Dolar : Alış : 4.0332 / Satış : 4.0405
Euro : Alış : 4.9670 / Satış : 4.9760
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Önen: “Bu süreç bize ders oldu”

02 Kasım 2015 - 542 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Önen: “Bu süreç bize ders oldu”

1 Kasım seçim sonuçlarını değerlendiren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş Başkanı Ömer Önen, Yaşanan seçim sürecinin hem kendileri hem de halk açısından bir ders niteliğinde olduğunu ifade ederek, “Halkın gördüğü şey bizim içinde bir durum oldu. Büyük bir muhasebe ile kendi iç sorunumuzla, halkımızla olan diyalogumuz ve yeni bir sayfa açılması açısından bu süreç yaşandı diyebiliriz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Eş başkanları Ömer Önen ve Gülşen Özer, 1 Kasım seçimlerini Yenigün Gazetesi’ne değerlendirdi.

7 HAZİRANDAN İTİBAREN PARTİMİZE YÖNELİK BASKILAR UYGULANDI

HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, 7 Haziran’da seçim kararı alınırken ve parti adına seçime girerken, o andan itibaren HDP’ye büyük baskılar uygulandığını, gözaltıların başladığını ifade ederek, “Aslında çünkü biz bütün farklılıkların bir arada yaşayabilmesi için, yeni ve yine birlikte bir yaşamın olabilmesi için bir hedef vardı ve Türkiye halkları açısından bir umut oldu. Bundan kaynaklıda bir yüzde 10’luk baraj vardı. Büyük bir kampanya ile her ne kadar tam demokratik olmasa bile gerek basının gerek çevrenin, mitinglerimizin bugüne kadar görülmeyen halklarda büyük bir katılımı oldu. Özellikle mitinglerde yüz binler bir araya geldi. Ve böyle bir kampanya da biz 7 Haziran’da büyük bir moralle geldik. Aslında belki beklentilerimizin üzerinde bir oy oranı idi. Çünkü çoğu yerlerde de Milletvekili çıktı. Aslında bizim gerçekliğimizdi ve böyle bir moral motivasyon ile girdik. 7 Haziran’dan sonra bu irade tanınmadı. Ve bunun üzerine baskılar, özellikle bir darbe süreci diyebileceğimiz 1 Kasım’a hazırlık yapıldı. Psikolojik anlamda büyük bir baskı oldu. Basın ve medyanın büyük bir çoğunluğu partimize kapatıldı. Propaganda yapamadık, kendimizi anlatamadık. O konuda da gündemimiz farklılaştı” diye konuştu.

SAVAŞ DURUMUNDAN DOLAYI KENDİMİZİ ANLATAMADIK

Bölgede bir savaş durumunun yaşandığına işaret eden Önen, şöyle dedi: “Savaş durumu ile birlikte hastaneler ve taziyeler tek gündemimiz oldu. Seçim gündemini, kendimizi anlatma, demokratik ulus devlet perspektifini projesini, aslında bu süreci anlatmadan çok kendi iç çalışmalarımızı yaptık. Bir moralsizlik de vardı. Bunlar hepsi bizi etkiledi. En son Ankara’daki patlamadan sonra mitingleri yapamama; ister istemez oylarımız gerçekten, emanet diyebileceğimiz oylar yoktu. Halkın içerisinde bu projeye inanan ve bu barış ve demokrasiyi, Türkiye’nin ortak yaşamını bütünleştirebilecek oylardı. Aslında belki yüzde 50’lilik oy HDP’nin projesine onay verendir. Bize oy veren ve vermeyen halkımızın hepsinin iradelerine saygı duyuyoruz. Bundan sonra kendimizi ve demokratik siyaseti anlatmaya, özgürlük ve barışın oluşabilmesi için bütün çabalarımızı o yönlü sürdüreceğiz. Özellikle Sayın Öcalan’ın başlattığı 10 maddelik Dolmabahçe mutabakatının alt yapısını hazırlamaya ve tıkanan müzakere sürecini devam ettireceğiz.

BU SÜREÇ BİZİM VE HALKIMIZ İÇİN DERS NİTELİĞİNDEDİR

Bunda sonra yeni bir başlangıç olarak üzerimize ne düşerse yapmaya çalışacağız. Artık bu süreç hem kendimiz, hem halkımız içinde bir ders niteliğindedir. “Halkın gördüğü şey bizim içinde bir durum oldu. Büyük bir muhasebe ile kendi iç sorunumuzla, halkımızla olan diyalogumuz ve yeni bir sayfa açılması açısından bu süreç yaşandı diyebiliriz”

ÇÖZÜM SÜRECİNE SAHİP ÇIKILMASI GEREKİYOR

AK Parti’nin Çözüm sürecinin ‘buzdolabındadır’ yönündeki açıklamalarının 7 Haziran’dan önce iktidar olmak, seçim propagandası ve milliyetçi oyların alınması olarak değerlendiren Önen, Bu politika ile MHP’den oylar alındı. Ve aslında söylediği strateji, başlattığı politikayı yaptı. Bundan kaynaklı olarak da Türkiye’nin demokratikleşmesi, insan hakları, adaleti, hukuku getirmek istiyorsa Türkiye’nin birinci sorunu Kürt sorunudur ve buna inandılar, yaptılar. 13 yıllık bir iktidar süreci yaşandı. Sayın Öcalan ile İmralı’da görüşmeler yapıldı, heyetler ortak bir deklarasyon yayınladı. O zaman bunlara sahip çıkılması gerekir. Bundan kaynaklı da bizim üzerimize ne düşerse yapmaya çalışacağız. Bundan sonra da barışın, demokrasinin o tıkanan erin bundan sonrda ortak bir şekilde çalışmalar yürütürüz ve barışın ve Kürt sorunun çözümü konusunda da gereken çalışmanın da yürütülmesi gerektiğine inanıyorum” dedi.

HDP MUHATAP ALINMAZSA KANDİL ALINIR

Önen, Kürt sorunun çözümünde ve çözüm sürecinin devamında HDP’nin yeniden muhatap alınmasından başka seçenek olmadığını ifade ederek, “Yani siyaset yürüten halkın iradesi parlamentoya yansıyan HDP’dir. Bu konuda da birebir muhatap olması gereken de HDP’dir. Biz o konuda üzerimize ne düşürse yapmaya çalışacağız. Yani HDP bir muhataptır. Yani HDP ile muhatap olmayacaksa o zaman Kandil’e ve silahlı güçlerle olur. Ama biz daha çok kiminle olacaksa olsun bizim üzerimize ne görev düşerse biz yapacağız. Ama sonuçta bu sorununun da biran önce çözülmesi gerekir” şeklinde konuştu.

ÖZER: HALKIMIZ PSİKOLOJİK BASKI ALTINDA SEÇİME GİTTİ

HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Gülşen Özer ise, Partilerinin ve seçmenleri açısından iyi bir seçim olduğunu vurgulayarak, “Ama halkın psikolojik baskı altında seçim gitti. Maskeli polislerin gözetiminde oyların kullanıldığı bir seçim oldu. Korucuların köylerde sandık görevlileri olarak bırakıldığı, korucuların köylerine ilave olarak bazı şahısların oy kullanmaları oldu. Bu kadar hile ve ayak oyunlarına rağmen yinede seçimi iyi bir şekilde atlattı. Şehirlerde ve köylerde güvenlik güçlerinin baskıları oldu. Özellikle kırsal alanlarda sandık başkanlarına psikoloji baskılar yapıldı. Adil olmayan bir seçim geçti” dedi.

BASKIYA RAĞMEN HALK PARTİLERİNE SAHİP ÇIKTI

Her şeye rağmen halkın oylarını kullanarak, partilerine sahip çıktıklarına değinen Özer, “Bundan sonra bizim çalışmalarımız düzgün ve daha azimli devam edecektir. Devletin uyguladığı psikolojik baskıdan dolayı mitingler yapılmadı. Basını kullanamadık, miting yapamadık. İnsanların acı yaşamaları, patlamaların olması bize dezavantaj olarak döndü. Bu kadar dezavantaja rağmen bizi seçim çalışmalarını yürütmemiz yine de bizim için başarıdır.  Seçmenlerimizin oylarına saygı duyuyorum. Bize oy veren vatandaşlarımıza layık olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

(Sait BAYRAM’ın ÖZEL HABERİ)

HDP İl Eş Başkanları (1) HDP İl Eş Başkanları

359 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika