Dolar : Alış : 4.4652 / Satış : 4.4732
Euro : Alış : 5.2674 / Satış : 5.2769
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14243 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Müslim: IŞİD’e yardım eden ülkeler Lahey’de yargılansın

23 Temmuz 2015 - 518 kez okunmuş
Ana Sayfa » Tüm Haberler»Müslim: IŞİD’e yardım eden ülkeler Lahey’de yargılansın

Kobanê Eş Başbakanı Enver Müslim, “IŞİD’e yardım eden ülkelerin, kurumların ve kişilerin Lahey’de yargılanmalarını istemek için komisyon kurduklarını” söyledi. Bir aydan az zamanda belgeleri dünyaya açıklayacaklarını söyleyen Müslim, “Türkiye’de bize destek olan arkadaşlarımız var ama katliamın içinde olanları da açıklamak boynumuzun borcu” dedi. Kobanê Kantonu Eşbaşkanı Enver Müslim, Cumhuriyet’ten Celal Başlangıç’ın sorularını yanıtladı. Özgür, eşit, demokratik bir Suriye’nin bütünlüğünü savunmaya kararlı olduklarını söyleyen Müslim özellikle son saldırıda yakalanan IŞİD üyeleri ile tanık anlatımları ve topladıkları bilgilerden ve belgelerden oluşan bir dosyanın kurdukları Kobanê Soruşturma Komisyonu tarafından hazırlandığını belirterek şu görüşleri dile getirdi: “Bu dosyayı bütün dünya kamuoyuna sunacağız. Tel Abyad’ta DAİŞ (IŞİD) çeteleri Akçakale üzerinden geçip buraya gelmişlerdir. Bu herkesin bildiği birşeydir. Türkiye’nin resmi açıklaması var, ‘Biz Rojava’da hiçbir Kürd iradesinin ortaya çıkmasını istemiyoruz’ diye. DAİŞ her yerde tarihi kentleri, anıtları, mezarları, ermişlerin türbelerini tahrip ederken Süleyman Şah türbesine yönelik herhangi bir saldırıda bulunmadılar. Bir diğer nokta da Tel Abyad yönetimi DAİŞ’in elindeyken her türlü ticari faaliyet yürütülüyordu ve Türkiye buna yönelik herhangi bir yasaklama getirmedi. Ama Tel Abyad özgürleştikten sonra bütün ticari faaliyetleri durdurdu..”

Dünyanın birçok yerinden IŞİD adına savaşmaya gelen 10’ar, 15’er kişilik grupların Türkiye üzerinden geçtiğini ve bunu da bütün dünyanın bildiğini söyleyen Müslim sözlerini şöyle sürdürdü: “En önemlisi Türk devleti şimdiye kadar çatışmada yaralanan, sınırı geçtikten sonra yakalanan DAİŞ üyelerinin kimliğini açıklamadı. Bunlar yarın Türklere yönelik katliamlara girişebilirler. Türkiye halkının da başına bela olacaklar. Türkiye kendi safını netleştirmelidir. Rojava’da gelişen olayların yarın Türkiye’de gerçekleşmeyeceğinin garantisi yoktur.”

DOSYA HAZIRLADIK

Katliamda yer alan ve yakalanan IŞİD üyelerinin ifadeleri, tanıkların anlatımları ve ele geçen belgelerle birlikte bir dosya hazırladıklarını belirten Müslim, yaptıkları çalışmayı anlattı: “Kobanê emniyet istihbaratı bir soruşturma yürütüyor. Güvenlikle ilgili olan kısmını biz kendimiz yapıyoruz. İşin hukuki boyutu da hukukçular yürütüyor. Bu çalışmaya sivil toplum örgütleri, savaşta yakınlarını kaybeden ailelerin kurumu ve insan haklarıyla ilgili kurumlar da işin insani boyutunu yürütüyor. Soruşturma komisyonumuz belgeleri, bilgileri, tanıklıkları topluyor. Kısa bir süre içinde DAİŞ ’e yardım eden ülkeleri, kurumları, kişileri bütün dünyaya teşhir edecek ve Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanmaları için çağrı yapacağız.”  (BasNews)

müslim

346 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika