Dolar : Alış : 4.8464 / Satış : 4.8551
Euro : Alış : 5.6817 / Satış : 5.6920
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir30°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Külter’in sorumlusu Hükümet’tir!”

11 Haziran 2016 - 655 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»“Külter’in sorumlusu Hükümet’tir!”

idris-baluken-7-kasım

Şırnak’ta 16 gün önce gözaltına alınan ancak, gözaltına alındığı kabul edilmeyen ve kendisinden hiçbir haber alınamayan DBP İl Yöneticisi Hurşit Külter’in akıbetine ilişkin devletin suskunluğu sürüyor. Külter’in gözaltına alındığı ilk günden bu yana çeşitli dernek ve insan hakları örgütleri uluslar arası düzeyde girişimlerde bulunurken, HDP de devlet ve hükümet nezdinde girişimlerde bulundu. Ancak Külter’in gözaltına alındığına dair tanıklıkların olması ve ilk olarak Gümüştepe Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde götürülüp burada 7 gün tutulduktan sonra 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğüne dair ciddi ifadelerin olmasına rağmen hükümet Külter’in akıbetine ilişkin tek bir ifade kullanmadı. Özellikle 90’lı yıllarda yoğunca yaşanan gözaltında kaybettirmelerin yeniden AKP hükümeti tarafından devreye konulduğu noktasında ciddi endişelerin olmasına rağmen Külter’in kaybettirilmek istenmesi AKP’nin savaş konseptinin hangi aşamaya taşıdığının da göstergesi olarak değerlendirildi.

‘GÖZALTINA ALINDIĞINDAN TEREDDÜDÜMÜZ YOK’

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Külter’in zorla kaybettirilmek istenmesinin hükümetin merkezi bir kararı olabileceğine işaret etti. Baluken, Külter’in gözaltına alınması sürecine anımsatarak, yerelden aldıkları bilgiler, Külter’in ailesi ve yakınlarına attığı mesajlar ışığında gözaltına alınması konusunda herhangi bir tereddüde yer bırakmadığına vurgu yaptı.

GÖZALTINA ALINDIĞINA DAİR SOMUT BİLGİLER VAR

İlk günden itibaren konunun takipçisi olduklarını ve bu kapsamda hükümet yetkilileri ile temasta bulunduklarını aktaran Baluken, temaslarından bir sonuç çıkmadığını ve hükümet yetkililerinin halen Külter’in gözaltına alındığını kabul etmediğini belirtip, şöyle devam etti: “Gözaltı kaydının olmadığı iletildi. Bu süreç içerisinde Şırnak yerelinden bir takım bilgiler yine bize ulaştı. Külter’in Gümüştepe Karakolu’nda 7 gün tutulduğu, orada ağır işkence gördüğü ve ardından da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı’na götürüldüğü yönünde bilgiler ulaştı. Bu bilgiler üzerinden yetkililerle sürekli bir iletişim trafiğimiz oldu. Bu somut bilgiler doğrultusunda Külter’in akıbetiyle ilgili ailesine ve partimize bilgi verilmesini istedik. Ancak herhangi bir sonuç yok. Bu bilgileri araştırdıklarını ve herhangi bir kayda rastlamadıkların ifade ediyorlar.”

‘YERELDE YAŞANANLARDAN ANKARA BİHABER OLMAZ’

Külter’in karşı karşıya kaldığı durumun 90’lı yıllardaki zorla kaybettirme olaylarını hatırlattığını işaret eden Baluken, “Sokak ortası infazlar, işkence altında kötü muamele, toplumsal gösterilerde katledilmeler… bu gerçeklikler sahadan eksik edilmedi. Ancak zorla kaybetme açısında son dönemlerde Külter’in olayı üzerinden sanki yeni bir mesaj verilmek isteniyor. Bu 90’lı yıllardaki Vedat Aydın’ın infaz edilme sürecini yine Silopi’de Ebubekir Deniz ve Serdar Tanış’ın kaybedilmesi sürecine benziyor. Umarız böyle bir sonuçla karşılaşmayız. Bunun sorumluluğu ve vebali çok büyük olacaktır. Külter’in gözaltına alındığı ilk andan itibaren bu bilgiler devlet ve hükümet yetkileriyle paylaştık. 90’lı yıllardaki gibi iletişim olanaklarının kısıtlı olduğu bir dönemde değiliz. Yereldeki süreçlerden Ankara’dakilerin haberinin olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Bu konuda bakanlık ve hükümet yetkililerinin vermiş olduğu bir takım taahhütler var. Eğer gözaltına alınmışsa mutlaka bulunacak ve herhangi bir olumsuz süreç yaşanmayacak diye bir taahhüt verildi” diye konuştu. Baluken, Külter’in gözaltına alındığı ardından infaz edildiğine dair özel hareketçiler tarafından kullanılan kimi sosyal medya hesaplarına dair bilgileri de yetkililerle paylaştıklarını söyledi.

‘YETKİLİLER İSTESE O HESAPLAR ÜZERİNDEN KONUYU NETLEŞTİREBİLİR’

Bu hesapların daha önce paylaşılan birçok bilginin de gerçek çıktığını anımsatan Baluken, “Bu hesaplardan yapılan paylaşımları önemsemeleri ve incelemeleri gerektiğini söyledik. Bunlarla ilgili nasıl bir soruşturma inceleme süreci yürüttüklerinin bilgisini paylaşmadılar. Ancak şu sonuç ortaya çıkıyor; ulaşmak isterlerse sadece bu hesaplar üzerinden birçok şeyi hızla netleştirip, kamuoyuna açıklayabilirler. Bu durumda zorla kaybettirilme gibi bir durum var ise bunun merkezi bir karar olabileceğini düşündürtüyor” ifadelerini kullandı.Baluken, Külter ile ilgili sürecin tamamının devlet ve hükümetin sorumluluğunda olduğunun altını çizdi. (DİHA)

377 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika