Dolar : Alış : 3.9608 / Satış : 3.9679
Euro : Alış : 4.8853 / Satış : 4.8941
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14162 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kışanak: IŞİD barbarlığını demokrasi ve halkların büyük gücüyle yenebiliriz

09 Ağustos 2015 - 394 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kışanak: IŞİD barbarlığını demokrasi ve halkların büyük gücüyle yenebiliriz

SAMER’in Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin düzenlediği çalıştayda konuşan Eş Başkanımız Gültan Kışanak, Ortadoğu’da halkların özgürlük ve demokrasi içinde birlikte yaşamı, kardeşliği yaratmaya çalıştığı bir dönemde IŞİD vahşetinin ortaya çıkmasının tesadüfi olmadığını belirtti. IŞİD zihniyetinin fikir olarak yenilmediği sürece fiziki verilen mücadelelerin bedellerinin her zaman ağır olacağına dikkat çeken Kışanak, “IŞİD zihniyeti ve barbarlığının halkları birbirine düşman etme fikrine karşı mücadele edersek, daha hızlı yol alacağız. IŞİD barbarlığını ancak, düşünce, demokrasi ve halkların büyük güçleriyle yenebiliriz.” dedi.

Haber Merkezi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (SAMER), Sümerpark Ortak Yaşam Alanı Tigris Resepsiyon Salonu’nda düzenlediği çalıştaya katıldı. “Değişen Ortadoğu Dinamiklerinde IŞİD, Türkiye’nin Ortadoğu Krizi ve Yeni Çatışma Sürecinin Kürdistan’a Etkileri” konulu çalıştaya, Eş Başkanımız Gültan Kışanak’ın yanı sıra Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Selma Irmak, HDP milletvekilleri Mithat Sancar, Çağlar Demirel, Nursel Aydoğan, Feleknas Uca ve Kadri Yıldırım ile çok sayıda akademisyen katıldı. SAMER Koordinatörü Yüksel Genç, sunuş konuşmasında, Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, çalıştayın içeriği hakkında bilgi verdi.

DİYARBAKIR SAVAŞI DURDURMAK İÇİN MÜCADELE EDEN BİR KENTTİR

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, böyle bir çalışmaya ev sahipliği yapmanın Diyarbakır halkı açısından önemli olduğunu belirterek, “Bu çalıştay Türkiye’nin farklı bir kentinde ve başka bir kurumun çatısı altında da gerçekleşebilirdi. Farklı bir yerde yapılacak çalıştayda, çok önemli fikirler ortaya çıkacak ve sonucu kamuoyu ile paylaşılacaktı. Ama Diyarbakır’da yapılmasının ayrı bir öneminin olduğunu ifade etmek istiyorum.” dedi. Tartışılacak birçok konunun Diyarbakır’da yaşamın bir parçası durumuna geldiğine dikkat çeken Kışanak, sözlerine şöyle devam etti: “Hem IŞİD saldırılarının yarattığı tahribatlar hem IŞİD’e karşı mücadele ederken yaşamını yitirenlerin cenazelerini almak için bile mücadele eden bir halk gerçeği hem de IŞİD saldırılarından kaçarak bölgemize sığınanlara verilen destek ve dayanışma ortadadır. Diyarbakır, Türkiye’de yeniden Kürt sorunu ekseninde başlayan şiddetli çatışmalar nedeniyle her gün savaş uçaklarının kalktığı bir kent. Diyarbakır, aynı zamanda bugün bu savaşı durdurmak için mücadele eden bir kenttir. Bu yüzden çalıştayın burada yapılmasını önemsiyoruz. Burada ortaya çıkacak fikirlerin, çözümlerin Diyarbakır halkının özlemlerini ve düşüncelerini ifade edeceğine inanıyoruz.“ diye konuştu.

IŞİD ZİHNİYETİNİ FİKİR OLARAK YENMEMİZ GEREKİYOR

IŞİD barbarlığının, Kürt halkının özgürlük taleplerine yönelik başlattığı savaşa karşı verilen mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Kışanak, şöyle konuştu: “Savaşa karşı barışı,  çözümü, müzakereyi ve diyaloğu savunmak, IŞİD’e karşı mücadelede güçlü bir halk dayanışmasını örgütlemek son derece önemlidir. Ancak bu çalıştayın ve benzer çalışmaların önemi şuradan geliyor. Biz IŞİD zihniyetini fikir olarak yenmediğimiz sürece fiziki verilen mücadelelerin bedelleri her zaman ağır olacaktır. IŞİD zihniyeti ve barbarlığının Ortadoğu’da halkları birbirine düşman etme fikrine karşı mücadele edersek, daha hızlı yol alacağız. IŞİD barbarlığını ancak, düşünce, demokrasi ve halkların büyük güçleriyle yenebiliriz. Bunu da burada tarihi bağlamı içinde enine boyuna tartışmak önemli olacaktır.”

IŞİD’IN ORTAYA ÇIKIŞI TESADÜF DEĞİL

Yüz yıl önce 1. Dünya Savaşı sonrası belirlenen politikalar çerçevesinde kurulan devletler ve çizilen sınırların, bugün yeniden başka bir anlayışla özellikle halkların aleyhine yenilenmek istendiğine dikkat çeken Kışanak, “Oysa 100 yıl önce büyük bir savaş sonunda gelen katliamlar ve halklara uygulanan zulümler iflas etti. Halklar aslında özgürlük, demokrasi içinde birlikte yaşamı ve kardeşliği yaratmaya çalışıyordu. Tamda böyle bir zamanda IŞİD diye bir vahşetin ortaya çıkması tesadüf olmasa gerek. Bunları bugün çok değerli akademisyenlerimiz ve aydınlarımız enine boyuna tartışacak. Bu çalıştayın hepimize ve demokrasi mücadelesine büyük katkılarının olacağına inanıyorum.“ şeklinde konuştu. Kışanak’ın konuşmasının ardından “Değişen Ortadoğu Dinamiklerinde IŞİD” başlığıyla çalıştayın ilk oturumuna geçildi.

3 8

247 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika