Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Ne yaptı lan bu devlet size’ diyen memurlar hakkında işlem başlatıldı mı?

05 Ekim 2015 - 589 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘Ne yaptı lan bu devlet size’ diyen memurlar hakkında işlem başlatıldı mı?

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Silvan’da “Ne yaptı lan bu devlet size” diyerek halkı tarayan özel harekatçıların amirleri hakkında işlem başlatılıp başlatılmadığını İçişleri Bakanı’na sordu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Diyarbakır Valiliği tarafından 2 Ekim günü Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde “Kamu düzeninin sağlanması” gerekçesiyle sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve dört mahalleye yönelik başlatılan askeri ve polis operasyonlarının yanı sıra halka yönelik asker-polis saldırılarına ilişkin İçişleri Bakanı Selami Altınok’un yanıtlaması için Meclis Genel Kurulu’na soru önergesi verdi. Önergede, daha öncede sokağa çıkma yasağı ilan edilen ve gerçekleşen operasyonlarda çok sayıda sivil yurttaşın yaşamını yitirdiğine ve yaralandığına dikkat çekildi. 3 Ekim tarihinde, Silvan halkı ile dayanışma amacıyla kitlesel olarak Silvan’a gitmek isteyen halkın engellendiğinin belirtildiği önergede, “Silvan’a 2 kilometre uzaklıkta bulunan bir benzin istasyonunda beklerken, saat 19.15 sıralarında çoğu yüzü maskeli özel harekat timlerinin saldırısı ile karşılaştık. Bulunduğumuz alana gelen çok sayıda özel harekat polisi otomatik silahlarla havaya, sağa sola etmiştir” diye belirtildi.

Önergede ayrıca, Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde özel harekat polisinin 52 inşaat işçisini ters kelepçeli olarak yere yatırdığı hatırlatılarak şu bilgilere yer verildi: “‘Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz’ şeklindeki nutuklarına benzer şekilde 15 dakika boyunca, ‘siz bu devletten ne istiyorsunuz? Bu bayraktan ne istiyorsunuz? Bu bayrak sayesinde ekmek yiyorsunuz, bu bayrağa saygı göstermiyorsunuz. Hepiniz öleceksiniz, hepiniz gebereceksiniz, kimsiniz lan siz askerimizi, polisimizi şehit ediyorsunuz? Alçaklar, şerefsizler, kafirler!’ ifadeleri kullanarak bulunduğumuz alanı terk etmezsek öldürüleceğimizi söylemiştir.”

Avukatlar aracılığıyla 4 Ekim günü Silvan Savcılığı’na başvuruda bulunulduğunun ifade edildiği önergede, Silvan yakınlarındaki benzin istasyonunda polisin halka saldırdığına ilişkin kamera görüntülerinin alınıp silinmemesi için yasal işlem yapıldığı kaydedildi.

Önerge, İçişleri Bakanı Selami Altınok’a yöneltilen sorular şöyle sıralandı:

“*Silvan merkezine 2 km uzaklıkta içinde beklediğimiz bir benzin istasyonunun yüzleri maskeli özel harekat timlerince basılarak birlikte olduğumuz kitleye yönelik, yakın zamanda Yükseokova’da gerçekleşen ‘Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz’ şeklindeki nutuklara benzer biçimde cinnet geçirmiş bir ruh hali içerisinde tam 15 dakika boyunca ‘siz bu devletten ne istiyorsunuz? Bu bayraktan ne istiyorsunuz? Bu bayrak sayesinde ekmek yiyorsunuz, bu bayrağa saygı göstermiyorsunuz. Hepiniz öleceksiniz, hepiniz gebereceksiniz, kimsiniz lan siz askerimizi, polisimizi şehit ediyorsunuz? Alçaklar, şerefsizler, kafirler!’ şeklinde ifadeler kullandıktan sonra ‘en kısa zamanda bulunduğumuz alanı terketmediğimiz takdirde hepimizi öldüreceğim’ diyen özel harekat amirinin kimliği tespit edilmiş midir?

*Özel harekat amirinin kimliği tespit edilmişse Bakanlığınızca adli ve idari soruşturma açılmış mıdır? Henüz hakkında adli bir soruşturma başlatılmamış ise gerekçesi nedir? Adli ve idari soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?

*Özel harekat amirinin bizlere söylediği ‘hepimizin öldürülmesi’ talimatı kim veya kimler tarafından verilmiştir?

*Yakın zamanda Yüksekova’da 52 inşaat işçisini yere ters kelepçeli olarak yatırıp, ‘Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz’ diyen özel harekatçı olduğu belirtilen polis amirine ilişkin adli ve idari işlem başlatılmış mıdır? Başlatılmış ise bu hukuki süreç hangi aşamadadır? Henüz bir soruşturma başlatılmamış ise gerekçesi nedir?”

2E7CT3Nx

344 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika