Dolar : Alış : 3.9039 / Satış : 3.9110
Euro : Alış : 4.8103 / Satış : 4.8189
HAVA DURUMU
hava durumu

Diyarbakir19°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 21 Kategoride 14141 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Psikolog Şahin: “Devlet istismarcıyı koruyor!”

12 Haziran 2016 - 1.282 kez okunmuş
Ana Sayfa » Gündem»Psikolog Şahin: “Devlet istismarcıyı koruyor!”

Psikolog Berivan (1)

Mezopotamya Psikologlar Platformu üyesi psikolog Berivan Çilen Şahin, Son dönemlerde yeniden gündeme gelen çocuk istismarcılığını www.haberdiyarbakir.gen.tr’ye değerlendirdi. Devletin odağında cinsel istismara uğrayan çocuğu ‘korumam lazım’ dürtüsünden ziyade, istismarı yapanı koruyayım. Acaba bu olayı nasıl örtbas ederimin’ olduğunu ifade eden Şahin, “İstismara uğrayan çocuklara ne yapılmalıdır’dan ziyade, bu çocuk istismara uğramasın diye ne yapılmalıdır” dedi.

İşte, Psikolog Berivan Çilen Şahin’in çocuk istismarlığı ile ilgili çarpıcı röportajı şöyle;

Son dönemlerde özellikle çocuklara yönelik cinsel istismar gündeme gelmeye başladı. Okullarda öğrencilere yönelik istismarlar basına yansıdı. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz? Daha önce yok muydu da yeni mi gündeme geldi?

CİNSEL İSTİSMAR DÖNEMLİK BİR PROBLEM DEĞİLDİR

Cinsel istismar dönemlik bir problem değildir. Bu dönemde çok fazla gözlemlediğimiz bir şey, çok fazla haberlere yansıyan bir durum ama aslında cinsel istismar vakaları zaten gözlemlediğimiz durumlardı.

Neden bu kadar gündemleşti peki?

Aslında biraz daha birkaç olay üzerinden belki insanların farkında olması yüzünden olabilir. Gündemleşti çünkü basına yansımaya başladı. Yani vakalar artmadı. Bu tür vakalarda yani tecavüz, istismar gibi vakalarda toplum ve otoriteler kabul etmeyi ve kurbanla özdeşim kurmayı reddeder. Çünkü kurbanla özdeşim kurmak sorumluluk almayı gerektirir. Dolayısıyla faili suçlamaya meyilli oluruz. Ama bu tür olayların basında daha çok yer alması ve birtakım kurumların bununla ilgili çalışmalar yürütmesi insanların da bir tavır sergilemesini sağladı.

Biz çocuk kavramını ve cinsel istismarı ne zaman dile getirmeye başladık?

15 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNUN EVLENDİRİLMESİ BİLE İSTİSMARDIR

Aslında dünya tarihine baktığınız zaman çok eskidir cinsel istismarın tanımlanması. Coğrafya açısından bakarsak halen net bir cinsel istismar tanımlaması kültürel bazda yoktur. Çünkü 15 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi de cinsel istismardır. Ama bunu yaşıyor muyuz? Evet bunu yaşıyoruz. Mesele aslında bunun normalleştirilmemesi gerekir.bu da kültürler üstü bir durumdur. Şöyle ele almak gerekir bireyin bedensel, zihinsel gelişimini baz almalıyız.  Ve buna bağlı olarak 15 yaşındaki bir kız çocuğu ne fiziksel, ne de zihinsel olarak bir cinsel birlikteliğe hazır değildir. Hazır olmadığı bir durumda ve rızası dışında yapılan bu harekete bu yüzden istismar adını veriyoruz. Neden istismarı şuanda gündeme getiriyoruzun temel nedeni bu. Ve gündemleşmesinin, bununla ilgili haber duymamızın nedeni de bir yanda.

EBEVEYNLER KISMEN BİLİNÇLENMEYE BAŞLADI

Kurumlar bir kere bu işle ilgili çalışma yürütürler ve bu yeni bir şey değil. Yıllardır insanlar bununla ilgili hem çocuk hem de kadın kurumları bununla ilgili çalışmalar yürütüyorlar. Ve artık bir şekilde artık ebeveynlerde kısmen bilinçlenmeye başladı. Belki ebeveynler de çocuklarında bir takım davranış farklılıkları sezdiklerinde akıllarına böyle bir ihtimal da getirebiliyorlar. Sonrasında ne yapıyorlar? Kısmını konuşmak gerekir belki ama en azından bu ihtimali bilmek bile önemli bir şey. ‘ Benim çocuğumda tecavüze uğrayabilir’i bilmek önemli bir şey.

İstismar’a uğrayan çocuğun ruh hali, psikolojisi nasıl? Nasıl tespit ediliyor?

ÇOCUKTAN YETİŞKİN CİNSEL DAVRANIŞ GÖRÜLÜRSE…

Temelde yaş gruplarına göre çok farklılaşan bir durumdur. Fiziksel belirtilerin dışında çocuk cinsel istismarını nereden ilk şüpheleniyoruz. Çocukta yetişkin cinsel davranışı gördüğümüzde şüpheleniyoruz. Yani aslında bilmeyeceği, bilmemesi gereken davranışı yaşıtına, oyuncağına, kardeşine uyguladığında bu çocuk aynı davranışa maruz kalmıştır veya buna izlettirmeye maruz kalmıştır diye düşünüyoruz. Ayrıca çocukta daha önce gözlemlemediğimiz durumlar varsa mesela dışadönük bir çocuğunuz varken içine kapandıysa, aşırı uyarılmışlık hali yaşıyorsa yani ani tepkiler veriyorsa şüphelenebiliyoruz. Sadece bu da değildir annesinin, babasının yanında cinsel ilişkiye girmesi de istismardır. Çocuğu elle taciz etmek de istismardır. Çocuğa kendi cinsel organını göstermek de istismardır aynı zamanda pornografik yayınlar izletmekte istismardır. Dolayısıyla çocuk buna direk maruz kalmasa bile böyle bir yayın izlettirilmiş de olabilir bunun hepsini aslında biz cinsel istismar kategorisinde değerlendiriyoruz.

Hükümet’in ya da bölgedeki yetkililerinin cinsel istismara yönelik politikaları nasıl?

SÜREÇ SAĞLIKLI YÜRÜTÜLMÜYOR

Size hukuki süreçten bahsedeyim. Biliyorsunuz Kulp’ta böyle bir durum yaşandı. Hükümetin ilk yaptığı eylem, çocuk bu anlamda çok açıkça ve ne yaptığının bilincindeyse ki Kulp’ta kız çocuğu 15 yaşındaydı. Aslında devlet koruması altına alındığında 14 yaşındaydı. Ne yaşadığının farkındaydı ve çok açık bir şekilde anlatabiliyordu. Ama daha küçük çocukları düşündüğünüzde genelde çocuk bir kere ÇİM (Çocuk İzleme Merkezi) yoluyla ifadesi alınıp, tekrar aileye verilebiliyor. Ve süreçte hiç sağlıklı yürütülmüyor. Dava süreci. Aslında ilk fikir devlet erki tarafından akla gelen fikir ‘bu çocuk yalan mı söylüyor?’ yani bu algıyı da yargıladıkları için çocuk dava sürecinde çok fazla zarar görüyor. Aile çok ciddi zarar görüyor. Ve bunlar aslında çok net bilindiği için çoğunlukla mesela buna maruz kalan aileler sorunu kendi kendilerine hal etmeye çalışıyorlar. İstismar eden kişiyi öldürmeye kadar gidebiliyor. Ya da ‘hadi buradan taşınalım, başka bir yere gidelim. Çocuğumuz da biz de bunu unutalım’ çünkü biliyorlar ki o dava çok uzun yıllar sürüyor. Ve o süreçte sürekli zarar görüyor. Sürekli çocuk aynı şeyi yaşar gibi oluyor. Aslında Çocuk İzleme merkezi (ÇİM) dediğimiz yerlerde çocukların bu anlamda ifadeleri alınıyor. Ama sonrasında yani dava sürecinde savcı çocuğu çağırıp bütün salonun önünde yeniden her şeyi anlatmasını isteyebiliyor. Böyle şeyler yaşanabiliyor. Bu çocuğun yaşadıklarını tekrar tekrar anlatması aslında gerçekten istismara uğramasından farklı bir şey değil. Çünkü çocuk için istismar travmatik bir süreçtir. Herhangi bir cinsel yaşantı değildir. O çocuğu o süreçten sonra yaşantısını çok fazla değiştirecek cinsel birlikteliğe karşı duygusal birlikteliğe karşı etrafındaki insanlara karşı tutumu, her şeyi değiştirebilecek bir süreçtir. Çünkü çocuk ne yaşadığının farkında değildir o süreçte. Ve belki de çocuk yıllar boyunca bunu gömdükten sonra yetişkinliğinde açığa çıkacak bir süre problemle yüzleşecektir.

DEVLET İSTİSMARI RET ETMEYİ ÖZÜNDE TERCİH EDİYOR

Ama yargılanırken aslında bir yetişkin yargılandığı için belki ve şöyle de bir gerçeklik var. Eğer devlet istismar suçundan doğru o bireye ceza verirse istismar uygulandığını kabul etmek zorunda. Kabul ettiğinde ondan bir süre sonra Avrupa Birliği’ne bu sene acaba ‘ülkenizde kaç tane istismar suçu işlendi?’ ve kaç tane kadına şiddet suçu işlendi diye bir rapor vermek zorunda. Dolayısıyla hem tecavüz vakalarında, hem kadına yönelik şiddet hem de istismar vakalarında olduğu gibi devlet bunu ret etmeyi özünde tercih ediyor. Çünkü eğer bunu kabul ederse ülkesinde neler yaşandığını da kabul etmiş oluyor. Doğal olarak dünya gündemine de bu şekilde gelmiş oluyor.  Aynı Ensar vakfında olduğu gibi. Devletin odağında şöyle bir şey yok; ‘Bu çocuğu korumam lazım’ dürtüsünden ziyade, istimarı yapanı koruyayım, acaba bu olayı nasıl örtbas ederim’ bunu örtbas ederken zaten onu korumuş oluyor. Bu durumları mahkeme süreci getiriyor.

ASP’de de işler nasıl işliyor?

BİR YERE KAPATMAK ÇOCUĞUN ZARAR GÖRME İHTİMALİ YÜKSEK

İstismar vakalarında orasını tam olarak bilmiyorum. Ama benim bildiğim kadarıyla eğer ensest ise ya da aile çocuğunu istismardan koruyamayacak durumdaysa o çocuk aileden alınıyor zaten. Ama işte orada süreç ne kadar sağlıklı yürüyebilir. O çocuklar kendi aralarında ne kadar istismardan korunabilir? Akran istismarı dediğimiz bir şey de var. İstismar sadece yetişkinden gelmek durumunda değil. Ve onun ötesinde o çocuğu orada rehabilite etmek için bulunduruyorsunuz ama zaten istismara uğramış bir çocuk, düşünün 14 yaşındasınız, bir yetişkin ya da akranınız tarafından istismar edilmişsiniz ama ailenizden alınıp bir yere kapatılıyorsunuz. Böyle bir durumda zaten çocuk kendisini çok kötü bir şey yaşadığının bilincinde ve alınıp bir yere kapatıldığı için ailesinden uzaklaştırıldığı için yine suçluluk psikolojisine girme ihtimali çok yüksek. Rehabilitasyon sürecinde çocuğun zarar görme ihtimali çok yüksek doğal olarak.

KOLAY OLAN İNKAR ETMEK

O çocuğun o süreçteki psikolojisini düşünmek de gerekli. Çünkü belki de, çocuğu rehabilite etme sürecinde eğer ensest yoksa ailenin yanında bunu sürdürerek ve bu süreçte aileyi de çocuğu da düzenli gözlemleyerek o süreç yürütülürse daha sağlıklı olabilir ama işte devlet için kolay olmayan bu değildir zaten. O anlamda alıp rehabilite etmek daha kolay olandır. Kolay olan inkar etmek.

Önerileriniz, talepleriniz ne olabilir?

ÇOCUKLARIN İSTİSMARA UĞRAMASINI ENGELLEMEK LAZIM

Bir çocuğun alınıp kendisi gibi istismara uğramış bir sürü çocukla birlikte olması aslında siz vebalısınız gibi bir şeye dönüşebilir o çocuk için. Sizin toplumdan uzak durmanız lazım. Biz sizi koruyoruz. Bu aslında sizin hiçbir zaman kendisini koruyamayacağınızın da ifadesidir. Bence istismara uğrayan çocuklara ne yapılmalıdırdan önce şu düşünülmeli? Bu çocuk istismara uğramasın diye ne yapılmalıdır. Yani devletin kendi kurumunda mesele Pozantı’da çocuklar istismara uğruyorsa bir kere bu çocuk istismarı bilmelidir. Neye uğradığını, neye uğradığının ihtimalini bilmelidir. Ve bunun karşısında nasıl davranması gerektiğini bilmeli. En  temeli de zaten eğer çocuk istismara uğrayıp herhangi bir kolluk kuvvetine herhangi bir kuruma gidip bunu anlattığında o süreç sağlıklı bir şekilde nasıl yürütülebiliyorsa öyle yürütülmeli. O çocuk en sağlıklı bir şekilde nasıl rehabilite ediliyorsa öyle rehabilite edilmeli. Yani 20 çocuğu bir eve doldurup çocuklarla hafta bir görüşme alarak istismarın rehabilitasyonu yapılmaz. Çünkü o çocuklar zaten sürekli kendi aralarında bunu konuşacaklar. Kadın sığınma evinde de böyle oluyor. Bu bazen tedavi edilebilecek oluyor ama bazen daha kötü de olabiliyor. Daha işlevsel mekânlarda daha işlevsel durumlar söz konusu olursa çok daha sağlıklı yürüyebilir bu süreç.

(Sait BAYRAM’ın Özel Röportajı)

602 Total Views 2 Views Today

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika