Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kayyumlarla halk parçalanmak isteniyor”

13 Temmuz 2016 - 787 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Kayyumlarla halk parçalanmak isteniyor”

Ayla akat

Kongreya Jinên Azad (KJA) Siyaset Komisyonu öncülüğünde Diyarbakır’daki Cegerxwîn Kültür Merkezi’nde toplantı düzenlendi. KJA sözcü ve üyelerinin yanı sıra HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, HDP’li tüm kadın vekillerin ve belediye eşbaşkanlarının katıldığı toplantının ilk bölümü basına açık gerçekleştirildi. Toplantıda, parlamentoda kadının temsiliyeti, belediyelere kayyum atamaları, dokunulmazlıklar, kadın örgütlülüğü ve kadına yönelik şiddete dönük tartışmalar yapıldı. Açılış konuşmasını yapan KJA Koordinasyon Sözcüsü Ayla Akat Ata, kadının kaybettiği yerde, toplumların iktidarın yanında yer alması halinde bir gelişmeden söz edilemeyeceğini söyledi.

“SİSTEM DÖNÜŞTÜRÜLMEYE MUHTAÇTIR”

Siyaset ve demokrasinin bir bütün olarak tartışılması gerektiğine değinen Ata, “Türkiye’de siyaset yapmak için ya ekonomik gerçekliğiniz olacak ya bürokrasinin belli kademelerinde kendinizi var edeceksiniz ya da feodalitenin yer verdiği alanlarda kendinizi var edeceksiniz. Bu alanlara baktığımızda ne ekonomi ne diploması alanında ne de dini alanda kadına yer verilmiyor ta ki Kürt kadınları demokratik, ekolojik paradigmayı siyaset zeminine taşıyana kadar. Bu sistem tartışmaya ve dönüştürülmeye muhtaçtır ” dedi.

“SALDIRGAN EGEMEN ZİHNİYETLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

“Siyasette örgütlü kadın ne değiştirdi” diyen Ata, 1991’de bir kadının sesinden parlamentoda eşitlik ve özgürlükten bahsedilmesine verilen refleksin bugün de devam ettiğinin altını çizdi. 1991’de 1 olan kadın vekil sayısının 2015’e gelindiğinde Meclis’te kadın grubu kuracak düzeye geldiğine değinen Ata, saldırgan egemen bir zihniyetle karşı karşıya olduklarını kaydetti. Yerel yönetimlerdeki kadın gerçekliğinin büyük bir tehlike olarak görüldüğüne de dikkat çeken Ata, belediyelerde eşbaşkanlık sistemiyle hayata geçirilen başarının hedef haline getirildiğini belirtti. Ata, “Devletin hastalıklı zihniyeti kendisini kayyumlarla açığa çıkardı. Biz başardıkça özgürlük çizgimiz toplumsallaşacaktır. Belediyeler halkların söz hakkının olduğu yerlerdir. AKP’nin baktığı yerden belediyeler bir şirket olabilir ve zor durumda kalındığında kayyumlar atanabilir ama belediyeler ticari işletme değildir. Belediyeler halkın temsil makamıdır. Sistemin hastalıklı zihniyeti kayyumlarla kendisini var etme derdindedir” diye konuştu.

 “TEMEL GÜNDEMİMİZ ÖNDERLİĞİN ÖZGÜRLÜĞÜDÜR”

7 Haziran seçimini başarı olarak ele aldıklarını ifade eden Ayla, HDP’nin başarısının iktidarları ürküttüğünü söyledi. Halkların birliktelik arzusunun kriminalize edildiğini kaydeden Ata, “Kadınların özü itibari ile devrimci bir karaktere sahibiz ve değişim dönüşüm olmayana kadar inanmayacağız” diye belirtti. Dokunulmazlıkların kaldırılmasının ve kayyumların neye hizmet ettiğini soranlara cevap veren Ata, tek amacın halkları bölme ve parçalamaya hizmet ettiğini belirtti. Türkiye’nin temel sorununun parlamenter sistem olarak karşılarına çıktığını ifade eden Ata, Başkanlık sisteminin gelmesiyle krizlerin yönetileceği algısının yaratılmak istendiğini söyledi. Asıl sorunun Kürt sorunu ve demokrasi sorunu olduğuna dikkat çeken Ata, KJA’nın çatısında olan tüm kadınların Abdullah Öcalan’ın perspektifini hayata geçirme kararlılığında olduğunun altını çizdi. Ata, erkek sistemin kadınlara köleliği dayatmasına karşı özgürlük diye haykıracaklarını vurguladı ve “Kazanma hattının özgürlük hattı olduğunu bileceğiz. Temel gündemimiz önderliğin özgürlüğüdür ve statü talebidir” dedi.

“ACİL SERVİSLER BOZUK ZİHNİYETLERİN TEDAVİ ALANIDIR”

Başbakan Binali Yıldırım’ın kadın sağlık çalışanlarına cinsel saldırının önünü açan “Acil servislere bayramda vatandaşlar gidiyorlarmış. Ne için gidiyorlarmış biliyor musunuz? Kız bakmaya gidiyorlarmış” sözlerine tepki gösteren Ata, kadınlar açısından acil servislerin bozuk zihniyetlerin tedavi edilmesi anlamını taşıdığını ifade etti. Ata, “Hastalıklı zihniyet tabi ki tedaviden kaçacak. Aynı hastalıklı zihniyet yöresel, ulusal kıyafetlerimize de saldırdı” ifadelerini kullandı.

662 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika