Evden eve nakliyat sitemiz istanbul ilçelerindeki. Firmalarin listesi icin lutfen ziyaret ediniz. gaziosmanpaşa evden eve nakliyat gaziosmanpasa evden eve nakliyat/ kağıthane evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat tuzla evden eve nakliyat halkalı evden eve nakliyat
Dolar : Alış : 4.7151 / Satış : 4.7236
Euro : Alış : 5.4667 / Satış : 5.4765
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir33°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14266 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘Olay Yeri Ekibi çalıştırılmıyor’

01 Aralık 2015 - 673 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel»‘Olay Yeri Ekibi çalıştırılmıyor’

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde yaptığı basın açıklaması sonrası katledilen Diyarbakır Baro Başkanı Av. Tahir Elçi cinayetine dair aradan 4 gün geçmesine rağmen henüz elle tutulur bir sonuca ulaşılamadı. İşlenen cinayet sonrasında vakit kaybedilmeden cinayet mahallini de kapsayan bölgede “sokağa çıkma yasağı” ilan edilmesi üzerine resmi olay yeri incelemesi dahi yapılamadı. Olay yeri incelemesi de “saldırı tehlikesi olduğu” gerekçesiyle yapılamayarak, keşiften vazgeçildi.

“AMAÇ DELİLLERİ YOK ETMEKTİ”

Elçi’nin katledilmesinin ardından olay yeri incelemesi için avukatlar olarak Cumhuriyet Başsavcısı ile görüştüklerini ve bunun sonucunda olay yerine girmeye çalıştıklarını aktaran Diyarbakır Barosu’na bağlı Avukat Feride Laçin, ancak polislerinin kendilerine amirlerinin izni olmadan bölgeye gitmelerine izin vermeyeceklerini söylediklerini aktardı. Laçin, kendilerine bu yanıtı veren polislere, asıl amirlerinin Cumhuriyet Başsavcısı olduğunu hatırlattıktan sonra kendilerine izin verildiğini söyledi. Cinayet mahalline gitmek üzere yola çıktıklarında yasak kapsamına alınan bölgenin tamamına güvenlik şeridi çekildiğini gördüklerini belirten Laçin, Çarşı Karakolu’nun önüne geldiklerinde ise bir çatışma ortamı oluşturulduğunu ve “güvenlik” nedeniyle inceleme yapılamayacağı belirtilip, bölgeden uzaklaştırıldıklarını ifade etti. Laçin, keşfin bu şekilde yapılmasının engellenmesinin amacının delillerin yok edilmesine dönük olduğunu savundu. Emniyet birimlerinin ilk etapta olay yeri incelenmesi yapması gerektiğini belirten Laçin, oysa ki devlet yetkililerinin bunun yerine “sokağa çıkma yasağı” ilan ederek delilleri karartmaya çalıştığını iddia etti.

“OLAY YERİ İNCELEME EKİBİ ÇALIŞTIRILMADI”

Av. Laçin, yine olayda kullanılan silahların kimler tarafından kullanıldığını açığa çıkartılması gerektiğini üzerinde de durdu. Kullanılan tüm silahların balistik incelemesinin yapılmasının zorunluluk olduğunu kaydeden Av. Feride Laçin, “Olayın yaşandığı bölgedeki tüm boş kovanlarının tespit edilip ortaya çıkartılması gerekir. Kovan, silahı çeken kişinin tarafındadır. Ancak çekirdek veya gömlek parçası karşı tarafta olur. Tahir Elçi’ye giden kurşun kulağının arkasından girip beynini gözünün üzerinden terk ettiği zaman orada bir mermi çekirdeği ya da gömlek parçası vardır. Bunun hangi silahtan atıldığı rahatlıkla tespit edilebilir” dedi. Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün bünyesinde yer alan olay yeri inceleme ekibinin normalde iyi bir ekip olduğunu dile getiren Laçin, ancak Elçi cinayetinde bu ekibin çalıştırılmadığını da ileri sürdü.

“SORUŞTURMA ALENİ BİR BİÇİMDE YAPILMALI”

Dosya hakkında alınan “gizlilik” kararı ile birlikte delillerin yok edildiğini ve arkadaşlarının katilinin saklanmasına dönük bir tutum izlendiğini iddia eden Av. Laçin, soruşturmanın aleni bir biçimde yapılması gerektiğini, aksi takdirde yetkililerin töhmet altında kalacağını vurguladı. Alınan yasak kararı, önceki gün kaldırılmasına rağmen Başsavcı olay yerine gidip yine de incelemede bulundu. Yaşanan bu durum üzerine Diyarbakır Barosu, Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi avukatlarından oluşan heyet, katledilen Elçi’nin yaşamını yitirdiği olay yerinde incelemelerde bulunup, delil topladı.

BARO TANIKLARLA GÖRÜŞÜYOR

Öte yandan Diyarbakır Barosu, Tahir Elçi’nin katledildiği sırada takibi yapan gazetecilerle bir bir görüştü. Gazetecilerin tanıklığını dinleyen baro, olay günü orada bulunan yurttaş ve esnaflarla da görüşecek.

‘Olay Yeri Ekibi çalıştırılmıyor’ 1

401 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika