Dolar : Alış : 3.9276 / Satış : 3.9347
Euro : Alış : 4.8223 / Satış : 4.8309
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kürt Gazeteciler Günü kutlandı

22 Nisan 2016 - 506 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Kürt Gazeteciler Günü kutlandı

kürt gazeteciler günü

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları ve HDP, Kürt Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladıkları mesajda, büyük bedeller ödeyerek bugünlere gelen Kürt basınının “Gazeteciler Günü”nü kutladı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Kürt Gazeteciler Günü nedeniyle mesaj yayınladı. Mesajda, ilk Kürt gazetesinin yayınlanmasının üzerinden 118 yıl geçtiğine dikkat çekilerek, Kürt basınının halkın aydınlanma, bilinçlenme ve özgürleşme sürecinde büyük rol üstlendiği vurgulandı. Kürt basınının en fırtınalı dönemlerde bile halkın doğru bilgilendirme hakkından taviz vermeyerek, görevini yerine getirdiğini, bu uğurda gözaltı, işkence, baskı, sansür ve infazlarla karşı karşıya kaldığına işaret edilen mesajda, “Kürt basınının Ape Musa’nın dediği gibi Kürt halkının tüm yaşadıklarının tanığı, sanığı ve mağduru” olduğu ifade edildi. Mesajda, Kürt basınının özgürlükçü ve kararlı tavrıyla halkların sesi olmayı başardığı belirtildi.

KÜRT BASINININ TARİHİNE DEĞİNİLDİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ise, 22 Nisan Kürt Gazeteciler Günü’ne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Eş Genel Başkan Yardımcısı Saruhan Oluç’un imzasıyla yayımlanan açıklamada, Kürt basınının tarihine değinildi. Açıklamada, “118 yıl önce sürgünde başlayan Kürt gazeteciliği, bugün de son derece zor koşullar ve baskı altında çalışmalarını sürdürüyor. 1990’lı yıllarda, Türkiye’de yaşanan acı gerçekleri anlatma ve açıklama çabasını sürdüren çok sayıda Kürt gazeteci katledildi, gözaltında kaybedildi, birçoğu da yıllarını hapislerde geçirdi” denildi. Sansür ve baskının sürdüğünün savunulduğu açıklamada, “Yıl 2016, bugün de Kürtçe-Türkçe yayıncılık yapan gazete ve dergiler, haber ajansları, televizyonlar, sosyal medya çalışmaları, gazeteciler, dağıtıcılar baskı altında, tüm sansür ve engellere rağmen faaliyetlerini sürdürüyor” diye kaydedildi.

“EZİLENLERİN SESİ VE KAYNAĞI…”

Açıklamada, şu ifadelere de yer verildi:

“Özgür gazetecilik geleneği, devraldığı tarihsel mirasa da bağlı kalarak bugün hem Kürt halkının hem de Ortadoğu’daki tüm halkların ve ezilenlerin sesi, nefesi ve kaynağı olmaya devam ediyor. Bu gurur verici tablonun sahibi olan özgür basın emekçilerini bir kez daha kutluyor, bu mücadelede hayatını kaybeden, katledilen gazetecileri, tüm basın şehitlerini saygı ve minnetle anıyoruz. Gerçekleri taviz vermeden açıkladıkları, siyasi iktidarın baskı ve zulmünü, insanlık dışı uygulamalarını duyurdukları için bugün cezaevinde olan, yazdıkları nedeniyle yargılanan Kürt basın emekçileri ve tüm basın çalışanlarını selamlıyoruz.”

363 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika