Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürdistani Partiler, 12 Eylül darbesini kınadı

12 Eylül 2015 - 658 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kürdistani Partiler, 12 Eylül darbesini kınadı

Aralarında Hareketa Azadî , ÖSP, PAK, PAKURD, PAKURDê, PDK-BAKUR, PDK-T ve KADEP’in yer aldığı Kürdistani Partiler, Diyarbakır’da 5 No’lu cezaevinin önünde bir araya gelerek 12 Eylül askeri darbesini protesto ettiler. Protesto eyleminde Kürdistan bayraklarının taşınması dikkat çekti.

ÖZÇELİK: 12 EYLÜL’Ü LANETLİYORUZ

Kürdistani Partiler adına konuşan PAK Genel Başkanı Sayın Mustafa Özçelik, 12 Eylül askeri darbesini nefretle kınadıklarına değinerek, ‘’Bu cezaevinde on binlerce kişi hapis edildi. Onlarca Kürd yurtsever katledildi. Necmettin Büyükkaya, Mazlum Doğan, Cemal Arat, Orhan Keskin, Yılmaz Demir, Bedri Tan, Ferhat Kurtay, Remzi Aytürk, Kemal Pir, Hayri Durmuş hayatını kaybedenlerden bazılarıdır” dedi.

DARBEYİ YAPANLAR AMAÇLARINA ULAŞAMADILAR

Darbeyi yapanların amaçlarına ulaşamadığına işaret eden Özçelik, ‘’Kürdistan ve Türkiye halkına büyük acılar yaşatmalarına rağmen sonuçta yenilen ve kendi hukuklarına göre yargılanarak ömür boyu hapse çarptırılan bizzat kendileri olmuştur’ diye konuştu.

‘’12 EYLÜL AKLI SÜRÜYOR’’

Özçelik, yaşanan acı tecrübeye rağmen 12 Eylül aklının bugün de devam etmekte olduğunu belirterek, “Hepimizin gözleri önünde Cizre’de on binlerce kişi 8 gün boyunca kuşatma altında tutularak resmen ölüme terk edildi. Bir takım bahanelerle bir çok Kürdistan şehri viraneye çevrildi. Türkiye illerinde Kürdler Kürd oldukları için cezalandırıldı. Kürdlerin mal ve mülkleri yağmalandı. Yolcu otobüsleri durdurularak yolcular linç edilmeye çalışıldı. HDP binaları yakılıp yıkıldı’’ şeklinde konuştu.

KÜRDİSTAN’DA BİR KEZ SAVAŞ BAŞLAMIŞ DURUMDA

Özçelik, şöyle dedi: ‘’Bugün Kürdistan’da bir kez daha savaş başlamış durumda. Bu savaş Kürdistan halkına büyük zararlar vermektedir. Kuzey Kürdistan özgürlük mücadelesi , kendisine zarar veren mücadele tarzıyla değil demokratik yol ve araçlarla kitlesel ve diplomatik yöntemlerle yürütülmelidir’’

SALDIRILARINIZI DURDURUN

Türk Devletine ve PKK’ye ayrı ayrı seslenen Özçelik, şöyle dedi:

“Bugün uyguladığınız politakanın daha fazlasını şeylerin daha fazlasını Kenan Evren denedi. Fakat kazanamadı. Sizlerin de bilmesi gerekiyor ki, Kürd ve Kürdistan sorunu öldürmek ve katletmekle ortadan kaldırılamaz. Bu zulüm siyasetinden vazgeçin. Saldırılarınızı durdurun.

PKK’YE SESLENDİ

“Bu savaşı durdurun. Bu savaş halkımıza, ülkemize zarar veriyor. Bu yanlış siyasetle Kürdistan özgürlük mücadelesi verilemez’’

BARIŞÇIL VE DEMOKRATİK TALEPLERE DAVET

Özçelik, tarafları barışçıl ve demokratik yöntemler davet ederek, “Çözüm süreci bundan böyle eskisi gibi sürdürülemez. Kapalı kapılar ardında kotarılmaya çalışılan anlaşmaların hayat bulmayacağı net olarak anlaşılmıştır. Barış ve çözüm süreci şeffaf , Kuzey Kürdistan’daki bütün parti ve örgütlerin yer aldığı ve uluslararası gözlemcilerin nezaretinde yeniden başlamalıdır.Bizler, Kürd ve Kürdistan sorununun çözümünde silahı tercih eden taraflara diyoruz ki ,savaşı derhal sona erdirin. Silahları bırakın. Hiç bir tarafın yararına olmayan savaş yerine görüşme masasını tercih edin’’

KARANFİL BIRAKILDI

Özçelik’in konuşmasının ardından Kürdistani Parti başkan ve temsilcileri, cezaevinin kapısına kırmızı karanfiller bırakarak, Diyarbakır cezaevinde yaşamını yitirenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. (Sait BAYRAM’ın Haberi)

dxc IMG_9243 IMG_9280

400 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika