Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Hukuksuzluğun göstergesidir”

29 Nisan 2016 - 723 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Hukuksuzluğun göstergesidir”

“Hukuksuzluğun göstergesidir” 2 “Hukuksuzluğun göstergesidir” “Hukuksuzluğun göstergesidir” 1

Sur’da 150 gündür devam eden sokağa çıkma yasağına tepki gösteren Diyarbakır’daki Sivil Toplum Örgütleri, “Sur’daki kuşatma gizlenen hukuksuzluğun bir göstergesidir” dedi. STÖ temsilcileri, “acele kamulaştırma”nın iptali için de girişimlerini sürdüreceklerinin altını çizdi

Diyarbakır’ın Sur İlçesi’nde “Operasyonlar bitti” açıklamasına rağmen, ilçedeki sokağa çıkma yasağı 151 gündür sürüyor. Bugüne kadar çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği, yüzlerce evin, işyerinin ve tarihi mekanın zarar gördüğü ilçedeki yasağa Diyarbakır’daki  Sivil Toplum Örgütleri tepki gösterdi. DİHA’da yer alan habere göre, İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi Başkanı Raci Bilici, Sur’daki yasak boyunca çok sayıda yargısız infaz ve hukuksuz tutuklamaların geçekleştiğini iddia etti. Bilici, siyasal iktidarın merkezden yönettiği politikalar Sur başta olmak üzere bölgenin birçok yerleşim yerinde polislerin keyfi ve ırkçı uygulamaları ile pratiğe dönüştüğünü ileri sürdü. Bölgede yapılan tüm hukuksuzlukları raporlaştırdıklarını ve Avrupa’daki kurumlara bildirdiklerini ifade eden Bilici, yasağın kaldırılmasını ve şeffaf bir ortamda Sur’da yaşanılanların incelenmesi gerektiğini kaydetti.

“KUŞATMA GİZLENEN HUKUKSUZLUĞUN GÖSTERGESİDİR”

Son dönemlerde yaşananların Kürt sorununun çözümünün rafa kaldırılmasının sonucu olduğunu dile getiren Diyarbakır Türk Tabipler Birliği Konsey Üyesi Doktor Şehmus Gökalp, yaşananların güvenlik konseptinin birer parçası olduğunu belirtti. Sivil toplum örgütleri olarak Sur’a girip fiziksel tahribatı görmek istediklerini, ancak devlet güçlerinin ve yetkililerinin buna izin vermediğini belirten Gökalp, “Israrla Sûr’un kapalı tutulmak istenmesi gizlenen bir hukuksuzluğun göstergesidir” dedi. Gökalp, sürecin milliyetçilik üzerinde işlendiğini belirterek, çözümün milliyetçilik ve ırkçılık zehrinin panzehiri olan demokrasi ile iyileşebileceğini ifade etti. Sur’da “acele kamulaştırma” kararının toplum yararı gözetmediğini bilakis toplumu kökünden koparıp köksüzleştirme ve tarihinden yoksun bırakma amacını taşıdığını savunan Gökalp, “Toplumun rızası alınmadan insanların mallarına el konulması toplumun vicdanına mahkum olacaktır” dedi. Gökalp, Sur’daki dokunun, farklılıkların, yaşanmışlıkların ve kültürlerin entegrasyonu olduğuna dikkat çekerek, “Bu karar ile bu ender mirasın yok edilmek isteniyor. Sûr halkı kültürlerine, tarihine ve değerlerine sahip çıkarak kamulaştırma kararının neden olacağı tahribat engellenebilir” şeklinde konuştu.

“SUR’DA YAŞANILANLAR BİR TRAVMADIR”

Sur’da yaşananları tanımlayacak hiçbir rejim sisteminin olmadığını, hukuksuz gayrı resmi bir sistemin hüküm sürdüğünü ileri süren Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Diyarbakır Temsilcisi Avukat Barış Yavuz, “Sur’da yaşanılanlar bir travmadır. Bu travmanın sıcak zamanındayız. Bunun etkisini sonraları göreceğiz. Sokağa çıkma yasağı derhal kaldırılmalı ve STK’lerin orada gözlem yapması gerekiyor” dedi. Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Başkanı Şerefhan Aydın ise, “Operasyonlar bitti” açıklamasına rağmen Sur’da yasağın kaldırılmamasını, mevcut düzenin politikaları kaotik ve muğlak havanın sürmesine neden olduğuna dikkat çekti. Bölgede belli odaklar tarafından şehir ve ilçelerin yakılıp yıkılması halkı kaygılandırdığını belirten Aydın, yapılmak istenilen şeyin ölümleri ve yıkımları kanıksamak olduğunu bunun da insanlığa aykırı olduğunu ve kabul etmeyeceklerini söyledi. Sur’a dair alınan beton duvar, moloz taşıma, evleri yıkma kararlarına karşı çıktıklarını belirten Aydın, bu uygulamaların iptali için hukuki süreç başlattıklarını söyleyerek, duyarlılık oluşturmak amacıyla bazı eylemlerinin olacağını sözlerine ekledi.

579 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika