhan Kuzu da profesör. Ama insanların onurunu ayaklar altına alacak şeyler söyleniyor.”

 SİNAN OLCAN KİMDİR?

Diyarbakır Cezaevi’nde kalmış birçok insan gibi akıl almaz işkencelere maruz kalan Dr. Sinan Olcan, 2011 yılında Genelkurmay Başkanı Kenan Evren Kenan Evren ve ekibinden davacı oldu. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulmak üzere Sapanca Cumhuriyet Savcılığı’na sunduğu dava dilekçesinde Olcan, cezaevinde gördüğü işkenceyi madde madde sıraladı. 2 sayfalık suç duyurusu dilekçesinde, cezaevinde kendisine insan pisliği dahi yedirdiklerini anlatan Olcan, dilekçesinde şunları kaydetmişti: “Havalandırma eğitim ve askeri marşlar bahanesiyle günde en az 8 saat işkence gördüm. Banyo adı altında hamamda emirle ‘su dök sabunlan’ dedikten sonra suları keserek ellerinde hortum ve coplarla dövüyorlardı. Bu şekilde onlarca insana bayılana kadar işkenceye devam ediyorlardı. İçeride korkutularak, işkence edilerek ajanlaştırılmış insanlar aracılığıyla ‘uykuda hazır ol da yatmadınız’ bahanesiyle işkence yapıyorlardı. İşkenceleri Co adındaki bir köpeği üzerimize saldırtarak, havalandırma mazgalını kaldırtıp pislik yedirterek, ölüm düzeninde demir sandalyelerle vurarak, falaka ya da copla ellere vurarak, hücreyle korkutularak yapıyorlardı.” Olcan’ın “darbecilerin Anayasal düzeni zorla değiştirmek ve hükümeti yıkmak (darbe yapmak), sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek, kasten adam yaralamak, işkence yapmak, eziyet etmek, hürriyetten yoksun bırakmak, cinsel saldırıda bulunmak” ve soruşturmada tespit edilecek diğer suçlardan yargılanmaları yönündeki suç duyurusu, işleme konulmayarak geri çevrildi.

‘Herkes diploma alır…’

12 Eylül askeri darbesinden sonra Diyarbakır Cezaevi’nde işkence gören ve dışkı yedirilen Dr. Sinan Olcan, “Dışkı yedirmek işkence değil” diyen Prof. Celal Şengör’e “Herkes diploma alır, ama diploma sadece mesleğini kullanmak içindir. İnsanlık ise farklı bir şey” sözleriyle yanıt verdi

269 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika