Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.6484 / Satış : 4.6568
Euro : Alış : 5.4621 / Satış : 5.4720
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

HÜDA PAR ve AK PARTİ’den Cami’ye saldırıya sert tepki

07 Aralık 2015 - 1.006 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»HÜDA PAR ve AK PARTİ’den Cami’ye saldırıya sert tepki

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki Tarihi Kurşunlu Camii’nin bugün yakılmasının ardından HÜDA PAR ve AK Parti birer basın açıklaması yayımlayarak, saldırıyı kınadı.

Sur’da sokağa çıkma yasağı devam ederken kimi mahallerde çatışmalar şiddetlenmesiyle bugün tarihi Kurşunlu Camii’nin yandığı kameralara yansıdı. Yaşanan bu elim olayın ardından Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) ve AK Parti birer basın açıklaması yayımlayarak, saldırıyı kınadı.

HÜDAPAR: “TARİHİ MEKÂNLARIMIZIN VE İBADETHANELERİMİZİN ÇATIŞMA ALANI OLARAK KULLANILMASI KABUL EDİLEMEZ”

Camilere karşı yapılan saldırılardan derhal vazgeçilmesi ve bu fiili işleyenlerin Müslüman Kürt halkından özür dilemesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Tarihi Kurşunlu Camii ve Paşa Hamamının mevzi olarak kullanılması ve bomba düzeneklerinin yerleştirilmesi sonucunda polisin operasyonları gerekçe gösterilerek yakılmıştır. Hendeklerin olması, iş makinelerinin yakılması nedeniyle yollar kapatılmış olup itfaiye zamanında yangına müdahale edememiştir. Tarihi mekânlarımızın ve ibadethanelerimizin çatışma alanı olarak kullanılması kabul edilemez. Bunu yapanları ve bunlara destek veren zihniyeti kınıyor ve lanetliyoruz. Camilerimize karşı bu fiili işleyenler bu yaptıkları saldırılardan derhal vazgeçip Müslüman Kürt halkından özür dilemelidir.”

“YAŞANANLAR HALKIMIZIN MADDİ VE MANEVİ OLARAK MAĞDUR OLMASINA NEDEN OLMAKTADIR”

HÜDA PAR İl Başkanlığı tarafından yayımlanan basın açıklamasının devamında, “PKK’nin çatışmaları şehir merkezlerine taşımasıyla birlikte bir bütün olarak halk mağdur olmakta, masum çocuklar katledilmekte, hastalar hastanelerde tedavi edilememekte, hayvanlar dahi zarar görmektedir. Tarihi mekânlarımız ve İslam’ın şiarları olan camiler, medreseler, hamamlar mevzi ve karargâh olarak kullanılmaktadır. Sivil halkın bulunduğu mekânlara hendekler kazmak, barikatlar kurmak, bomba düzenekleri yerleştirmek, mayınlar döşemek ve roketatarlar kullanmak halkımızın maddi ve manevi olarak mağdur olmasına neden olmaktadır.” denildi.

“BÖLGE ESNAFI İFLASIN EŞİĞİNE GELDİĞİ GİBİ HALKIMIZIN TEMEL HAK VE HÜRRİYETLERİ DE KISITLAMAKTADIR”

Tüm kesimlerin çatışmaların durması için yaptığı çağrıların dikkate alınmadığına ve bunun neticesinde bölge halkının temel hak ve hürriyetlerinin kısıtlandığının belirtildiği açıklamada, “Bu güne kadar çatışmaların durması, silahların susması veya en azından çatışmaların şehir merkezi dışına taşınması hakkında tüm sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, kanaat önderleri ve bölgenin dinamikleri gerekli uyarıları yaptı. Ama maalesef bu uyarılar dikkate alınmadı. Halkın benimsemediği, destek vermediği, sahiplenmediği öz yönetim ilanlarının yapılması ve hendeklerin kazılması ekonomik olarak bölge esnafını iflasın eşiğine getirdiği gibi halkımızın temel hak ve hürriyetlerini de kısıtlamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

“ŞEHİRLERDEKİ ÇATIŞMALAR DERHAL DURDURULMALIDIR”

“Bölgenin tüm dinamiklerini bu konuda seslerini yükseltmelerini ve daha duyarlı olmaya ve bu zulme mani olmaya davet ediyoruz.” denilen açıklamanın sonunda, “Şehirlerdeki çatışmalar derhal durdurulmalıdır. Halkımızın mal ve can güvenliğine zarar veren çatışmaları yerleşim yerlerine taşıma siyasetinden vazgeçilmeli, hendekler kapatılarak şehirlerde silahlar susturulmalıdır. Kürt meselesinin sivil siyaset yoluyla Kürtlerin tüm temsilcileri ile görüşülerek çözülmesine zemin hazırlanmalıdır. Çatışmalar neticesinde tıkanan siyasetin önü yeniden açılarak halkımızın mağduriyeti bir an önce giderilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

AKAR: DİYARBAKIR HALKI İÇİN MANEVİYATI YÜKSEK BİR CAMİDİR

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar ise, yaptığı yazılı açıklamada. Bu gün Diyarbakır da bulunan 500 yıllık Fatih Paşa Diğer ismi ile Kurşunlu Camiinin yandığını ve önemli oranda hasar gördüğünün haberini aldıklarını ve Kurşunlu Camiinin Diyarbakır ve Diyarbakır Halkı İçin maneviyatı yüksek bir Camii  olduğunu söyledi.

Akar, şöyle dedi:

‘’Kurşunlu Cami yangınında yangını söndürmeye giden polise ve itfaiyeye ateş açılması vahameti daha da arttırmıştır ,bundan öncede Diyarbakır için tarihi öneme sahip olan dört ayaklı minarede zarar gördü öyle görünüyor ki sur içi gibi tarihe beşik etmiş bir yerde tarihi eserler zarar görme tehditleri ile karşı karşıya. Biz bu konu da defalarca çağrı yaptık, sokak eylemlerinin, hendek kazmalarının  ve orada ki elinde silah bulunduran insanlarının , hiçbir şekilde Diyarbakır’ın ve Diyarbakır halkının tasvip etmediği  görüntülerin ortaya çıktığını dile getirdik, Ama  Maalesef bu sorunlar halen devam ediyor Diyarbakır’ın, sur ilçesi başta olmak üzere esnafın çok ciddi bir şekilde, mağdur olduğunu net bir şekilde görüyoruz, Bu tarihi eserlerimiz ciddi oranda zarar görüyor ve Diyarbakır da göçlerde başlamıştır, bütün bu yaşanan olaylar bizi derinden üzmektedir’’

ŞİDDET KÜRT SORUNUNA ÇÖZÜM GETİRMEZ

Şiddet ve hendek kazmalar, olaylarının Diyarbakır’ı çatışma alanı haline getirme çabalarının ne Kürtlere nede Kürt sorunun çözümüne katkı sağlamayacağını aktaran Akar, ‘’Bir kez daha çağrıda bulunuyoruz derhal Diyarbakır da ki özellikle Sur ilçesinde bu sokak ve hendek kazma olayları terk edilmeli, bir an önce halkın istediği kamu düzenin sağlanmalı, sorunlar medenice demokratik yollar ile çözülmelidir. Diyarbakır Halkının da ve bütün kamu oyunun beklentisi bu yöndedir, Ülkemiz güçlü bir demokrasiye sahip bir ülkedir, Türkiye büyük millet meclisi ülkemizin sorunlarını, çözme noktasın da gayreti içerisinde olacaktır, sorunların çözüm yeri sokaklar değil   meclistir, bir an önce hendekler ve sokak eylemleri, terk edilmelidir, bizim ne artık asker,ne polis ve ne de  sivil vatandaş  ölümlerine, tarihi eser ve  doğa tahribatlarına tahammülümüz kalmamıştır bizim temel düşüncemiz hem insan hem doğa hem de tarih bir arada yaşasın bizler tarihi mekanlarımız yaşatmak durumundayız’’ dedi.

huda-par-islamin-siarlarina-saldiran-zihniyeti-lanetliyoruza192819ec9d6fd18a7f0 Akar

450 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika