Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir35°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İHD: “PKK silahlı muhalefetini askıya almalı”

19 Ekim 2016 - 656 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»İHD: “PKK silahlı muhalefetini askıya almalı”

ihd

İHD Diyarbakır Şubesi, yılın ilk 9 ayında yaşanan hak ihlalleri ile ilgili açıkladığı raporda, bölgede 40 bin 573 hak ihlali yaşandığını savundu. İHD Şube Başkanı Raci Bilici, Devlet ve siyasal iktidarın, çatışmaların derinleşmesini sağlayan sıkıyönetim uygulamalarına ve askeri operasyonlara biran önce son vermesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğine işaret ederek, “Aynı şekilde PKK de silahlı muhalefetini bir an önce askıya almalı ve siyasi diyalog kanallarını ivedi olarak açmalıdır” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, 2016 yılının ilk 9 ayında bölgede yaşanan insan hak ihlalleri raporunu açıkladı. Dernek binasında yapılan açıklamada konuşan Şube Başkanı Raci Bilici, 24 Temmuz 2015’te başlayan çatışmalı ortam ile birlikte şiddetin artarak devam ettiğinin, çatışmalı süreç ile birlikte bugüne kadar 2 bini aşkın insanın yaşamını yitirdiğinin altını çizdi. 24 Temmuz 2015’ten bu yana ortaya çıkan bilançonun toplumsal yaşamı derinden etkilediğini kaydeden Bilici, savaş ile birlikte ülkede anti-demokratik uygulamaların artış gösterdiğini savundu.

“ÇATIŞMALI TARAFLAR ÇATIŞMASIZLIĞA GERİ DÖNMELİDİR”

İnsan yaşamına ve toplumsal yapının insancıl dokusuna zarar veren eylem ve icraatları kabul etmediklerini belirten Bilici, sorunların çözümünün diyalog kurarak sağlanabileceğine dikkat çekti. Çatışma ortamının sürdürülmesinin ülkenin geleceğine ve toplumun demokratikleşmesi önündeki engellerin kaldırılmasına hiçbir katkı sunmayacağını vurgulayan Bilici, “Kürt sorununun çözümünde, on yıllarca denenen şiddete dayalı, tekçi hükümet politikalarıyla yol alınmayacağı somut bir gerçekliktir. Bu nedenle çatışmalı taraflar acil olarak, müzakere koşullarının sağlanması amacıyla çatışmasızlığa geri dönmelidir” dedi.

“PKK SİLAHLI MUHALEFETİNİ ASKIYA ALMALI”

“Devlet ve siyasal iktidarın, çatışmaların derinleşmesini sağlayan sıkıyönetim uygulamalarına ve askeri operasyonlara biran önce son vermesi ve müzakerelerin yeniden başlatılması gerektiğini” söyleyen Bilici, devamla şunları kaydetti: “Aynı şekilde PKK de silahlı muhalefetini bir an önce askıya almalı ve siyasi diyalog kanallarını ivedi olarak açmalıdır. Ayrıca, PKK Lideri Sayın Abdullah Öcalan üzerinde geliştirilen ağırlaştırılmış tecrit uygulamaları bir an önce sona erdirilmelidir. Sayın Öcalan’ın, toplumsal barışın yeniden zemin bulmasına katkı sunacak çabalarından yararlanılmalı ve çalışabileceği koşullar oluşturulmalıdır.” Bilici, OHAL uygulamaları ile hükümet politikalarına eleştirel yaklaşan veya barış savunuculuğu yapan toplumsal muhalif kesimlerin hedef haline geldiğini iddia ederek, OHAL ile birlikte basına yönelik baskı ve sansür ile toplumun haber alma hakkının elinden alındığını ileri sürdü. “OHAL ile birlikte gözaltında veya gözaltı yerleri dışında, işkence ve kötü muamele vakalarında artış meydana geldiğini” ileri süren Bilici, Anayasa’da ve uluslararası sözleşmelere göre işkencenin mutlak olarak yasak olduğunu söyledi. Cezaevlerinin işkence merkezi haline geldiğini iddia eden Bilici, tutukluların sağlık ve iletişim hakları ihlal edildiğini, İHD verilerine göre 300’ü ağır olmak üzere 756 hasta mahpusun cezaevlerinde adeta kaderine terk edildiğini ifade etti.

“İLK 9 AYDA 34 KADIN 9 ÇOCUK YAŞAMINI YİTİRDİ”

Yılın ilk 9 ayında kadınların maruz kaldığı şiddet ve insan hakları ihlallerine dikkat çeken Bilici, 34 kadın katledildiğini ve 8 kadının ise “intihar” ettiğini söyledi. Kadınlar ile birlikte çocukların da ağır hak ihlallerine maruz kaldığını kaydeden Bilici, yılın ilk 9 ayında 9 çocuğun katledildiğini, 9 çocuğun intihara sürüklendiğini ve 71 çocuğun ise cinsel istismara maruz kaldığını aktardı.

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

636 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..