Dolar : Alış : 4.0668 / Satış : 4.0742
Euro : Alış : 4.9503 / Satış : 4.9592
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14233 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kent askeri yapılarla kuşatılacak”

10 Mayıs 2016 - 547 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»“Kent askeri yapılarla kuşatılacak”

kent askeri

Çevre ve Şehirçilik Bakanlığı’nın onayı ile 1997 yılından beri ağaçlandırılan ve daha sonra Tahir Elçi Kent Ormanı’nı yapılan alan aynı bakanlık tarafından askeriyeye tahsis edildi. Amed Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Zülküf Güneş, bu proje ile birlikte kentin etrafının askeri yapılarla kuşatılacağını savunarak, “Bununla halkı baskı altına almaya çalışıyorlar” dedi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Talaytepe’de bulunan 2 bin 900 dönümlük arazi askeriyeye devredildi. DİHA’da yer alan habere göre, daha önce aynı bakanlık tarafından “yeşil alan olabilir” onayı alınarak ağaçlandırılan ve içinde 15 yıllık alanlar bulunan bölgenin askeriyeye devredilmesi halinde Diyarbakır tamamıyla askeri alanlarla kuşatılmış olacak. Konuya tepki gösteren Amed Ekoloji Meclisi Eşsözcüsü Zülküf Güneş, alanın askeriyeye devredilmesinin halkı baskı altında almayı amaçladığını ileri sürdü.

“1997’DEN BERİ AĞAÇLANDIRILIYOR”

Tahir Elçi’nin katledilmesinden sonra alanın isminin Tahir Elçi Kent Ormanı olarak değiştiğini hatırlatan Güneş, bu alanın Talaytepe ve Masroştepe arasında bulunan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından 1997 yılından itibaren yeşil alan olarak kabul edildiğini söyledi. Güneş, alanın 2 bin 900 dönümlük bölümünün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mühimmat deposu, Askeri lojman ve askeri tesis yapılmak üzere jandarmaya devredilme planlarının olduğunu ve bu yönde adımların atıldığını belirtti.

“560 İTİRAZ DİLEKÇESİ VERİLDİ”

Çevreci ve ekolojilistler olarak başından beri plana karşı durduklarını ifade eden Güneş, bakanlığın son dönemlerde plan değişikliğine gittiğini belirterek, “Yapılan bu plan değişikliğine karşı Diyarbakır Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne tüzel ve gerçek kişiler tarafından 560 itiraz dilekçesi verildi” bilgisini verdi. Yapılan itirazlar üzerine Çevre İl Müdürlüğü’nün Tahir Elçi Kent Ormanı’na alternatif olarak Gözeli Su Havzası’nı alternatif olarak gösterildiğini dile getiren Güneş, “Alternatif olarak sunulan Gözeli Su Havzası Amed şehrinin içme suyunun bir kısmını karşılıyor. Yine Kent Ormanı ile havza arasında 25 km’lik bir mesafe var. Bu alan kent ormanı için uygun bir alan değildir” dedi. Güneş, plan değişikliğinin iptali için, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Peyas Belediyesi, Amed Ekoloji Derneği, Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi başta olmak üzere birçok dernek dava açtığını söyledi.

“KENT ASKERİ ALANLARLA ÇEVRİLECEK”

Diyarbakır’ın, Elazığ Caddesi boyunca Seyrantepe Askeri Kışlası’nın yer aldığını kentin güney tarafında ise askeri havaalanının bulunduğunu aktaran Güneş, kentin batı tarafının şehrin gelişim aksı olduğunu ve buranın da askeri alan yapılmak istendiğini savundu. 2 bin 900 dönümlük alan askeri alana çevrildiği takdirde Diyarbakır’ın tamamen askeri alanların içinde kalacağını ileri süren Güneş, böylelikle şehrin gelişim aksının da bozulacağını iddia etti. Güneş, Tahir Elçi Kent Ormanı’nın ileride üreteceği oksijenle kentin oksijen ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayacağını söyledi. Kent ormanının Diyarbakır’ı tepeden gören bir noktada olmasından kaynaklı iklimi de etkileyeceğini söyleyen Güneş, “Yazın kentimizde yaşanan kavurucu hava kent ormanı sayesinde serin geçecek. Yine ormanın içinde binlerce canlı barınacak. Su kaynaklarını da bu şekilde korumuş olacağız. Bizim istediğimiz tek şey bu ekolojik dengenin bozulmamasıdır” dedi. Ayrıca Güneş, planda değişikliği yapılırken, yerel dinamiklerin fikrinin almadığını dile getirdi.

“15 YAŞINDAKİ AĞAÇLARI KESECEKLER!”

Tahir Elçi Kent Ormanı’nın ısrarla askeri alana dönüştürülmek istenmesine bir anlam veremediklerini dile getiren Güneş, “Bakanlık art niyetli olarak plan değişikliğine gitti ve bu yeni imar planında ısrarcı olması açıkçası bizi kaygılandırıyor” diye konuştu. Askeri alana devredilen bölgedeki ağaçların 10-15 yaşına girdiğini belirten Güneş, asıl amacın da halkı baskı altında almak olduğunu söyledi. Güneş, Elçi Kent Ormanı’nda karakol yapılmaması için sonuna kadar direneceklerini de dile getirdi.

“AĞAÇ DİKMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Güneş ayrıca alana son dönemlerde 5 bin çam, meşe vb ağaç diktiklerini belirterek, Mart ayında kent ormanında ağaç dikimi için 2 bin 500 çukur açtıklarını ifade etti. Güneş, jandarma ve polisler tarafından çukur açılan yerlerin kuşatıldığını ve kendilerinin bu alana sokulmadığını iddia etti. 2 bin 900 dönümlük arazinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından jandarmaya devredildiğine dair kendilerine herhangi bir belgenin sunulmadığını belirten Güneş, buna rağmen fidan dikmelerinin engellendiğini ancak fidan dikmeye devam edeceklerini ve mesire alanı olması için çaba göstereceklerini söyledi.

NEDEN CENTRAL PARK OLMASIN?

Diyarbakır’da yeşil alanların çok az olduğunu söyleyen Güneş, var olan yeşil alanların da şehrin oksijen ihtiyacını karşılamadığını aktardı. İstanbul’da Belgrat Ormanı, Amerika’nın New York şehrinde ise Central Park’ın olduğunu hatırlatan Güneş, “Neden Tahir Elçi Kent Ormanı bir Central Park olmasın?” diye sordu.

455 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika