Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14147 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İddianameyi hazırlayanlar kaçtı”

13 Haziran 2016 - 1.092 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»“İddianameyi hazırlayanlar kaçtı”

KCK adliye

Aralarında seçilmiş Kürt siyasetçilerin de bulunduğu 187 kişi hakkında açılan “KCK Ana Davası”nın 62’inci duruşmasında sanıklar savunma yaptı. Duruşmada konuşan Kürt siyasetçi Hüseyin Yılmaz, davanın siyasi bir dava olduğunu vurgulayarak, “Bu iddianameyi hazırlayanlar, bu dinlemeleri yapanlar ya tutuklandı ya da yurt dışına kaçtı” dedi.

Diyarbakır’da 2009 yılında “KCK” adı altında gerçekleştirilen operasyonlarda ardından aralarında HDP milletvekilleri, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle’nin de bulunduğu 187 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın 62’inci duruşması Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Salonunun yetersiz olmasından kaynaklı duruşma 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nin salonunda görüldü. Duruşmaya, başka davalardan tutuklu DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Zübeyde Zümrüt, Çimen Işık, Pero Dündar, Olcay Kanlıbaş, Turan Genç, Ali Şimşek, Hüseyin Yılmaz katıldı. Duruşmada ilk olarak dinlenen tanıklar, daha önce verdikleri iddia edilen ifadeleri kabul etmedi. Tanıkların dinlenmesinden sonra sanıkların savunmalarına geçildi. Sanıkların hepsi tercüman aracılığıyla savunmalarını Kürtçe verdi.

“DELİLLER İNCELENMELİ”

DBP Eş Genel Başkanı Yüksek, gözaltına alındığı esnada bulunduğu evde delil olarak ele geçirilen bilgisayar ve notların kendisine ait olmadığını ifade etti. Bilgisayardan elde edilen delillerin tekrar incelenmesi talebinde bulunan Yüksek, Türkçeye çevrilen tapelerin hatalı olduğunu vurguladı. Tutuklu DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, gizli tanık ifadesi ile kendisinin Şırnak’ta ihaleye fesat karıştırdığının iddia edildiğini ancak bunun gerçeği yansıtmadığını kaydetti. Şırnak’a böyle bir ihale için hiç gitmediğini dile getiren Şimşek, ihalenin resmi kayıtlarının incelenmesi talebinde bulundu.

“HESAP NUMARASI VE PASAPORT BANA AİT DEĞİL”

Hüseyin Yılmaz da, iddianamede yer alan pasaport ve banka hesabının kendisine ait olmadığına dikkat çekerek, bu pasaport ve banka hesaplarının incelenmesi talebinde bulundu. Yargılamanın siyasi olduğunu vurgulayan Yılmaz, “Bu iddianameyi hazırlayanlar, bu dinlemeleri yapanlar ya tutuklandı ya da yurt dışına kaçtı” şeklinde konuştu. Son olarak savunma yapan Zübeyde Zümrüt de, hakkındaki iddiaların Demokratik Toplum Partisi (DTP) Diyarbakır İl Başkanlığı ve saymanlık yaptığı döneme ait olduğunu ifade etti. DTP çatısı altında yaptıkları çalışmaların “yasadışı örgütsel çalışma” olarak nitelendirildiğini belirten Zümrüt, şunları aktardı:“Saymanlık döneminde makbuz karşılığında aldığım bağışlar suç olarak görülmektedir. Benim bütün çalışmalarım yasal çerçevede sürmüştür.” Mahkeme heyeti daha sonra avukatları dinledi.

“DİNLEMELER HUKUKA AYKIRI”

Avukatlardan M. Emin Aktar, dosyaya konulan tapelerin incelenmesine ilişkin reddedilen taleplerinin tekrar gözden geçirilmesini istedi. Dinlemelerin hukuka aykırı olduğunu aktaran Aktar, dinlenen telefonların kime ait olduğunun belirtilmediğini söyledi. Müvekkillerinin legal bir parti olan DTP’de yönetici olduğunu vurgulayan Avukat Devrim Barış Baran da, müvekkillerinin DTP çatısı altında yürüttükleri çalışmaların illegalize edildiğini ifade etti.

KARAR BUGÜN AÇIKLANACAK

İddiaların bilimsellikten uzak olduğuna değinen Avukat Mesut Beştaş ise, davanın tamamen bir algı operasyonundan kaynaklandığını kaydetti. Davanın siyasi bir dava olduğunu ifade eden Beştaş, tape diye dosyaya konulan konuşmaların ses kayıtlarının olmadığını vurguladı. Avukatların konuşmaları sonrası mahkeme heyeti, duruşmaya ara verdi. Mahkeme heyeti avukat ve sanıkların taleplerini inceleyerek kararını bugün açıklayacağını duyurdu.

348 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika