Dolar : Alış : 4.0758 / Satış : 4.0832
Euro : Alış : 4.9720 / Satış : 4.9809
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir27°CAçık

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14232 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Polislerin ifadesi alınmadı

03 Aralık 2015 - 658 kez okunmuş
Ana Sayfa » Aktüalite»Polislerin ifadesi alınmadı

Elçi Ailesi’nin avukatlığını yapan Neşet Girasun, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürüldüğü sokakta, kaçan şahıslara ateş eden polislerin dosyada ifadelerinin yer almadığını iddia etti. CHP İstanbul milletvili Sezgin Tanrıkulu polislerin tanık ya da şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınacağı kesinleşmediği için ifadelerinin alınmamış olabileceğini söyledi

Diyarbakır Baro Başkanı Elçi’nin öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Elçi’nin hayatını kaybetmesine neden olan kurşunun kim tarafından atıldığının belirlenmesi için bazı polislerin ifadelerinin alındığı basına yansımıştı. Ancak Elçi Ailesi’nin avukatlığını yapan Neşet Girasun, dosyada polislerin ifadelerinin yer almadığını iddia etti. CHP İstanbul milletvili Sezgin Tanrıkulu da polislerin tanık ya da şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınacağı kesinleşmediği için ifadelerinin alınmamış olabileceğini söyledi.

‘DOSYADA TUTANAK BİLE YOK’

Dosyanın bir örneğini aldıklarını dile getiren Neşet Girasun, ateş ederken görülen polislerin gözaltına alındığına ya da şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alındığına dair dosyada bir evrakın bulunmadığını dile getirdi.

Avukat Neşet Girasun, dosyada yaptığı incelemelerine göre, Elçi’nin vurulduğu noktada ateş eden polislere ait herhangi bir ifade tutanağının dosyada bulunmadığını savunarak, “Tahir Bey’in öldürüldüğü noktaya 3-4 metre mesafede olan polisler en kuvvetli şüphelilerken, bunların ifadesi alınmamış veya alınmışsa bile bize verilmemiştir. Bunların şüpheli sıfatıyla gözaltında olması ve ifadelerinin alınması gerekirken, bu konuda dosyada bir işlem bulunmamaktadır” dedi.

BOZDAĞ DA “BU POLİSLER DE FAİL OLABİLİR” DEDİ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’yi ziyareti sırasında kendisinin de hazır bulunduğunu kaydeden Girasun şöyle devam etti: “Bakan Bozdağ, bu polislerin de fail olabileceğini belirttiği halde gözaltına alınmamış ve ifadelerine başvurulmamış olması ciddi kuşku ve güvensizlik yaratmakta, soruşturmanın sağlıklı ve hukuka uygun biçimde yürümediğini ortaya koymaktadır”

Girasun, Elçi’nin PKK’lılar tarafından hendeklerin bulunduğu yönden açılan ateşle vurulmuş olabileceği iddiasına ilişkin de “Hendeklerin olduğu sokaktan Tahir Bey görülmemektedir. Bu ihtimal, sıfırdır. Ben bunu Bakan Bozdağ’a da belirttim” diye konuştu.

Öte yandan konu ile ilgiki açıklamalarda bulunan CHP İstanbul milletvili Sezgin Tanrıkulu da polislerin tanık ya da şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınacağı kesinleşmediği için ifadelerinin alınmamış olabileceğini söyledi. Tanrıkulu, soruşturma dosyası hakkında gizlilik kararı verilmediğini belirterek, “Polislerin beyanlarının soruşturma dosyasında olması ve bunun da avukatlara açık olması gerekir. Erişime açıksa ve ifade yoksa bu ifadenin alınmadığı anlamına gelir. Alınmayabilir. Şöyle ki, henüz şüpheli sıfatı orada bulunan polislere verilmemiş olabilir. Tanık sıfatıyla mı şüpheli sıfatıyla mı ifadesi alınacağı kesinleşmediği için de olabilir. Bir de öncelikle soruşturma izninin çıkması lazım” dedi.

Tanrıkulu olaya bakış açısının ‘aydınlatmaya’ yönelik olmadığı için “Polisleri, güvenlik kuvvetlerini korumaya yönelik bir devlet refleksi var. O yüzden görev suçu sayılmaz ve soruşturmaya da izin verilmeyebilir” dedi. Tanrıkulu, bir kamuoyu baskısı olmadığı sürece polislerin yargı önüne çıkarılmayacağın inandığını sözlerine ekledi. Öte yandan uzun yıllar polislik yapan ve şu anda avukatlık yapan Ayhan Erdoğan, soruşturma izinlerinin İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak özel bir izinle Valiliklere ait olduğunu, Valiliklerin de genellikle bu izni vermediğini ifade etti.

tahir-elci-nin-olduruldugu-yerde-savcilara-yine-7923516_1119_m

 

350 Total Views 1 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika