Dolar : Alış : 4.7207 / Satış : 4.7292
Euro : Alış : 5.5240 / Satış : 5.5339
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir32°CMevzi Sağanak

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14244 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öcalan’ın mesajı: “Bu kan dursun”

13 Eylül 2016 - 575 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»Öcalan’ın mesajı: “Bu kan dursun”

siyasetciler aclık grevinde

İmralı Adası’nda Abdullah Öcalan ile güreşin kardeşi Mehmet Öcalan, ağabeyinin, “Ağabeyim Abdullah Öcalan, ‘bizim projelerimiz vardır, o önceki süreci biz yok etmedik. 6 ayda bu sorunu çözeriz, bu kör bir savaştır. Artık bu kan, gözyaşı dursun, bunu basına açıklayabilirsin dedi” dedi. Öcalan’ın mesajı üzerine Diyarbakır’da açlık grevinde bulunan ve aralarında milletvekillerinin de bulunduğu 50 kişi açlık grevini sonlandırdı.

İmralı Adası’nda çarptırıldığı ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan, dün kardeşi Mehmet Öcalan ile görüştü. Mehmet Öcalan, görüşmenin ardından aldığı mesajları bugün Öcalan’dan haber alınamadığı gerekçesiyle aralarında milletvekillerinin de bulunduğu 50 kişinin açlık grevini sürdürdüğü DBP binasında açıkladı. Ağabeyi Öcalan ile 2 yıl aradan sonra İmralı’da yüzyüze 1 saatlik bir görüşme yaptıklarını belirten Mehmet Öcalan, Öcalan’ın Kürtler içinde, Ortadoğu’da ağırlı bir yeri olduğunu söyledi.

Mehmet Öcalan, şunları söyledi: “Bazı konularına değinmek istiyorum. Orada 3 arkadaşı da vardır. Onlarla beraber çalışıyoruz. Evet tecrit durumumuz devam ediyor. Ama fiziksel olarak fazla bir sorunumuz burada yoktur dedi. Durumumuz eskisi gibi devam ediyor. O arkadaşlarla ara sıra temas ediyoruz. Sorun burada böyle yoktur. Bizim projelerimiz vardır. Eğer devlet bu projelere hazırsa biz bu projeleri 6 ayda bitirebiliriz. O önceki süreci dedi biz o süreci yok etmedik. O benim yanıma gelen heyet evet dediklerimizi söyledik, onlara buradan giden de HDP ve onların diğer arkadaşlarında getirdi, onlara aktardık. Onlar dediler ki, devletin heyeti bunu demiş 15 sonra yine geleceğiz. Bu süreç en kısa zamanda Kürt sorunu ağır bir sorundur dedi. 20, 40 senelik sorun değildir. 100, 200 senelik sorundur dedi. Eğer dedi, devlet samimi olsaydı bu sorun şimdi çözülmüştü. Bu kadar insanlar ölmezdi. Her gün yatamıyorum. Bölgede ve Türkiye’nin genelinde günde 20-30, 40 insan ölüyor. Bu ülke bunu hak etmemiştir. Biraz vicdanlı insanlar bunu düşünmeleri gerekir dedi. Eğer dedi devlet hazırsa 2 adamını buraya gönderir bu sorun evet ağır sorundur projelerimiz hazırdır. Dediklerimi söylüyorum 6 ayda bu sorunu çözeriz. Bu bir kör savaştır. Kimse kimseyi yenecek bir savaş değildir. Belki 80 sene daha devam eder. Yazıktır, ölen insanlara yazıktır. Artık bu kan, gözyaşı dursun. Bunun için dedi bizzat bunu basına açıklayabilirsin. Ben dediği, için bunu açıklıyorum. Bir an önce bu tek taraflı olamıyor bu çözüm, en büyük taraf devlettir. Eğer devlet işaret ederse bu sorun çok uzun müddet devam etmez. Bana dedikleri budur. Bir de bunu söyleyebilirim insani olarak dünyanın her tarafında bu konu sürekli gündemdedir. Bunu defalarca söylüyorum, aktarıyorum. Eğer devlet hukuki bir devlet ise bir an önce avukatları ve gerekse eski heyetleri gönderebilir. Bir an önce bu yasal ailenin ve avukatların bu yasal haklarının verilmesini istiyoruz. Sağlık durumu iyidir. Kurban Bayramıdır. Bir ülkede dedi günde 30, 40 kişi ölüyorsa bu bayramda bayram olamıyor. Herkesin bayramını kutlarım ama bu da ahlaki değildir. Bu şey elimizdedir. Bunu çözebiliriz. Herkese üzerine düşen, demokratik kurumlara, aydınlara, demokratlara, siyasi partilere, insani düşünen insanlara herkes bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyor. ve bekliyor. Diyeceklerim kısa ve net bu kadardır.”

AÇLIK GREVİ BİTİRİLDİ

Mehmet Öcalan’ın açıklamasının ardından açlık grevinde bulunanlar adına konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, Öcalan’dan haber aldıklarını belirterek, açlık grevlerini bugün 8’inci gününde bitirdiklerini söyledi.

569 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika