Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Irmak ve Dicle: “Bildirgemiz, tıkanmaya çözüm bulma çabasıdır”

30 Aralık 2015 - 484 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Irmak ve Dicle: “Bildirgemiz, tıkanmaya çözüm bulma çabasıdır”

DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, olağanüstü kongrenin ardından çıkan özerklik tartışmasından abluka ve çatışma sürecine kadar, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Dicle ve Irmak, bildirgelerinin savaş ve çatışmalı sürecin son bulması için bir öneri sunduğunu söyledi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Genel Başkanları Selma Irmak ve Hatip Dicle, olağanüstü kongre sonrası açıklanan 14 maddelik deklarasyona ve özerklik tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Ayşegül Doğan’la Gündem Müzakere programına konuk olan eşbaşkanlar, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın özerklik talebiyle ilgili, “Özyönetim, kanton yönetim vesaire gibi fanteziler” sözlerine, yine AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, “’Kürt halkı adına konuşuyoruz’ diyorlar. Stalinist düşüncelerini halk adına konuşma yetkileri yok,” ifadelerine yanıt verdi.

‘FANTEZİ’ SÖZLERİNE YANIT

Deklarasyondaki ifadelerin, savaş ve çatışmalı sürecin son bulması için bir öneri içerdiğini vurgulayan Hatip Dicle, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın ‘fantezi’ açıklamasına Dolmabahçe Mutabakatı’nı hatırlatarak yanıt verdi. Dicle, “Madem ki ‘fantezi’, bunu neden Dolmabahçe’de söylemediniz?” dedi.

“AK PARTİ’NİN ‘STALİNİST’ TANIMLAMASI AHLAKİ DEĞİL”

Dicle, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in ‘Stalinist’ yakıştırmasına ise, “Deklarasyondaki 14 maddeden hangisi Stalinist; bilmek isteriz,” sözleriyle karşılık verdi ve bu tanımlamanın ahlaki olmadığını söyledi.

CHP’YE ELEŞTİRİ

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) konuya dair tutumunu da eleştiren Hatip Dicle, “CHP’nin açıklamalarından en çok AK Parti memnundur,” dedi. Dicle, “Tarih, ‘Savaştan CHP de sorumludur’ diyecek,” diye konuştu.

“DEVLET, YAŞANAN SÜRECİ İDRAK EDEMİYOR”

“Bedeli ne olursa olsun bu süreç siyasi arenaya dönecek” diye konuşan Selam Irmak da bildirgelerinin tıkanmaya çözüm bulma çabası olduğunu ifade etti. Bölgede yaşananlara dikkati çeken Irmak, “Bu öfkeli kuşağı devlet yarattı,” dedi. Devletin yaşanan süreci idrak edemediği kanaatinde olduğunu da beyan eden Irmak, “Bir bölücülük varsa bunun devlet eliyle yapıldığı kanaatindeyim,” dedi.

hatip-dicle1

355 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika