Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat bahçelievler evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14280 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“İşkenceyle ifade almanın önünü açacak”

25 Temmuz 2016 - 651 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»“İşkenceyle ifade almanın önünü açacak”

6 MANŞET (1) Emin Aktar

Türkiye genelinde 20 Temmuz’da ilan edilen olağanüstü hal kapsamında yayımlanan kanun hükmünde kararname ile gözaltı süresinin 30 güne uzatılması ve avukat-müvekkil görüşmelerinin kısıtlanması akıllara 90’lı yıllarda bölgedeki OHAL uygulamalarını getirdi. DİHA’da yer alan habere göre, hükümetin OHAL kapsamında alacağı kararların yargı denetimine kapalı olması, bu yasaya dayanarak karar veren görevlilerin yasal zırh getirmesine hukukçular tepki gösterdi. Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar, OHAL kararnamesinin hukukun ve hukuksuzluğun ne olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini belirterek, “OHAL bize 90’lı yıllarda Kürdistan’daki keyfi tutuklamaları ve gözaltında kaybettirme, işkenceleri hatırlatıyor. Birden bire 30 güne çıkarılan gözaltı süresiyle ilk akla gelen uygulama, sistematik işkencenin tekrar devreye konulması. Bu gözaltı süresi, fiziki işkencenin tespitini zorlaştıracak bundan sonra gözaltına alınanlar için sistematik işkencenin önü açılacaktır. Bundan sonra bu uygulamayla gözaltında yapılan sorgu yöntemiyle kişiden beyan almaya dönük yöntem uygulanacak” dedi.

“MUHALİF KESİMLER DE SİNDİRİLEBİLİR”

Tutuklu ve hükümlünün cezaevinde avukatıyla görüşmesinin kısıtlanmasının, yasanın avukat ile müvekkili için verdiği hukuki güvencelerin tümünü ortadan kaldıracağına dikkat çeken Aktar, “Bu aynı zamanda kişinin özgür iradesiyle kendine avukat seçme hakkını ortadan kaldırıyor. Diğer yandan avukatların mesleklerini de serbest yapılması kısıtlanıyor. 90’lı yıllardaki soruşturmalarda avukatlık yapma imkânı yoktu. Yani gözaltında sırasında avukat bulundurulmuyordu, ancak uygulama bugün de var” diye belirtti. Kararnamede sadece “FETÖ/PDY” değil diğer örgütlerin yer almasına tepki gösteren Aktar, “Bu durum, sadece darbeyi yapan kesime yönelik değil, bunun dışındaki muhalif kesimlerine de yönelik bir sindirme ve hukuksuzluğun devreye gireceğini gösteriyor” tespitinde bulundu. OHAL kararın en kısa sürede kaldırılması gerektiğini vurgulayan Aktar, darbeye karşı demokrasiye sahip çıkmak, hak ve özgürlüklerin genişletilerek, Kürt sorunun çözümü için müzakerelerin başlaması gerektiğini vurguladı.

“İHTİYAÇ RADİKAL DEMOKRASİDİR”

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD) Eş Genel Başkanı Avukat Gülşen Özbek ise darbe girişimine karşı verilecek mücadelenin demokrasi ve hukuk sınırları içerisinde yapılması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “OHAL ilanıyla birlikte antidemokratik bir süreç başlamış bulunmakta. Gözaltı süresinin 30 güne çıkarılması, AİHM ve Anayasa’nın özüne aykırı. Ayrıca insan hak ve hürriyetlerine aykırıdır. Gözaltılar yargının gözetiminden çıkarılarak emniyet güçlerinin inisiyatifine bırakılması başlı başına bir sorun. Bu uygulama işkence ve kötü muamele ile keyfi uygulamaların önünü açacak. Uzun olan bu gözaltı süresinde işkenceyle delil yaratılmaya çalışılacak. Avukat ile müvekkil arasında görüşmeleri kayıt altına alınması, sınırlandırılması tamamen hukuk dışı bir uygulamadır. Bunlara karşı Türkiye’nin ihtiyacı OHAL değil, radikal demokrasidir. Bir an önce OHAL yerine demokrasi hayata geçirilmeli. Türkiye’yi darbelerden ve kaostan kurtaracak tek şey budur.”

646 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..