Dolar : Alış : 6.1240 / Satış : 6.1350
Euro : Alış : 7.2057 / Satış : 7.2187
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir34°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14288 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

IKYB İÇİN BATI PLANI: KERKÜK VE BARZANİ OLAYININ PERDE ARKASI

21 Ekim 2017 - 188 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»IKYB İÇİN BATI PLANI: KERKÜK VE BARZANİ OLAYININ PERDE ARKASI

IKYB İÇİN BATI PLANI: KERKÜK VE BARZANİ OLAYININ PERDE ARKASI

Kürdistan’da Referandum öncesi Neçirvan Barzani ile Rusya arasında bir petrol antlaşması yapılmış. Bu antlaşmaya göre Güney Kurdistan’dan Suriye’deki Akdenize bir petrol boru hatı inşaa edilecek, petrol ve gaz, Rusya’ya bura üzeri satılacaktı. IKYB Kurdistan başbakanı Neçirvam Barzani bu anlaşmayı yaparken, Rusya’nın İran üzerindeki etkisini, Suriye İran partnerliğini de düşünerek İran’ın memnun olacağını hesaba katmıştı! Ve yine derler ki; Neçirvan Barzani Oratadoğuda ve Dünyada güçlü olan Rusya ile birlikte Suriye üzeri akdenize ulaşarak, Türkiye’ye olan bağımlılığını azaltmak istmişti. Eğer bu durum doğru ise; anlaşılan filleri ürkütmüştü!
Referandum’a gidilirken Amerika ve Fransa’dan gelen olumsuz açıklamalar, fillerin kızgınlığını yansıtıyordu. Kürdistan halkının yüzde doksan iki bağımsızlık yanlısı oy kullanması, filler için önemli bile değildi. Hatta onlar için Kürt halkının iradesinin hiç bir önemi yoktu. Petrollerin paylaşılması ve Ortadoğuda egemen olmak onların tek derdi idi. Bunun için Irak başbakanı Abadi’yi hemen referandum sonrası Paris’e çağırdılar. Yine derler ki; Paris, burada sadece kendi adına değil, ingiltere, Amerika ve İsrail adına Abadi ile pazarlık yaptı ve gizli bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşmaya göre Musul’un yeniden inşaası ve Musul petrolleri Fransa’ya verilecek, Basra petrollerini kontrol eden İngiltere ve Amerika’ Fransa’dan kendi payını alacaktı. İsrail’ e ise Kerkük’ten Hayfa limanına bir perol borusu, bir de Fırat nehrinden yine Hayfa’ya bir su borusu döşenecekti. Abadi’nin böyle bir gizli anlaşma ile Paris’ten döndüğü söylenir. Ardından deniliyor ki; bu anlaşmanın yürülüğe girebilmesi için; 1. Kürdistan’da bağımsızlığın ilanının engellenmesi, 2. Musul ve Kerkük petrolleri üzerinde güvenliğin tam olarak sağlanması gerkiyordu. Büyük bir ihtimalle İran’dan habersiz yapılan bu gizli anlaşmadan İran rahatsız olmuş, hele İsrail’e gaz ve su borusu çekme planı İran’ı çıldırmış olabilir! Bağdat ‘ta kısa bir durum değerlendirilmesi yapıldı.
Plan şuydu, Kürtler, Irak anayasasında yazılı olduğu gibi, İŞİD savaşı öncesi sınırlara geri itileceklerdir. Bu plan Kürt kökenli YNK li Irak Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum’a verildi. Fuat Mahsum bu dosya ile Dukan’a geldi. Dukan toplantısına YNK’nin ve KDP’ nin en üst düzeydeki yöneticileri katıldı. Toplantıda nelerin konuşulduğu, hangi kararların alındığı hala tartışma konusudur. Dukan toplantısından bir gün sonra Abadi’ye bağlı silahlı kuvvetler Kerkük’ün üzerine yürüdü. Ama burada ince bir ayrıntı vardı. İran her daima Abadi’ni ensesinde idi. O da Kasım Süleymani aracıyla planını kurmuştu. Birincisi, Abadi’ye bağlı silahlı güçlerinin başına Haşdi Şabi’yi geçirmişti. İkincisi, YNK’de Bafıl Talabani’ye bağlı peşmerge kuvvetleri kendisyle birlikte hareket etmeye ikna etmişti. Abadi Kerkük’ü alacağını, Kürtleri’de 2014 yılındaki sınırlara kadar geri iteceğini, Paris’te kendisine dikte ettirilen antlaşmayı böylece yürülüğe sokacak zemini yaratacağını düşünüyordu. Ama Kasım Süleyman’i onun planını bozacaktı. Çünkü Düşen Kerkük’te İran’ın borusu ötecekti. Lakin Irak’ta İran, Abadi’den daha güçlü idi. Anlatıldığına göre Abadi’nin Genaralleri Haşdi Şabi’nin sıradan bir yöneticisinin elinde birer oyuncaktılar. Olan oldu, İran’ın müdahalesi ile ikiye bölünen Kürtler eski sınırlara çaktirildi. İran bölgeye hakim oldu. Paris’te kurulan plan suya düştü. Kürtler’e kızan batı ve İsrail, tam da İran’ın ekmeğine yağ sürdü.
Şimdi ne olacak?
189 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..