Dolar : Alış : 3.5504 / Satış : 3.5568
Euro : Alış : 3.8744 / Satış : 3.8814
mediclub
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir26°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 19 Kategoride 12522 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Katledilen gençler Diyarbakır’da anıldı

20 Temmuz 2016 - 446 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Katledilen gençler Diyarbakır’da anıldı

Haber 2 (1)

Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 SGDF’li katliamın birinci yılında Diyarbakır’da anıldı. Anmada Kobanê’ye gitmek isteyenlerin tek amacının halklar arasında köprü kurmak olduğu vurgulandı

Kobanê’ye gitmek için 20 Temmuz 2015’te Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine giden SGDF’lilere yönelik bombalı saldırı sonucu katledilen 33 genç Diyarbakır’da anıldı. Yeniköy Mezarlığı’nda Sur’da yaşamını yitirenlerin mezarı başında gerçekleştirilen anmaya ESP, SGDF, MEYA-DER, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, HDP İl Eşbaşkanı Gülşen Özer, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileri, Sur’da yaşamını yitiren Veysel Özdemir’in ailesi, DBP il ve ilçe yöneticileri katıldı.

“33 DÜŞ YOLCUSUNUN KATLEDİLMESİNİ UNUTMAYACAĞIZ”

MEYA-DER Eşbaşkanı Ayşe Dicle, “Rojava direnişini taçlandırmak adına bir araya gelen 33 düş yolcusunun katledilmesini unutmayacağız” dedi. Katliamın üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen faillerin yargılanmadığını vurgulayan Dicle, katledilen gençlerin halklar arasında bir köprü kurmak istediklerini belirtti. Kobanê’ye gitmek isteyen gençlerin üzerinde yasaya aykırı tek materyalin bulunmadığının altını çizen Dicle, asıl amacın özgürlük ve birliktelik ruhunun yok edilmesi isteği olduğunu kaydetti.

“SURUÇ KATLİAMININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Ardından konuşan ESP İl Başkanı Ramazan Karakaya, 20 Temmuz tarihinin kendileri açısından kara bir gün olduğunu aktararak, 33 gencin Rojava devrimini taçlandırılmak amacıyla bir araya geldiklerini söyledi. Türkiye’nin birçok alanında Rojava devrimine destek olmak amacıyla bir araya gelindiğini kaydeden Karakaya, gençlerin tek isteğinin Kobanê ile dayanışmak ve tüm Türkiye halklarının dikkatini katliamlara çekmek olduğunu belirtti. “Rojava’da gelişen devrimin dünya üzerindeki ve Türkiye’deki emperyalist güçleri ürküttüğünü” savunan Karakaya, bu nedenle etki yaratmak isteyen herkesin hedef haline getirildiğini aktardı. Ramazan, Suruç katliamının takipçisi olacaklarını ve mutlaka hesabını soracaklarını vurguladı. Gerçekleştirilen anma daha sonra dualarla son buldu.

439 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika