Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hukukçulardan Silvan açıklaması

15 Kasım 2015 - 505 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Hukukçulardan Silvan açıklaması

Demokratik Hukuk Platformu bileşenleri, 12 gün boyunca abluka altına alınarak sıkıyönetim uygulamalarının devreye konulduğu Silvan raporunda, 7 sivilin katledildiği en az 11 sivilin ise yaralandığını belirterek, sokaklarda ve evlerde görülen ateşli silah artıklarından ve toplanılan numunelerden kolluk kuvvetlerinin çok ağır ve tahrip edici silahları kullandığını tespit ettiklerini kaydetti.

DİHA’da yer alan habere göre; Demokratik Hukuk Platformu bileşenleri, 3 Kasım günü 6’ıncı kez ilan edilen ve 12 gün süren “Sokağa çıkma yasağı” ile birlikte abluka altına alınan Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaptığı incelemenin sonuçlarını DTK Toplantı Salonu’nda kamuoyu ile paylaştı.Toplantıya, Mezopotamya Hukukçular Derneği, Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Asrın Hukuk Bürosu ve Toplumsal Hukuk Araştırmaları Vakfı üyeleri katıldı. Raporu açıklayan MHD Eş Genel Başkanı Gülşen Özbek, 7 Haziran’ın ardından her gün yeni bir hukuk dışı uygulama ile güne başladıklarını ifade ederek, devletin rutinleştirdiği bu tür uygulamaları lanetledi. Özbek, Silvan’da bu hukuk dışı uygulamaların bir kez daha baş gösterdiğini ifade etti. Özgürlükçü Hukukçular Derneği Eş Genel Başkanı Rotinda Polat da, Kürdistan’da “Yasak”larla birlikte yaşanan sivil katliamlara dikkat çekerek, Silvan’da devam eden katliamlar ile birlikte Nusaybin ve Cizre’de de katliam uygulamalarının devreye konulduğunu belirtti.

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HUKUKİ DEĞİL’

Demokratik Hukuk Platformu olarak 200 avukat ile birlikte incelemelerde bulunduklarını ifade eden Polat, resmi kurum temsilcileri ile yaptıkları görüşmelerin ardından polis saldırısına uğradıklarını kaydetti. Silvan’da “Yasağın” ilk olmadığını vurgulayan Polat, daha önce ilan edilen ve benzer manzara ile karşılaştıkları “Sokağa çıkma yasağı”nın İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesine dayandırılmasının hukuki olmadığını ifade etti.

‘VALİLİK OLMAYAN BİR YETKİYİ KULLANDI’

Yapılan değerlendirmeler ardından ön raporu açıklayan Polat, Valilerin yetki ve görevlerini düzenleyen İl İdaresi Kanunu ve diğer hukuksal düzenlemelerle Diyarbakır Valiliği’nin “Sokağa çıkma yasağı” ilan ederek Silvan’da ve mahallelerinde yaşayan tüm yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini açıkça engellendiği belirtildi. Diyarbakır Valiliği’nin “Terör olaylarını” bahane ederek, mahallelerde ilan ettiği 12 günlük “yasak”la hiç ilgisi olmamasına rağmen İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesine dayandırıldığı kaydedildiği raporda, “Valiliğin bu kararını İl İdaresi Kanunu’nun 11/C kapsamına dayandırması Olağanüstü Hal ilan etmesi anlamına geldiği vurgulandı. Valiliğin olmayan bir yetkiyi kullandığı belirtilen raporda, bunun kanuna ve hukuka açıkça aykırı olduğuna işaret edildi.

7 KİŞİ KATLEDİLDİ EN AZ 11 YARALI

Raporda, polis ve özel harekat timlerinin saldırıları sonucu Müslüm Tayyar (22), Sertip Polat (20), Engin Gezici (24), İsmet Gezici (65), Mehmet Gündüz, Yakup Sinbağ (20) ve Süleyman Güleç’in (26) katledildiği hatırlatıldı. Yine saldırılar sonucu Abdulkerim Eleftos (27), Faysal Korkmaz (40), Mukaddes Arbağ (33), Rıdvan Us (20), Adnan Bakır, Mehmet Emin Çiçek (70), Seyfettin Kurt (44), Abdulsamet Kesici (50), Kudbettin Çiçek, Mustafa Sağlam (26) ve Üstün Güneş (40) adlı yurttaşların yaralandıkları ayrıca isimleri henüz öğrenilemeyen 5-7-11 yaşlarında çocukların da yaralandığı belirtildi.

hukukçular

346 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika