Dolar : Alış : 4.5781 / Satış : 4.5863
Euro : Alış : 5.4043 / Satış : 5.4141
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir28°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mağdur öğrencinin babası: Tehdit edildik

17 Mayıs 2016 - 1.640 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Mağdur öğrencinin babası: Tehdit edildik

tehdit edildik

Diyarbakır’ın merkez Yenişehir ilçesindeki Yenişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde Zübeyir Ö. isimli öğretmenin öğrencisine cinsel istismarda bulunmasına ve sonrasında ortaya çıkan ifadelere rağmen öğretmen polisteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı ve hiçbir şey olmamış gibi okuldaki görevine devam etti. Yaşananlar nedeniyle aylardır kabus yaşayan lise öğrencisi ise intihar etmeyi dahi düşündü. 17 yaşındaki öğrenci, Dicle Haber Ajansı’nın gündeme getirdiği iddia edilen olayın detaylarını anlattı.

“BANA YAPILANLARA ARKADAŞIM DA ŞAHİT OLDU”

Arkadaşı ile birlikte okulun bodrum katına sigara içmeye indiklerini söyleyen istismar mağduru öğrenci, “O sırada matematik öğretmeni Zübeyir Ö. geldi. Çakmak ve sigara arkadaşımın yanında olduğu için o ani bir refleksle kendisini bodrumda bulunan dolabın arkasına sakladı. O an bende bir yere girmek istedim ama gidemedim, dondum kaldım. Öğretmen kolumdan tuttu ve aydınlık yere götürdü. ‘Ne yapıyorsun burada?’ dedi. Ben de kürekle süpürge almaya geldiğimi söyledim. Sigara küllerini görünce ‘Sen mi sigara içtin?’ dedi” diyerek, sigarayı içtiğini kabul etmemesi üzerine öğretmenin istismara başladığını söyledi. İstismara tanıklık eden arkadaşının ayağını arakasına saklandığı dolaba vurarak tepki gösterdiğini, kendisinin de Zübeyir Ö.’yü iteleyip kendisinden uzaklaştırdığını anlatan öğrenci, “Arkadaşım bunların hepsini gördü ve ayağını dolaba vurdu. Öğretmeni iteledim. ‘Burada senden başka kimse var mı?’ dedi. Ben de yok deyince yukarı çıkmamı istedi. Ağlayarak sınıfa gittim. Arkadaşıma sarıldım, ne olduğunu sordu. İlk başta başımın ağrıdığını söyledim” dedi.

REHBER ÖĞRETMEN AÇIĞA ÇIKARDI

Olayın 23 Şubat’ta yaşandığını belirten öğrenci, arkadaşının sigarayla çakmak yakalattığı için okul müdürünün ona, “Sen bizim öğretmenlerimize kurban ol” dediğini, bunun üzerine arkadaşının da “Siz de önce öğretmenlerinizin yaptığına bakın” diye cevap verdiğini söyledi. Bunun üzerine müdürün olaya tanık olan arkadaşını, rehberlik öğretmeninin yanına gönderdiğini söyleyen öğrenci, arkadaşının burada her şeyi olduğu gibi anlattığını belirtti. O esnada derste olduğunu belirten mağdur öğrenci, “Rehberlik öğretmeni beni yanına çağırdı ve bana başımdan geçenleri anlatmamı istedi. Arkadaşım da her şeyi anlatmamı istedi. Ben arkadaşıma ‘olayı neden anlattın’ diye kızdım. Rehberlik hocamız ‘Korkma anlat her şeyi’ dedi ve ben de bütün olayı anlatmaya başladım” diye konuştu.  Anlattıklarının rehber öğretmeni tarafından tutanak haline getirilerek, müfettişe yollandığını dile getiren öğrenci, bunun üzerine ertesi gün polisleri tarafından Çocuk Şube’ye götürüldüğünü söyledi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı Çocuk İzleme Merkezi’nde (ÇİM) verdiği ifadesinde savcılığa her şeyi anlattığını savcının kendisine “Bu odada yalan konuşmuyoruz. Eğer böyle bir olay yaşanmamışsa ve böyle bir konu yoksa burada şimdi anlat” dediğini aktardı. Savcılık ifadesinin ardından Ahlak Şube’den 2 polisin geldiğini ve onlarla beraber olayın yaşandığı yere gidip olanları tek tek anlattığını söyledi.

“ONLAR DİSİPLİNSİZ ÖĞRENCİLERDİR”

Mağdur öğrenci, Zübeyir Ö.’nün ortaya çıkan olay dair bir öğrencisine, “Onlar disiplinsiz öğrencilerdir. Onlara mı inanacaklar yoksa bana mı inanacaklar” dediğini aktardı. Zübeyir Ö.’nün daha önce de Yenişehir Muazzez Sümer Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde bir öğrenciye istismarda bulunduğunu belirten öğrenci, Zübeyir Ö.’nün öğrenciyi tehdit ettiğini ve öğrencinin ifadesini geri çektirmek zorunda kaldığını paylaştı. Öğrenci “Eğer daha önceden öğretmen bu pratiği yapmasaydı kimse bana inanmazdı” dedi.

“ONU HER GÖRDÜĞÜMDE YAŞANANLARIM AKLIMA GELİYOR”

Olaydan sonra haftalarca uyuyamadığını ve kâbuslar gördüğünü dile getiren öğrenci, “Tek başıma kaldığımda ağlıyordum, kâbuslar görüyordum. Ben hep gülerek yatan ve gülerek kalkan bir insanım, ama bu olay olduktan sonra kötü rüyalar görüyordum. Ölü gibiydim. Öğretmeni her gün okulda görüyorum. Onu görünce yönümü değiştiriyorum. İğreniyorum. Onu her gördüğümde yaşadıklarım aklıma geliyor” dedi.  Öğrenci, son dönemlerde özellikle de okullarda artan istismar olaylarına dikkat çekerek, okul idarecilerinin “Okulumuzun itibarı gitmesin, ismi çıkmasın kimseye bir şey olmasın” zihniyetinde olduğunu söyledi. Bu tür olaylarda mağdurun şekilde düşünülmediğini vurgulayan öğrenci, “Herkes kendi itibarını düşünüyor. Taciz olaylarının üstünü kimse kapatmasın. Daha çok üstüne gidilmesini istiyorum ki bir daha yaşanmasın” çağrısında bulundu. Öğrencinin babası ise, “Bir eğitimcinin böyle bir şey yapacağına inanmak istemedim. Taciz olayından sonra kızımı okuldan almayı düşündüm. İnsan ne yapacağına şaşırıyor. Böyle bir insan toplumdan uzaklaştırılmalı. Bu devletin savcısı ve hâkimi var buna bir ceza versin artık. Binlerce kişi çocuğunu okula gönderiyor. Böyle devam ederse kimse çocuğunu da okula göndermez. Bunları sık sık duyuyoruz ve şahit oluyoruz. Artık bir önlem alınmalı” dedi.

“ÖĞRETMENİN AİLESİ TARAFINDAN TEHDİT EDİLDİM”

Davayı açtıktan sonra evlerine Zübeyir Ö.’nin kız kardeşi ile 3 kişinin geldiğini ve davadan vazgeçme konusunda tehditler ettiğini ileri süren baba, “Benim kimseden korkum yok. Sonuna kadar davanın arkasında duracağım. Öğretmenin kovulması için bütün hukuki yolları deneyeceğim” ifadesinde bulundu. Olaydan sonra kızının içine kapandığını dile getiren baba, “Kızım o günden sonra intihara kalkıştı. Sürekli onunla tartışıyoruz. Evden kaçıyor. O günden beri huzurumuz kalmadı, ama hala öğretmen işine devam ediyor” diye konuştu. (DİHA)

546 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika