Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir31°CÇok Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

“Kürtler Ortadoğu’da önemli bir güçtür”

13 Haziran 2016 - 540 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»“Kürtler Ortadoğu’da önemli bir güçtür”

Sabahat tuncel DBP

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, DBP MYK üyeleri ve il eşbaşkanları ile DBP Diyarbakır il binasında toplantı düzenledi. Toplantı öncesi basına konuşan Tuncel, son günlerde yaşanan siyasal gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulundu. Kürtlerin Ortadoğu’da çok önemli bir güç olduğunu vurgulayan Tuncel, yeniden şekillenen Ortadoğu’da Kürt halkının olmazsa olmaz bir rol üstlenmiş olduğunu belirtti.

“KONGRE DEMOKRASİ ISRARIDIR”

28 Mayıs’ta gerçekleştirdikleri olağanüstü kongrelerinin partilerine yönelik gerçekleştirilen saldırılara bir cevap olduğunu ifade eden Tuncel, başta Eş Genel Başkan Kamuran Yüksek olmak üzere çok sayıda yöneticilerinin yaptığı siyasi konuşmalar nedeniyle haksız bir şekilde cezaevinde tutulduğunu savundu.  Kongrelerini yoğun bir baskı altına gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tuncel, kongrelerinin demokrasideki ısrarlarının ifadesi olduğunu belirtti.

“KÜLTER NEREDE?”

Partilerine yönelik saldırılardan dolayı her açıklamada bunu dile getirmek zorunda kaldıklarını ifade eden Tuncel, yöneticileri Hurşit Külter’in durumunu hatırlattı. Külter’in 16 gündür kayıp olduğuna dikkat çeken Tuncel, “Kendisinden hiç haber alamıyoruz. Şırnak Valisi’nin bu duruma açıklık getirmesi gerekir. Toplumu tatmin edecek herhangi bir açıklama resmi makamlarca yapılmamış. Bu toplantı aracılığı ile bir kez daha arkadaşımızın akıbetini soruyoruz. Biz arkadaşımızın can güvenliğinden endişe ediyoruz. Külter ile birlikte yeni kayıpların olacağının mesajı verilmek isteniliyor” diye konuştu.

“SAVAŞ İLE İKTİDARINI PEKİŞTİRMEK İSTİYOR”

Demokratik muhalefet karşısında çaresiz kalan iktidarın kendisini savaş ile pekiştirip kalıcılaştırmak istediğini belirten Tuncel, Türkiye’nin bir hanedanlık rejimi ile karşı karşıya kaldığını ifade etti. DBP olarak başta yürütülen savaş olmak üzere ülkedeki sorunlar hakkında görüşlerini açıkladıklarını dile getiren Tuncel, “Eşitlik, özgürlük temelinde görüşmelerimizi ve projelerimizi sunduk. Ancak AKP kendi başlattığı savaşı bizim üzerimize atmaya çalışıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP arasındaki ilişkiyi hatırlatan Tuncel, şunları dile getirdi: “Ülkeyi AKP yönetmiyor. Cumhurbaşkanı AKP’nin iradesine el koymuş durumda. Erdoğan’ın hizmeti için çalışan bir iktidar var karşımızda. Çok büyük bir biat kültürü mevcut. AKP kongresinde Erdoğan’ın mesajının ayakta alkışlanması bunun örneğidir.”

“BARIŞ İÇİN AKP GİTMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İlk insanla başlayan bu mücadele kıyamete kadar sürecek” açıklamasını hatırlatan Tuncel, “Bu açıklama hanedanlığın sürdürülmesi için savaşın yürütüldüğünün göstergesidir. Bu açıklamaya halklar ‘evet’ demeyecek. Bu açıklama savaş, ölüm ve zulmün hep devam edeceğinin açıklamasıdır” dedi. Halkların geleceğinin savaşta değil barışta gizli olduğunun altını çizen Tuncel, AKP gitmeden kalıcı bir barışın sağlanamayacağını belirtti. Tuncel, “Onlar gitmeden ülkeye kalıcı barışın ve demokrasinin geleceği mümkün değildir” dedi. CHP’nin AKP’ye hayat suyu verdiğini de vurgulayan Tuncel, “CHP de ülkeye barışı getiremeyecek. Erdoğan’ın rejim değişikliğini destekliyor. Ülkedeki hiçbir soruna ilişkin politika geliştiremiyor” diye konuştu.

“HESAP VERECEKLER”

“Bölgede insanlık suçu işleyenlerin mutlaka hesap vereceğini” belirten Tuncel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Polise, askere insanlık suçunu işletenler bunun hesabını mutlaka verecektir. Nisêbîn, Gever, Cizîr, Şirnex’te yaşanılanlar kabul edilebilir bir durum değildir. ‘Yurttaşım’ dediği Kürt halkının evini adeta başına yıkmış. Çatışmaların olmadığı alanlarda dahi evleri yıkmışlar. Operasyon bitti açıklamasına rağmen yasaklar neden devam ediyor? Orada halkın evleri talan ediliyor. Gever’de çıkan durumun Nisêbin ve Şirnex’te çıkmaması için bütün sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyoruz. Bizim devletten bir beklentimiz yok o yüzden ona herhangi bir çağrı yapmayacağız.”

“HALKIMIZ DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLMALI”

Halka dayanışma çağırısında bulunan Tuncel, “Toplumumuz da Ramazan ayı birbirini anlamak ve dayanışmayı güçlendirmek olarak değerlendiriyor. İnsanlar halkla dayanışmak için fitrelerini, zekatlarını saldırıların olduğu merkezlerde yaşayan insanlarımıza göndermeli. Bu dayanışma ağını oluşturan kurum Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’dir. Tüm halkımızın bu konuda duyarlı olması gerekir” dedi. Zor bir dönemden geçildiğini dile getiren Tuncel, “Bu savaş politikalarına karşı halkımızın örgütlenerek direnişi büyütmesi gerekiyor. Mücadeleyi koruduğumuzun bir kez daha altını çizmek istiyoruz. Bu dönemde devletin savaş politikaları karşısında demokrasiyi özgürlüğü savunmak çok insani ve hayati derecededir. Bütün saldırılara rağmen demokrasiyi, özgürlüğü savunmak bizim görev ve sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Kürtlerin artık Ortadoğu’da önemli bir güç olduğu değerlendirmesi yapan Tuncel, şunları dile getirdi: “Yeniden şekillenen Ortadoğu’da Kürt halkı olmazsa olmaz bir rol üstlenmiş durumda. Sykes Picot’un 100’üncü yılında Kürdistan coğrafyasını mutlaka dikkate almak zorundalar. Ortadoğu’nun demokratikleşmesi, Ortadoğu halklarının geleceği, Kürt halkının geleceğiyle doğrudan bağlantılıdır. İran, Irak ve Suriye’nin demokratikleşmesi açısından yeni olanakların ortaya çıktığı çok net. Bu riski olanaklara çevirmek Kürtlerle savaşmak değil Kürtlerle düşmanlık hukukundan vazgeçip yeni bir hukuk geliştirmekten geçiyor. Türkiye’nin savaşta ısrarı değil bu olanağı kullanması gerektiği kanısındayız.”

312 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika