Dolar : Alış : 3.9362 / Satış : 3.9433
Euro : Alış : 4.8335 / Satış : 4.8423
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir22°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14142 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Özçelik: “Çözümsüzlük siyasetine son verilmeli”

21 Eylül 2016 - 517 kez okunmuş
Ana Sayfa » Siyaset»Özçelik: “Çözümsüzlük siyasetine son verilmeli”

mustafa-ozcelik-696x463

Abdullah Öcalan’ın verdiği barış mesajını değerlendiren Kürdistani partiler, yaşanan savaş ortamını sonlandıracak her türlü adımı destekleyeceklerini vurguladı Kürdistan Özgürlük Partisi (Partiya Azadiya Kurdistanê-PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, Abdullah Öcalan, 11 Eylül’de kendisiyle görüşme gerçekleştiren kardeşi Mehmet Öcalan aracılığıyla içerisinde bulunan çatışma ve savaş ortamının son bulması için devlete ve hükümete gönderdiği barış mesajını değerlendirdi. PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, öncelikle Öcalan’ın gönderdiği barış mesajına dikkat çekerek, yaşanan savaş ortamını sonlandıracak her türlü adımı destekleyeceklerini söyledi.

“PKK’NİN SİLAH BIRAKMASI ÇÖZÜM GETİRMEZ”

PKK’nin silah bırakmasıyla çözüme kavuşulmayacağının altını çizen Özçelik, Kürt sorununun ulusal bir sorun olduğunu ve çözümünün de yine ancak ulusal temelde çözülebileceğini vurguladı. Demokratik Çözüm Süreci’nin sona ermesini, Türk devletinin Kürtlerin siyasal, sivil, demokratik mücadele ve gelişiminde duyduğu korku, Rojava ve Federe Kürdistan’ı gelişmelerden duyduğu korkuya bağlayan Özçelik, bütün bunların ise devlet açısından bir bütün olarak yeni bir stratejiye dönüştüğünü iddia etti. Özçelik, “Türk devleti, Kürtleri her alanda bastırmak, korkutmak, sindirmek için birçok uygulama sürdürmektedir. Belediyelere kayyum atanması, öğretmenlerin görevden alınması ve OHAL ilanıyla gittikçe siyasal çalışma alanların daraltması ile Kürtlere sadece şiddetin yolunu göstermek istiyor” dedi. PAK Genel Başkanı, bu politikalara karşı ise tüm Kürtlere duyarlılık çağrısında bulundu.

“ÇÖZÜMSÜZLÜK SİYASETİNE SON VERİLMELİ”

Devleti, barış çağrılarına karşılık vererek derhal bütün Kürt partilerinin dahil olduğu çözüm sürecinin başlatılmasına davet eden Özçelik, şunları söyledi: “Türk devletine de açık çağrımız; 90 yılı aşkın süredir, defalarca imha, inkar, asimilasyon, soykırım siyaseti ile savaş ve çözümsüzlük siyaseti bugünlere gelindi. Ama bu siyasetin hiçbiri Kürt özgürlük mücadelesini durduramamıştır. O halde Türk devleti de bu savaş ve çözümsüzlük siyasetine son vermeli.”

“DEMOKRATİK KİTLELER BARIŞ İÇİN HAZIR”

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, “Öcalan’ın mesajı karşısında Kürdistan demokratik hareketinin Kobanê ile gösterilen dayanışmada ortaya çıkan ruh gibi yeniden sokağa çıkması gerektiğini” söyledi. Ulusal demokratik kitlelerin barış için hazır olduğunu dile getiren Çiftyürek, “Başta anadilde eğitim olmak üzere 20 milyon insanın en insani hakki ve en demokratik talebi karşılanırsa, neden iki kişi göndersinler. Devlet kendisi muhatap olsun ve bu şekilde meseleyi çözerler” dedi. Ortadoğu’da Kürt halkının olmadığı siyaset ekleminin mümkün olamayacağının altını çizen Çiftyürek, “Her taşın altında Kürt meselesi yatıyor” diyerek, çözümün Kürt halkı dışında sağlanmayacağını kaydetti.

510 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika