Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir18°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Lice depreminin 41. Yıldönümü

05 Eylül 2016 - 1.241 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Lice depreminin 41. Yıldönümü

dicle-depremi

Diyarbakır Jeoloji Mühendisleri Odası’nca, Lice Depreminin 41. Yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yapıldı. Sadece ülkenin değil, dünyanın deprem gerçeğinin bir kez daha insanlığı sınadığına değinilen açıklamada, “İtalya‘nın Rieti Kentinde 6.2 büyüklüğünde meydana gelen deprem de göstermiştir ki doğayla uyum içinde yaşam vazgeçilmezdir” denildi.

2 BİN 386 VATANDAŞ HAYATINI KAYBETTİ

Açıklamada, Bundan tam 41 yıl önce, 6 Eylül 1975 tarihinde Lice‘de meydana gelen Magnitüdü Richter ölçeğine göre 6.6 olarak belirlenen depremde Lice‘de ve çevre köylerde 2 bin 386 vatandaşın hayatını kaybettiğinin hatırlatılarak, Deprem sonucu Hani, Hazro, Kulp, Dicle, Silvan, Ergani ve Diyarbakır çevresindeki yapıların 8.159‘u ağır, 4.550‘si orta ve 7.283‘ü hafif hasar görmüştür. Alp Himalaya kuşağının batı Zagros kısmında yer alan ülkemiz, KAF(Kuzey Anadolu Fayı) ve DAF (Doğu Anadolu Fayı) ve Güneydoğu Anadolu Bindirme Fayı etkisi altındadır. Güneydoğu Anadolu Bindirme Fayı (GABF); Elazığ‘dan başlayıp Diyarbakır, Batman, Bitlis, Siirt, Van, Hakkari‘ye kadar devam etmektedir. Diyarbakır‘ın Çermik, Çüngüş, Ergani, Hani, Lice, Kulp, Silvan ve Hazro ilçeleri bu fayın etkisi altındadır. Bu ilçelerimiz 1. derece deprem bölgesindedir. Bu da yapılaşmada yer seçiminin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir” denildi.

GEREKLİ ÖNLEMLER ZAMANINDA ALINMALI

Gerekli önlemlerin zamanında alınmasının kaçınılmaz bir sorumluluk olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:“Kentsel planlama ve gelişmede, bina ve çeşitli mühendislik yapılarının yer seçiminde, zeminin jeolojik yapısının, aktif ve pasif fay hatlarının, depremselliğin, zeminin jeoteknik özelliklerinin ve jeolojik çevre koşullarının, bu inşaatlar üzerindeki gelecekteki etkilerinin, inşaat öncesinde çok iyi şekilde değerlendirilmesi ve gerekli önlemlerin zamanında alınması kaçınılmaz bir sorumluluktur. Deprem olayında bina yıkılmasının nedeni, sadece veya tek başına kolon veya kiriş kırılması veya kötü işçilik, malzeme hatası değildir, son depremlerde de görüldüğü gibi en önemli neden Jeolojik risk faktörlerinin yeterince göz önüne alınmamış olmasıdır. Bu nedenle bundan sonraki her türlü bina ve mühendislik yapısının projelendirilmesi öncesinde (sonra değil), bina ölçeğinden başlayarak, yer seçimi, şehir ve bölge planlaması veya kalıcı yeni yerleşim alanlarının imara açılması gibi her türlü etütte mutlak surette uzman Jeoloji Mühendislerinin ve Jeoloji Bilim İnsanlarının görevli kılınması gerekmektedir.

DEPREM GÜVENLİ KONUT YAPIMI

Ülkemizde yapılaşma sürecinde, “Deprem Güvenli Konut” yapımında, yer seçiminde, denetiminde, zemin etütlerinde bilimsel, sağlıklı, çağdaş uygulamalar sağlanmalıdır”

(www.haberdiyarbakir.gen.tr)

1240 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika