Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kardeş Belediye’den de ‘Kayyum’a tepki!

18 Eylül 2016 - 543 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Kardeş Belediye’den de ‘Kayyum’a tepki!

tunc-soyer-696x348

24’ü Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) belediyesi olmak üzere 28 belediyeye kayyum atanmasına bir tepki de Sur Belediyesi ile kardeş belediye olan Cumhuriyet Halk Partili (CHP) İzmir Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’den geldi.

“Kayyum halkın iradesine darbedir. Bu darbe bizim Sur halkıyla kardeşliğimizi bozamaz” diyen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in açıklamalarından satır başları şöyle:

“HALK CEZALANDIRILIYOR”

“Darbenin izlerinin silinmesi için hukuk ve demokrasiden uzaklaşma yolu seçildi. Bu son derece tehlikeli ve yanlış bir yol. Bununla demokrasiyi, barışı, hukuku üstün kılamazsınız. OHAL koşulları bahane edilerek hukuk üstünlüğünden ayrılmak ülkede derin yaralara yol açar. Kayyum halkın iradesine karşı yapılmış bir darbedir. Bu belediyelere oy verenlere karşı çok büyük haksızlık yapılıyor. Kayyum atanan belediyelerin ‘teröre çanak tuttukları’ iddiaları ispatlanmadıkça gerçekleştirilen uygulamalar keyfi olacaktır. Siz belediyelere kayyum atayarak, belediye başkanını seçen halka ceza kesmiş oluyorsunuz.

“OHAL UYGULAMALARI DARBENİN İZLERİNİ SİLMEZ”

“OHAL uygulamaları ile darbenin izleri silinemez. Demokrasiden uzaklaştıkça gideceğimiz tek yer var faşizm ve diktatörlüktür. Bu on yıllardır verilen demokrasi mücadelesine bir çırpıda sünger çekmek ve bu demokrasi mücadelesini gömmek anlamını taşıyor.

“KAYYUMLAR KUTUPLAŞMAYI DERİNLEŞTİRECEK”

“Yeni kayyum sinyalleri veriliyor. Atanacak yeni kayyumlar toplumda iki zıt kutba neden olacak. Yenikapı mitinginde herkesin birbiriyle kucaklaşacağı söylemleri vardı. Bu kutuplaşmaların bırakın giderilmesi keskinleşmesi için her türlü adım atılıyor. Kayyumlardan geri adım atılmayıp, bu uygulamalardan vazgeçilmezse ne yazık ki kutuplaşmanın daha da derinleşmesini hep beraber yaşayacağız.

“FAŞİZM KURUMLAŞACAK”

“Bütün bu yapılanların faşizmin kurumlaşması sonucunu doğuracağını düşünüyorum. Darbe öncesi ve sonrasında biz bu coğrafyada gördük ki gerçekten birbirimize sımsıkı sarılmaktan başka çaremiz yok. Hükümetin bir an önce bütün yanlışlardan dönerek tam darbe sonrasında yapmaya başladığı gibi herkesi kucaklayacak ve tekrar barış sürecini hakim kılacak adımlar atmasını bekliyorum.

“KAYYUMLARA SEYİRCİ KALINIRSA BU UYGULAMA YAYGINLAŞACAK”

“Sur Belediyesi ile kardeş belediyeyiz. Biz kayyumla kardeş değiliz. Çünkü biz belediye başkanları olarak halklarımızın iradesi sonucunda böyle bir uygulamayı yapmıştık. Sur halkıyla kardeşliğimiz devam edecek. Kayyumlar gelir geçer ama o halk orda yaşadıkça, bu halk burada yaşadıkça dostluğumuzu kimsenin bozmaya gücü yetmez. Kayyum darbesi kardeşliğimizi bozamaz. Kayyumlara seyirci kalınması durumunda bu uygulama daha da yaygınlaşacak. Bu nedenle bir an önce önlem alınması ve gereken adımların atılmaya başlaması gerek.” (Kaynak İMC

534 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika