Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7077 / Satış : 4.7162
Euro : Alış : 5.4848 / Satış : 5.4946
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir36°CSıcak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14272 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öcalan’ın avukatları BM’ye başvurdu

28 Temmuz 2016 - 386 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Öcalan’ın avukatları BM’ye başvurdu

Öcalan’ın avukatları BM’ye başvurdu

Abdullah Öcalan’ın avukatları, Öcalan’ın koşullarının yerinde incelemesi talebiyle Birleşmiş Milletler’e başvurdu. Başvurunun 12 Temmuz’da yapıldığı belirtildi.

Tutulduğu İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde, 5 yıldır avukatları ile 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana ise İmralı Heyeti üyeleri ile görüştürülmeyen Abdullah Öcalan’ın avukatlarının 12 Temmuz’da Birleşmiş Milletler’e (BM) başvurduğu öğrenildi. Dicle Haber Ajansı’nın (DİHA) haberine göre, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Dairesi’ne başvuran Öcalan’ın avukatları, müvekkilleri üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin yerinde incelenmesini istedi.

8 AYRI RAPORTÖRE BAŞVURU

Başvuru “İşkence ve diğer acımasız, gayri insani veya aşağılayıcı davranış veya cezalandırmaya yönelik özel raportör”, “Terörizme karşı koyarken insan haklarının tanınması ve korunmasına yönelik özel raportör”, “dava dışı, özel ve keyfi uygulamalara yönelik özel raportör”, “azınlık hususlarına yönelik özel raportör” ve “Irkçılık, ırkçı ayırım; yabancı düşmanlığı ve ilgili hoşgörüsüzlüğün yeni formlarına yönelik özel raportör”ün de aralarında bulunduğu 8 ayrı raportöre yapıldı. Avukatlar başvurularında müvekkilleri Öcalan’ın İmralı’da tutulduğu ağırlaştırılmış tecrit koşullarını aktarıp, avukat, aile, ziyaret haklarının ve haberleşme hakkının engellendiğini vurguladı. Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) İmralı Cezaevi’nde yaptığı ziyaretleri ve bu ziyaretlerin ardından tecrit koşullarının kaldırılmasına dönük hükümete tavsife kararlarının da içinde bulunduğu raporları da başvurularına ekleyen avukatlar, BM’den Öcalan’ın tutulduğu ağır tecrit koşullarının yerinde görülmesi ve bu koşulların müvekkil üzerindeki etkilerinin saptanması için tespitler yapması için raportörlerini görevlendirmesini talep etti.

“TECRİT KOŞULLARI YERİNDE GÖRÜLMELİ”

Avukatların başvurusunun talep kısmında şu ifadelere yer verildi: “Bugün ne zamana kadar sürdürüleceği belli olmayan, hukukun ve hukuk makamlarının etki etmediği, tamamen siyasi iktidar politikaları doğrultusunda yaklaşımların sergilendiği İmralı Tecrit Sisteminin son bulması ve her hâlükârda koşullarının hukuka uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun için; Müvekkile karşı uygulanan ağır tecrit koşullarının yerinde görülmesi ve bu koşulların müvekkil üzerindeki etkilerinin saptanması için tespitler yapılmak üzere ilgili cezaevinin ve müvekkilin tarafınızca ziyareti, müvekkil üzerinde uygulanan ağır tecrit koşullarının kaldırılması, müvekkilin ailesi ve avukatları ile görüşme hakkına engel olunmasına son verilmesi, müvekkil ve avukatları arasındaki her türlü iletişim engelinin kaldırılması için Türk Hükümeti ve BM nezdinde gereğinin yapılmasını rica ederiz.”

384 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
..