Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MAZLUM-DER: “Tanışık ve dürümlü faciasını yüksek sesle kınıyoruz!”

16 Mayıs 2016 - 1.025 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»MAZLUM-DER: “Tanışık ve dürümlü faciasını yüksek sesle kınıyoruz!”

mazlumder

MAZLUMDER Çatışma İzleme ve Çözüm Grubu, Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ne bağlı Tanışık Köyü Dürümlü Mezrasında yaşanan bombalı saldırı ile ilgili hazırladığı raporu açıkladı. Adil, özgür ve eşit bir gelecek için her kişi, grup ve kurumun sorumlu olduğunu ifade edilen açıklamada, sorumluluk sahiplerini şiddet sarmalının kör edici karanlığından çıkmaya ve topluma karşı borçlu oldukları barışı tesis etmeye çağırdı.

TANIŞIK KÖYÜ VE DÜRÜMLÜ MEZRASINDA İNCELEME

MAZLUMDER adına 15 Mayıs 2016 Pazar günü Tanışık Köyü’ne giden 4 kişilik heyetin köylülere taziye ziyaretinde bulunduğu belirtilen raporda, “Heyetimiz taziyeden sonra, basında yer alan çeşitli iddialar karşısında olan biteni doğrudan öğrenmek ve bir rapor hazırlamak üzere mağdurlarla görüşme talep etmiş ancak köylüler olayın medyada yer alma biçimlerinden rahatsız oldukları için konuşmak istememişlerdir. Bu sebeple halihazırda patlamanın oluş şekliyle ilgili kesin bir bilgi olmamakla birlikte olayın ilk safhasının bütün anlatımlarda benzer olduğu görülmüştür” denildi.

“PKK SORUMLULUĞU KÖYLÜLERE YIKMIŞTIR”

Raporda, PKK tarafından 15.05.2016 tarihinde yayınlanan açıklamada patlayıcı yüklü kamyon sahiplenildiğine işaret edilerek, “Köyün içinden geçen kamyonun yaklaşık 15 ton patlayıcı taşımasının sebep olabileceği felaket es geçilerek kamyonun “hareket halindeyken bazı yerel işbirlikçi unsurlar tarafından engellenmeye çalışıldığı” iddia edilerek köylüler zan altında bırakılmış ve sorumluluk yaşamını yitiren köylülere yıkılmıştır. Dili böylesine teknik ve soğuk, mağduru suçlayıcı ve sorumluluğu üzerinden atan açıklamalar çatışma ve savaş zamanlarından alışık olduğumuz ancak kabul etmediğimiz açıklamalardır. Bu açıklamanın Roboskî Katliamı’nın ardından yapılan açıklamaya benzerliği de manidardır” denildi.

“SUÇLAYICI YAKLAŞIM KABUL EDİLEMEZDİR”

15 ton patlayıcı yüklü bir kamyonun bir köyün içinden geçmesi kendi başına yaşam hakkını ciddi bir şekilde tehdit ederken kamyondaki patlayıcının sebep olduğu faciaya karşı bu sorumsuzluk ve mağduru suçlayıcı bu yaklaşımı kabul edilemez bulunduğuna değinilen raporda, şöyle denildi:

“ÖLÜLERİN HATIRINA SAYGISIZLIKTIR”

“Roboskî Katliamı karşısında yapılan teknik ve mağduru suçlayıcı açıklamalar karşısında yaptığımız gibi bu açıklamayı da ölülerin hatırasına saygısızlık olarak değerlendiriyoruz. Kamyon her ne şekilde patlamış olursa olsun, o kadar patlayıcıyı köyün içinden geçirmek ve insanların yaşam haklarını ihlale sebep olmak sorumluluğundan hiçbir kişi ve örgütü kurtaramaz”

İNSANLIK DIŞI KATLİAMI YÜKSEK SESLE KINIYORUZ

Sivil yerleşim alanlarında düzenlediği bombalı saldırılarla şehirlerimizin güvensiz alanlar haline gelmesine ve toplumsal ortamda gerilimin yükselmesine neden olan eylemlerden vazgeçmesi çağrısında bulunduğumuz PKK’ye böylesi bir facia üzerinden sorumluluğunu yeniden hatırlatıyor ve böylesi eylem ve hareketlerin hiçbir toplumsal talep üzerinden meşrulaştırılamayacağını bir kere daha vurguluyoruz! Bir örneğine bu kez Diyarbakır’ın Tanışık köyünde maruz kalınan, şiddet ve tedhiş yöntemleriyle sürdürülen, birçok sivil halkın da canına kasteden bu korkunç ve insanlık dışı katliamı yüksek sesle kınıyor, bu patlamada ölenlere Allah’tan Rahmet, yakınlarına başsağlığı yaralılara da acil şifalar diliyoruz”

(Sait BAYRAM’ın Haberi)

523 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika