Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14274 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Korku saldılar’

03 Kasım 2015 - 629 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»‘Korku saldılar’

HDP’nin çağrısı ile seçim güvenliği için Avrupa’dan bölgeye gelen Uluslar arası Gözlemci Heyetler, seçim boyunca uygulanan sıkı yönetimden nasbini aldı. DİHA’da yer alan habere göre, 1 Kasım seçimlerini gözlemlemek için bölgeye gelen Avrupa Parlamentosu Birleşik Sol Grup üyesi parlamenter Martina Michels, seçimin demokratik olmadığını belirterek, seçim günü okullarda çok sayıda zırhlı araç ve maskeli polis gördüklerini kaydetti.

“BİRÇOK FOTOĞRAF VE GÖRÜNTÜ ÇEKTİK”

Bundan kaynaklı birçok yurttaşın korkudan oylarını özgür bir şekilde kullanamadığını aktaran Michels, seçim günü gittikleri Diyarbakır’ın Sur ilçesinde okulda gördükleri polislere, “Neden burada duruyorsunuz” diye sorduklarında ilk önce kendilerine tepki gösterildiğini ardından Avrupa Parlamentosu’ndan olduklarını öğrenince de okulu terk etmek zorunda kaldıklarını ifade etti. Michels, ancak farklı bölgelerde olan arkadaşlarının daha fazla baskıya maruz kaldığını söyledi. Seçim ihlallerine ilişkin birçok fotoğraf ve görüntü çektiklerini belirten Michels, ellerindeki fotoğraf ve görüntüleri hem Avrupa kamuoyunda hem de Avrupa parlamentosu’nda paylaşacaklarını dile getirdi.

“PARTİLER TEKRAR OY SAYIMI İÇİN BASKI YAPMALI”

Oyların kullanıldığı sınıflardan birinde AKP adaylarından birinin kendilerine “Biz, sizin gibi uluslararası heyet istemiyoruz. Burası Türkiye ve bizim bölgemizdir” dediğini savunan Michels, “Bu tavır bile inanılmaz derece anti demokratik bir uygulamanın göstergesidir” dedi. Türkiye genelinde yüz binlerce oyun geçersiz sayılmasının kaygı verici olduğunun aktaran Michels, partilerin oyların yeniden sayımı için devlete baskı yapması gerektiğinin altını çizdi.

“DEVLET, HER BÖLGEDE FARKLI STRATEJİ UYGULADI”

İsveç Sol Parti üyesi ve aynı zamanda İsveç Eğitim Bakanı Yardımcısı Benny Gustafsson de, seçim günü Muş’ta olduklarını ve gezdikleri birçok yerde polislerin kendilerinden haberdar olduğu için sıkıntı çıkartarak engellemeye çalıştığını ileri sürdü. Devletin her bölgeye farklı bir seçim stratejisi uyguladığını savunan Gustafsson, “Korku gereken yerde korku saldılar, gözaltı ve tutuklama gereken yerde gözaltı ve tutuklama yaptı. Ölüm gereken yerlerde de ölüm psikolojisi yarattılar” şeklinde konuştu. Gustafsson, özellikle kırsal kesimlerde insanların “Eğer oylarınızı bize vermezseniz yol yapmayacağız” şeklinde tehdit edildiğini iddia ederek, bunun gibi birçok kirli politikanın yürütüldüğünü ileri sürdü.

“7 HAZİRAN’DA HALKIN COŞKUSU BARAJI YIKTI”

7 Haziran’daki seçimlerde gözlemci olarak Adıyaman’da bulunduğunu belirten Gustafsson, 7 Haziran seçimlerinde halkın festival havasında sandığa gittiğini söyledi. O süreçte de seçim hukuksuzlukları ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Gustafsson, ancak halkın seçim coşkusunun bu hukuksuzların önüne geçtiğini ve barajı coşkuyla yıktıklarını ifade etti. HDP’nin 7 Haziran başarısının AKP tarafından hazmedilmediğini ve Kürt halkına yönelik başlatılan saldırılarla ülkenin seçime götürüldüğünü iddia eden Gustafsson, şunları aktardı: “Halk, savaşın gölgesinde seçime girdi. Bu seçim sonuçları ne olursa olsun, başarı halklarındır ve barışındır. Başarı, demokrasiye inanan insanlarındır.”

“BU KADAR SÜKUNET VE KORKUYU GÖRMEDİM”

İsveç Sol Parti üyesi Mats Lindström, 1 Kasım seçimlerinde fazla bir sükûnet havası olduğuna dikkat çekerek, “Bu kadar fazla sükûnetin altında büyük bir korku olduğunu hissettim. Diğer seçimlere de şahit oldum. Bu seçimlerde bu kadar sessiz ve korku ortamı olduğunu görmedim” dedi. HDP’nin yüksek oy aldığı yerlerde sandık başkanlarının gereksiz yere jandarma veya polise haber verdiğini belirten Lindström, şöyle devam etti:“Bunun üzerine okula gelen jandarma ve polislerin sınıflara silahla girdiğine şahit olduk. Bir polisinde silahının özellikle koridordaki masaya bırakarak adeta provokasyona davetiye çıkartarak oradaki seçimlerin iptal edilmesi yönünde çaba sarf ettiğini gördük. Bu durum çok dikkat çekiciydi.”

“MÜŞAHİTLERLE OY SAYIMINI İZLEYEMEDİK”

Lindström, oy kullanım işlemini bittikten sonra müşahitlerin ve kendilerinin oy sayımını izlemek için sınıfa girdiklerini ancak polisler tarafından en demokratik hak olan seçimi izleme hakkının bile engellendiğini ileri sürdü. Katliamların ve silahların gölgesinde halkın seçime gittiğini savunan Lindström, seçim sonuçlarını AKP hükümetinin bir “Başarı” olarak gördüğünü ancak bunun bir “Başarı” olmadığını savundu. Lindström, “Demokratik bir sistemde bu başarı değildir. Eğer bu sözüm ona ‘başarı’ ise bu başarının içinde korku, ölüm, rant ve çıkar var” dedi. Seçim sonuçlarını değerlendiren Lindström, HDP’nin yenilmediğini aksine böyle bir savaş ortamında başarı kazandığını ifade etti.

4 MANŞET - martina-michels 4 MANŞET - benyy-gustafsson

394 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
..