Dolar : Alış : 4.0848 / Satış : 4.0922
Euro : Alış : 4.9862 / Satış : 4.9952
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kayıp yakınlarının 379. haftayı geride bıraktı

14 Mayıs 2016 - 457 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kayıp yakınlarının 379. haftayı geride bıraktı

Kayıp eylemi 379.hafta

İHD ve Kayıp yakınların “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eylemlerinin 379’uncusu Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirildi. Kayıp fotoğraflarının taşındığı eyleme İHD Diyarbakır Şubesi yönetici ve üyeleri, kayıp yakınları ve insan hakları aktivistleri katıldı. Eylemde, 1994 yılında Batman’da Hizbullah örgütü tarafından kaçırılan ve en son bir sığınakta izine rastlanan ancak kendisinden bu güne kadar bir daha haber alınamayan Zeynel Kürsep’in akıbeti soruldu.

Oturma eylemi öncesi konuşan İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Av Abdullah Zeytun, 379 haftadır bu alanlarda adalet talebinde bulunduklarını ancak buna karşılık devletin kayıplar gerçeği ile yüzleşmekten kaçındığını söyledi. Zeytun, kayıpların bulunması ve faillerin açığa çıkartılıp yargılanması konusunda bir adım atılmadığına vurgu yaptı.

‘SİSTEMATİK CEZALANDIRICI VE AKLAYICI POLİTİKALARDAN VAZGEÇİN’

“Birlikte oluşturacağımız geleceğin tüm halklar nezdinde meşruluğu, geçmişteki tüm suçların yargılanmasında yatmaktadır.” diyen Zeytun, son birkaç yılda gerçekleşen katliamlara ait yargılamaların yapılmadığına işaret etti. Katliamlarla ilgili tüm dosyaların savcılığın raflarında bekletildiğini söyleyen Zeytun “İlk günkü otopsi raporları ve tutanaklar dışında, yargı eliyle gerçekleştirilen hiçbir işlem bulunmamaktadır. Bu sistematik cezalandırıcı ve aklayıcı politikalardan derhal vazgeçilmesi gerekir” diye konuştu.

HİZBULLAH TARAFINDAN KAÇIRILAN ZEYNEL KÜRSEP’TEN 22 YILDIR HABER YOK

Zeytun’un konuşması ardından İHD Diyarbakır Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av Hasan Yalçın, 1994 yılında Batman’da Hizbullah örgütü tarafından kaçırılan ve en son bir sığınakta izine rastlanan ancak kendisinden bu güne kadar bir daha haber alınamayan Zeynel Kürsep’in hikayesini anlattı. Yalçın şunları belirtti: “Zeynel Kürsep, 24 Mart 1994 günü Batman Devlet Hastanesi çıkışında silahlı iki kişi tarafından zorla bir araca bindirilerek kaçırıldı. Daha sonrada Hizbullah örgütü tarafından kaçırıldığı öğrenilen Zeynel Kürsep, Atatürk Parkı’nın yanında bulunan ve Sami Karadeniz’e ait olduğu öğrenilen bir dairede 6 gün tutuldu. Ardın da bir sığınağa götürüldü. Zeynel Kürsep bu sığınağa götürüldüğünde Fahrettin Tan isimli yurttaş da, 3 aydır burada tutuluyordu. Zeynel Kürsep’in gelişinden sonra bir yıla yakın süre birlikte kaldılar. Uzun süre burada tutulduktan sonra Batman’a bağlı Zorava köyüne, Aziz Önlük’e ait olduğu belirtilen evin altındaki sığınağa götürüldüler. Fahrettin Tan buraya getirildikten bir ay sonra, fidye karşılığında serbest bırakıldı. Fahrettin Tan serbest bırakıldığında sığınakta, Zeynel Kürsep, Mahmut Demirer, İsmail Ağaya ve Resul Saçan bulunuyordu. Bu sığınak devlet güçlerince 1998 yazında ortaya çıkarıldı. Ancak Zeynel Kürsep’ten, kaçırıldığı günden bu yana bir daha haber alınamadı. Yapılan konuşmaların ardından, tüm kayıplar anısına beş dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi.

274 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika