Dolar : Alış : 3.9356 / Satış : 3.9427
Euro : Alış : 4.8516 / Satış : 4.8604
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürdistani Partiler “Savaşa Hayır, Kürdistan’a Evet!” dedi.

19 Eylül 2015 - 940 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Kürdistani Partiler “Savaşa Hayır, Kürdistan’a Evet!” dedi.

Azadi Hareketi , KADEP , ÖSP , PAK , PAKURD , KDP-Bakur, Diyarbakır Şêx Seid Meydanında bir açıklama ile “Savaşa Hayır , Kürdistan’a Evet ! “dediler. Kürdistani kadın, genç ve çocuklar Kürdistan bayrakları ve partilerinin flamalarıyla etkinliğe katıldılar. 6 parti adına PAK Diyarbakır İl Yöneticisi Rojbin Bükün açıklamayı Kürtçe, ÖSP Diyarbakır İl Başkanı Nursettin Maçin ise Türkçe okudu.

Maçin, Türkiye Devletinin son haftalarda kentleri sıkça açık cezaevine dönüştürdüğüne işaret ederek, ‘’Cizre’de 8 gün kesintisiz sokağa çıkma yasağı uygulandı. Derken Cizre, Silvan ve Sur gibi ilçelerimizde devlet memuru olan kaymakam emriyle “bir gün sokağa çıkabilirsiniz ertesi gün hayır sokağa çıkmak yasaktır” işkencesi dayatılıyor! Sokağa çıkma yasakları sırasında çocuk ve yaşlılar dahil sivil halka ateş açılarak öldürülüyor. Bu tablo giderek olağan bir uygulama haline getirilmek isteniyor’’ dedi.

PKK’YE ÇAĞRI

Türkiye Devleti’nin, kendi devlet tecrübelerinden hiç bir ders çıkarmamışçasına, 90 yıldır sürdürdüğü siyaseti yeniden tekrarlayarak bir sonuca varacağını düşündüğünü ifade eden Maçin, şöyle dedi: ‘’PKK ise, Kürdistan halkının ulaşmış olduğu düzeyi ve kazanımları hesaba katmadan, yeniden çatışma ortamını derinleştiriyor. Öncelikle PKK’yi, kazılan hendeklerle, ‘’şehirlerde özgür alanlar yaratma’’ ve çatışmaları derinleştirme siyasetiyle, Kürdistan halkına  zarar verdiğini görmeye çağırıyoruz. Silahla değil demokratik sivil siyasetle ve milyonların katımlıyla sivil itaatsizlik temelinde çözüm arama dinamiğine herkesi omuz vermeye çağırıyoruz.

DEVLETE ÇAĞRI

Devlete sesleniyoruz: kör siyasette direnmeyi aşarak Kürt/Kürdistan meselesi ile yüzleşmenin zamanı gelip geçmiştir. Güney ve Güney Batı’daki sınırlarında Kürdistan ile komşu oldun. Bu durumu tank, top ve özel komando birlikleriyle geri çeviremezsin. Kürdistan’da fiili OHAL’e son vermeye, Özel Komando birliklerinin Kürdistan’a sevkiyatını durdurmaya, gönderilenleri geri çekmeye çağırıyoruz’’

Etkinlik açıklamanın okunmasından sonra Şêx Seid meydanında oturma eylemiyle devam etti. Etkinliğe katılan kitle yarım saatlik oturma eyleminden sonra etkinliği sonlandırdılar. Şêx Seid’in torunları Diyarbakır Şêx Seid meydanında Kürdistani bir sesle savaşa karşı çıktı. (Sait BAYRAM)

1 (5) 1 (7)

458 Total Views 3 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika